Ak je žena v 16. týždni tehotenstva, znamená to, že je tehotná maximálne 14 týždňov. Gravidita sa totiž z niekoľkých praktických dôvodov počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Znamená to, že minimálne prvé dva týždne tehotná v skutočnosti nie je, keďže prvý týždeň menštruuje a koncom druhého dochádza k ovulácii, po ktorej nasledovalo oplodnenie zrelého vajíčka spermiou.
V 16. týždni tehotenstva, čo spadá pod štvrtý mesiac, má toho žena ešte veľa pred sebou, hoci by sme mohli povedať, že sa pomaličky blíži k polovici. Ako prebieha vývoj a rast plodu v tomto období a aké symptómy môžu trápiť budúcu mamičku? A ktoré vyšetrenia by mala žena podstúpiť?
Vývoj plodu v 16. týždni tehotenstva
V priebehu 16. týždňa tehotenstva má ľudský plod dĺžku od temena hlavy po zadoček okolo 14 cm (cca 12 až 16 cm). Veľkosťou ho možno prirovnať k priemernému avokádu. Váži približne 80 až 120 g. Plod bude v nasledujúcich týždňoch rásť čoraz rýchlejšie. Nateraz má v maternici ešte dostatok miesta, preto sa intenzívne hýbe, robí kotrmelce. Pohyby mamička obvykle ešte necíti (i keď to už nebude dlho trvať), pretože plod je ešte malý a plodová voda jeho aktivitu dobre tlmí.
Chrbtica sa stále narovnáva, kosti sa spevňujú, potrebujú viac a viac vápnika. Svaly reagujú na podnety z mozgu. Plod stále nemá podkožný tuk (i keď sa postupne začína ukladať), jeho pokožka je preto tenká a priesvitná. Vidieť cez ňu cievy. Vníma svetlo, a to napriek tomu, že oči má kvôli citlivosti zatvorené.
Ďalšie znaky plodu v 16. týždni tehotenstva:
-
strieda obdobie aktivity a obdobie pokoja,
- zdokonaľuje sa sací, prehĺtací aj žmurkací reflex,
- možno pozorovať pravidelné pohyby hrudníka (vdychuje a vydychuje pri nich malé množstvo plodovej vody) – plod sa učí dýchať,
- imunitný systém začína tvoriť prvé protilátky,
- jeho srdce pumpuje asi 25 l krvi denne a bije rýchlosťou 150 úderov za minútu,
- rastú mu mihalnice a obočie,
- dorastajú mu drobné kostičky v ušiach,
- rozoznáva hlasy a zvuky.
Odporúčame: Prerezávanie zúbkov u detí - aké sú príznaky a koľko mliečnych zubov má dieťa?
Zdroj: Depositphotos
Príznaky tehotenstva v 16. týždni
Na žene je obvykle tehotenstvo v 16. týždni už vidieť. Maternica sa neustále zväčšuje a posúva smerom nahor, čo súvisí s viditeľným vydúvaním bruška. Avšak, je to veľmi individuálne, na mnohých prvorodičkách nie je tehotenstvo ešte zvlášť vidieť. Viditeľné ale môžu byť väčšie prsia a strata pásu. Klasické príznaky tehotenstva typické pre prvý trimester, ako zvracanie, nevoľnosti alebo nechutenstvo, už zvyčajne nie sú prítomné.
Naopak je bežné, ak ženu trápi:
- priehľadný intenzívnejší výtok z nosa alebo upchatý nos (tehotenská nádcha),
- mierne pobolievanie chrbta,
- svrbenie kože na brušku alebo prsníkoch (spôsobené napínaním kože),
- tmavšie pigmentové škvrny na pokožke (spôsobené najmä hormonálnymi zmenami),
- intenzívnejší vaginálny výtok (bráni priechodu infekcie do pôrodných ciest, mal by byť číry a bez zápachu),
- zápcha,
- pálenie záhy,
- zabúdanie,
- citlivé oči.
