Narodenie bábätka je jedna z najšťastnejších udalostí v živote celej rodiny. Priviesť na svet nový život je síce veľmi náročné, avšak razom sa bolesť premení na nekonečné šťastie. Na čerstvých rodičov čakajú dni a týždne plné nových skúseností, pričom maminky to majú vždy náročnejšie. Po pôrode sa musia čím skôr zotaviť, aby mohli byť plne k dispozícii svojmu bábätku.
V našich zemepisných šírkach je samozrejmosťou, ak maminka svoje bábätko dojčí hneď od prvých chvíľ jeho života. Snaha o prisatie dieťatka na prsník mamičky prebieha už veľmi krátko po pôrode. Predovšetkým pre prvorodičky býva táto nová skúsenosť zo začiatku náročná, avšak pravidelným tréningom pod dohľadom lekárov a sestričiek v pôrodnici sa dojčenie zastabilizuje ako pre maminku, tak aj pre bábätko.
Bohužiaľ, nie vždy je dojčenie možné, aj keď je to veľmi odporúčané a pre správny vývin a vývoj bábätka aj najvhodnejšie. V niektorých prípadoch bábätko prijíma stravu vo forme umelého mlieka, prípadne sa kombinuje materské mlieko spolu s umelou výživou. Tak či onak, najdôležitejšie je vždy zdravie bábätka, ale aj fyzická a psychická pohoda samotnej maminky.
Dokedy stačí bábätku iba mliečko a kedy je ideálny začiatok na prvé príkrmy?
Ak je bábätko plne dojčené, až do ukončeného 6. mesiaca jeho života nepotrebuje žiadnu inú stravu. Materské mlieko teda netreba dopĺňať ničím iným. Dieťatko, ktoré pije umelé mlieko, má svoje mliečne obdobie prvé 4 – 5 mesiace, v tomto prípade sa od ukončeného 4. mesiaca postupne zavádzajú prvé príkrmy.
POZOR – v oboch prípadoch sa vyhýbame kravskému mlieku, ktoré sa bábätku v prvom roku života nesmie podávať v žiadnej forme.
Odporúčame: Dieťa v znamení ŠKORPIÓN: Toto musíte vedieť!
Ako začať s príkrmami a postupovať pri prvých príkrmoch?
U dojčeného dieťaťa od ukončeného 6. mesiaca, u dieťaťa na umelom mlieku od ukončeného 4. mesiaca, podávame 1x za deň, zvyčajne na obed, zeleninový príkrm. Začína sa jedným druhom zeleniny, ktorá sa opakuje minimálne prvé tri dni. Ak sa nespozoruje žiadna reakcia, postupne sa rovnakým spôsobom pripravujú a podáva jednozložkový zeleninový príkrm, na začiatok z týchto druhov zeleniny:
Dvojzložkový príkrm
Pri podávaní prvých príkrmov buďte trpezliví a postupne navyšujte objem zeleninového pyré. Ak vám dieťatko „nezreaguje" so žiadnym druhom zeleniny, neskôr môžete pripravovať aj zeleninový mix.
Ako pripraviť zdravý príkrm a čím dochucovať?
Zabudnite na dochucovanie soľou! Do pripraveného príkrmu dajte kvapku za studena lisovaného olivového oleja, prípadne ghee masla. Od ukončeného 10. mesiaca môžete pridávať aj za studena lisovaný tekvicový, konopný či ľanový olej.
- Od 6. mesiaca môžete dochucovať aj rascou, feniklom, pažítkou, petržlenovou vňaťou, bobkovým listom a saturejkou.
- Od ukončeného 8. mesiaca môžete ako dochucovadlo do príkrmov použiť aj tymián, bazalku, kôpor, ligurček, majorán, zelerovú vňať, kurkumu, žeruchu, ale aj vanilku či škoricu, samozrejme, vo veľmi malých množstvách.
Neprehliadnite: Diktáty pre 6. ročník: Zlepšite si pravopis hravou formou!
Ovocný príkrm
Po zeleninových pyré podávajte spolu s nimi počas dňa, ideálne na desiatu, už aj ovocné príkrmy. Najskôr jednotlivé druhy zeleniny pripravte na pare alebo uvarte či uduste, neskôr môžete podávať už aj čerstvé.
Začínajte s týmito druhmi ovocia:
- jablko,
- hruška,
- marhuľa,
- broskyňa,
- nektarinka,
- melón (červený bez jadierok),
- slivka,
- banán,
- mirabelky.