K tomu sa môže pridať napríklad zvýšená chuť na sex, chute na špecifické jedlá či zmena kvality vlasov a nechtov (neraz k lepšiemu, i keď u niektorých žien naopak k horšiemu).
Ak dôjde k zmene zdravotného stavu a objavia sa nejaké vážnejšie zdravotné problémy, návštevu lekára neodkladajte, najmä pri vaginálnom krvácaní či intenzívnych bolestiach v brušku. Ani abnormálny vaginálny výtok (zelený, žltý, hrudkový, spenený, páchnuci po rybách) neignorujte, môže upozorňovať na infekciu.
Tipy pre 16. týždeň tehotenstva
- Vyberte sa na nákup nových podprseniek. Pravdepodobne budete potrebovať väčšie. Stavte na kvalitné podprsenky z prírodných materiálov, ktoré vám budú pohodlné a prsiam poskytnú dobrú oporu.
- Možno budete potrebovať aj nové oblečenie. Ak vám bruško rastie intenzívnejšie, novým nohaviciam sa nevyhnete. Pri nákupe oblečenia voľte prírodné materiály a voľnejšie strihy.
- Máte pravdepodobne dostatok energie, preto sa vrhnite na plánovanie a nákup vecí pre bábätko. Vhodné je postupne zostaviť základnú výbavičku, zohnať kočík, prieskum si môžete spraviť aj medzi pôrodnicami.
- Skúste vankúš na dojčenie. Je skvelým pomocníkom pre pohodlnejší spánok a oddych.
- Púšťajte bábätku hudbu a rozprávajte sa s ním. Plod už totiž začína čoraz viac rozoznávať hlasy a zvuky.
- Nejedzte za dvoch, ale jedzte dvakrát zdravšie. Vyvíjajúci sa plod nepotrebuje obrovské množstvo potravy, potrebuje kvalitnú a zdravú výživu v primeranom množstve.
- Udržujte svoje telo v pohybe. Pri zdravom priebehu tehotenstva sú túry, dlhé vychádzky, plávanie a rôzne primerané športové aktivity veľmi žiaduce.
- Pri dlhšom cestovaní skúste kompresívne podkolienky. Ochránia vás pred opuchmi.
Triple test a vyšetrenia u lekára v 16. týždni tehotenstva
V 16. týždni vás môže čakať pravidelná tehotenská poradňa, počas ktorej lekár skontroluje váš zdravotný stav, ako aj stav vyvíjajúceho sa plodu. Žena môže podstúpiť takzvaný triple test (obvykle medzi 16. až 20. týždňom). Triple test predstavuje skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri gravidity. Pri triple teste sa v krvi sledujú hladiny týchto troch hormónov:
- AFP (alfafetoproteín tvorený plodom),
- hCG (tehotenský hormón),
- estriol.
Toto vyšetrenie stanovuje možné riziko vrodených chýb plodu, vrátane rizika Downovho syndrómu a iných chromozomálnych porúch. Pozitívny triple test však automaticky neznamená postihnutie plodu. Triple testy bývajú často falošne pozitívne, preto sa následne odporúčajú ďalšie doplnkové vyšetrenia (napr. amniocentéza).
Triple test môže dopĺňať prvotrimestriálny kombinovaný skríning, ktorý sa obvykle robí medzi 11. až 14. týždňom gravidity, alebo ho môže žena podstúpiť, ak dané vyšetrenie v prvom trimestri nepodstúpila. Prvotrimestriálny skríning je však presnejšie vyšetrenie a má vyššiu citlivosť než triple test.
Odporúčame: Váha a výška dieťaťa - aké sú (ideálne) tabuľkové miery?
Zdroj: Depositphotos
Je potrebná amniocentéza?
Amniocentéza predstavuje diagnostický výkon, pri ktorom dochádza k vyšetreniu plodovej vody. Predstavuje jednu z najčastejších metód prenatálnej diagnostiky. Vykonáva sa zvyčajne medzi 15. až 22. týždňom tehotenstva. Týmto vyšetrením je možné potvrdiť alebo vylúčiť (nie len stanoviť riziko) viaceré genetické chyby dieťaťa, odhaliť chromozomálne odchýlky (napríklad ochorenie Downov syndróm), dedičné metabolické poruchy, zistiť zrelosť pľúc aj pohlavie plodu (najmä kvôli možnosti prenosu chorôb viazaných na pohlavie).