Neskôr pridajte aj hrozno (bez kôstok), čerešne, višne. Vo všeobecnosti pri všetkých druhoch ovocia a zeleniny dbajte na KVALITU, LOKÁLNOSŤ a ČERSTVOSŤ.
BLW – Baby Led Weaning
Jedná sa o takzvané „jedlo do ručičky“. Dovoľte deťom byť zvedavé a keď zvyčajne okolo pol roka ich veku prejavia záujem o jedlo, doprajte im si jedlo chytiť do ručičky a skúsiť ho tak spapať. K svojmu vývinu to potrebujú, a preto sa nenechajte odradiť špinavým oblečením, prípadne zašpineným stolom či prestieraním.
Odporúčame aj: FIMÓZA: Problém, ktorý postihuje chlapcov už od narodenia
Ako ďalej?
Mäso – približne po 3 týždňoch zeleninových príkrmov, pridávame k zelenine mäso, a to teľacie, hovädzie, hydinu, králika, jahňacie. Po ukončenom 10. mesiaci už aj kačacie, husacie a bravčové. So zeleninou podávame 4 až 6x do týždňa, najskôr v malých dávkach, postupne sa dávky zvyšujú.
Vajíčko – od ukončeného 8. mesiaca podávame celý žĺtok, bielok až po prvom roku života, nakoľko je to silný alergén. Žĺtok vmiešame do zeleninového pyré, striedame s mäsom.
Strukoviny – od ukončeného 8. mesiaca podávame hrášok, fazuľku a červenú šošovicu. Po roku života zo strukovín pridávame šošovicu, fazuľu, cícer a suchý hrach.
Ryby – sladkovodné ryby od 10. mesiaca veku, morské ryby po prvom roku života.
Jogurt – u plne dojčených detí od 10. mesiaca, u detí na umelom mlieku od 8. mesiaca – avšak vyberajme výlučne biele jogurty z ovčieho mlieka so smotanovou kultúrou.
Kaša – kaše podávame na olovrant alebo na večeru a pripravujeme ich s vodou, prípadne mliekom – materským alebo umelým mliekom u nedojčených detí. Do kaše môžeme primiešať aj kúsky ovocia, na ktoré sú detičky už zvyknuté. POZOR – žiaden med a ani cukor! Kaše môžete pripravovať:
- ryžovú,
- kukuričnú,
- pšenovú,
- pohánkovú,
- ovsenú,
- jačmennú.
Pri zavádzaní príkrmov, samozrejme, pokračujeme v dojčení, na pitie pridávame dojčenskú vodu, prípadne čaj. Umelá mliečna formula u nedojčených detí po prvom roku života už nie je potrebná. A ako sme už povedali, pri výbere potravín je najdôležitejšia kvalita, lokálnosť, sezónnosť a čerstvosť. Prajeme vám veľa úspechov a trpezlivosti.
Neprehliadnite: Bezplienková metóda: Viete, čo to je a ako sa praktizuje?
Ovocno-zeleninové príkrmy - ako ich pripraviť?
Tu je niekoľko receptov na ovocno-zeleninové príkrmy pre bábätká, ktoré môžu byť vhodné ako prvý príkrm alebo zavádzanie príkrmov v kombinácii ovocie + zelenina.
Recept na jablkovo-mrkvový príkrm
- 1 jablko
- 1 mrkva
- voda na zriedenie
Jablko a mrkvu ošúpeme a nastrúhame. V hrnci ich uvaríme spolu s trochou vody, až kým sa nezmäknú. Potom ich môžeme roztlačiť vidličkou alebo ich zmixovať, aby sme získali hladkú konzistenciu. Ak je príkrmy príliš hustý, pokojne ho zriedime vodou.
Recept na banánovo-špenátový príkrm
- 1 banán
- 1 hŕstka čerstvého špenátu
- voda na zriedenie
Banán a špenát umyjeme a nakrájame na menšie kúsky. Potom ich vložíme do mixéra a rozmixujeme ich spolu s vodou, až kým nezískame hladkú zmes.
Recept na brokolicový príkrm
- 1 väčšia brokolica
- 2 zemiaky
- voda na zriedenie
Brokolicu rozdelíme na malé ružičky a zemiaky ošúpeme a nakrájame na menšie kusy. Brokolicu aj zemiaky vložíme do hrnca a uvaríme ich vo vode, až kým sa nezmäknú. Potom ich rozmixujeme spolu s trochou vody, až kým nezískame hladkú zmes.
Aktualizované na 08.01.2024