Ide o ambulantný zákrok, pri ktorom sa tenkou ihlou cez brušnú dutinu odoberie asi 20 ml plodovej vody, a to pod ultrazvukovou kontrolou. Vyšetrenie môže byť nepríjemné, no nie je spravidla bolestivé. Amniocentézu môže lekár odporučiť napríklad v týchto prípadoch:
- vek ženy nad 35 rokov,
- pozitívny výsledok prvotrimestriálneho skríningu,
- pozitívny výsledok triple testu,
- výskyt dedičného ochorenia u rodičov alebo v rodine,
- výskyt genetického alebo vrodeného vývojového ochorenia v predchádzajúcom tehotenstve,
- prítomné abnormality plodu na ultrazvuku.
Zvažujete NIPT test (TRISOMY test, TOMORROW test, NIFTY PRO test)?
V súčasnej dobe majú tehotné ženy možnosť podstúpiť NIPT test – z anglického Non-Invasive Prenatal Testing, čo znamená neinvazívne prenatálne testovanie. I týmto vyšetrením je možné odhaliť vývojové chromozomálne vady plodu (trizómie 21, 18 a 13, ale aj iné), podobne ako pri amniocentéze, no v tomto prípade hovoríme o neinvazívnom vyšetrení z odobratej krvi matky.
NIPT test je presnejší ako biochemický skríning. Toto genetické vyšetrenie je možné podstúpiť už od 11. týždňa tehotenstva, a to napríklad po pozitívnom prvotrimestriálnom skríningu, v prípade vyššieho veku ženy, dedičného ochorenia rodičov a podobne. Dnes sú dostupné rôzne NIPT testy, napríklad TRISOMY test, TOMORROW test, PRENASCAN test, Panorama test, NIFTY PRO test a mnohé ďalšie.
Tieto testy spravidla nie sú hradené zdravotnou poisťovňou (minimálne nie v plnom rozsahu), potrebné je počítať s vyššou cenou za vyšetrenie. O tom, aké vyšetrenia je vhodné v tehotenstve podstúpiť, je potrebné sa poradiť s lekárom.
Tehotenstvo po týždňoch:
- 1. týždeň tehotenstva
- 2. týždeň tehotenstva
- 3. týždeň tehotenstva
- 4. týždeň tehotenstva
- 5. týždeň tehotenstva
- 6. týždeň tehotenstva
- 7. týždeň tehotenstva
- 8. týždeň tehotenstva
- 9. týždeň tehotenstva
- 10. týždeň tehotenstva
- 11. týždeň tehotenstva
- 12. týždeň tehotenstva
- 13. týždeň tehotenstva
- 14. týždeň tehotenstva
- 15. týždeň tehotenstva
- 16. týždeň tehotenstva
- 17. týždeň tehotenstva
- 18. týždeň tehotenstva
- 19. týždeň tehotenstva
- 20. týždeň tehotenstva
- 21. týždeň tehotenstva
- 22. týždeň tehotenstva
- 23. týždeň tehotenstva
- 24. týždeň tehotenstva
- 25. týždeň tehotenstva
- 26. týždeň tehotenstva
- 27. týždeň tehotenstva
- 28. týždeň tehotenstva
- 29. týždeň tehotenstva
- 30. týždeň tehotenstva
- 31. týždeň tehotenstva
- 32. týždeň tehotenstva
- 33. týždeň tehotenstva
- 34. týždeň tehotenstva
- 35. týždeň tehotenstva
- 36. týždeň tehotenstva
- 37. týždeň tehotenstva
- 38. týždeň tehotenstva
- 39. týždeň tehotenstva
- 40. týždeň tehotenstva
- 41. + 42. týždeň tehotenstva
Zdroj úvodnej foto: Redakcia KAMzaKRASOU.sk