RSV vírus: Čo to je a prečo ohrozuje najmä deti?

Respiračný syncyciálny vírus (RSV vírus) je bežný respiračný vírus, ktorý zvyčajne spôsobuje mierne príznaky podobné prechladnutiu. Väčšina ľudí sa zotaví za týždeň alebo dva, ale RSV vírus môže spôsobiť vážne ochorenie, a to najmä u dojčiat a starších dospelých. RSV vírus je najčastejšou príčinou bronchitídy a pneumónie u detí mladších ako 12 mesiacov.

RSV vírus je bežný, ale zároveň aj veľmi nákazlivý vírus, ktorý sa šíri telesným kontaktom, dotykom, bozkávaním či obyčajným podávaním rúk. Šíri sa vzduchom a ideálne podmienky na prenos má vtedy, keď nakazená osoba kýcha alebo kašle.

RSV vírus sa prejavuje ako „neškodná“  viróza, avšak v niektorých prípadoch môže predsa len spôsobiť vážne ochorenia horných a dolných dýchacích ciest.

Včasné príznaky RSV vírusu

RSV vírus nemusí byť pri prvom prejave závažný. Po niekoľkých dňoch choroby sa však môže zhoršiť. Skoré príznaky RSV vírusu môžu zahŕňať:

 • výtok z nosa,
 • zníženie chuti do jedla,
 • kašeľ, 
 • ťažkostí s dýchaním.

Odporúčame: Afektívny záchvat u detí môže spôsobiť stratu vedomia! Nepodceňte prvé príznaky!

rsv vírus príznaky

Zdroj: Depositphotos

RSV vírus u dojčiat a malých detí

RSV vírus môže byť nebezpečný pre niektoré dojčatá a malé deti. Medzi osoby s najväčším rizikom závažných ochorení spôsobených RSV vírusom patria:

 • predčasne narodené deti,
 • dojčatá – najmä deti vo veku 6 mesiacov a mladšie,
 • deti mladšie ako 2 roky s chronickým ochorením pľúc alebo vrodeným (prítomným od narodenia) srdcovým ochorením,
 • deti s oslabeným imunitným systémom,
 • deti, ktoré majú nervovosvalové poruchy, vrátane tých, ktoré majú ťažkosti s prehĺtaním alebo vylučovaním sekrétov hlienu.

RSV vírus u najmenších dojčiat

RSV vírus u veľmi malých dojčiat je veľmi nebezpečný. Dojčatá, ktoré dostanú infekciu RSV, takmer vždy vykazujú sprievodné príznaky. To sa líši od dospelých, ktorí niekedy môžu dostať infekcie RSV a nemajú príznaky. U veľmi malých dojčiat (menej ako 6 mesiacov) môžu byť jedinými z príznakov infekcie RSV:

 • podráždenosť,
 • znížená aktivita,
 • znížená chuť do jedla,
 • apnoe (prestávky v dýchaní dlhšie ako 10 sekúnd).

Ťažká infekcia spôsobená vírusom RSV

Prakticky všetky deti dostanú infekciu RSV do 2 rokov svojho života. Väčšinu času RSV vírus spôsobí iba mierne ochorenie podobné prechladnutiu, ale môže spôsobiť aj závažné ochorenie, ako napríklad bronchitída alebo pneumónia.

Jedno až dve zo 100 detí mladších ako 6 mesiacov s infekciou RSV môže byť potrebné hospitalizovať. Tí, ktorí sú hospitalizovaní, môžu potrebovať kyslík, tekutiny a/alebo pľúcnu ventiláciu. Väčšina z detí sa prostredníctvom tohto typu podpornej starostlivosti zlepší a po niekoľkých dňoch sú prepustení do domácej liečby.

Pri infekciách spôsobených RSV vírusom sa horúčka nemusí vždy vyskytnúť ako jeden zo sprievodných javov.

Neprehliadnite: Paradajková chrípka: Počuli ste už o novom druhu ochorenia?

rsv vírus u detí

Zdroj: Depositphotos

Ako zabrániť šíreniu RSV vírusu?

„Sezóna" RSV vírusu sa vo väčšine regiónov sveta začína práve na jeseň a vrcholí v zime. Ak ste v kontakte s dojčaťom alebo malým dieťaťom, najmä tým, ktoré sa narodilo predčasne, má chronické ochorenie pľúc alebo srdca, či oslabený imunitný systém, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť tomu, aby ste neboli prenášačmi žiadnych vírusov, a to nasledujúcim spôsobom:

 • často si umývajte ruky – umývajte si ruky často mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd a pomôžte malým deťom urobiť to isté. Ak nemáte k dispozícii mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Umývanie rúk vám pomôže chrániť sa pred baktériami.
 • nedotýkajte sa tváre – nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Baktérie sa šíria týmto spôsobom.
 • vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi – vyhnite sa blízkemu kontaktu, ako je bozkávanie a zdieľanie pohárov alebo príbora s ľuďmi, ktorí majú príznaky podobné prechladnutiu.
 • zakryte si ústa pri kašli či kýchaní – pri kašli alebo kýchaní si zakryte ústa a nos vreckovkou alebo rukávom vášho oblečenia. Potom vreckovku vyhoďte do koša.
 • vyčistite a dezinfikujte povrchy – čistite a dezinfikujte povrchy a predmety, ktorých sa ľudia často dotýkajú, ako sú hračky, kľučky dverí a mobilné zariadenia. Keď sa ľudia infikovaní RSV vírusom dotýkajú povrchov a predmetov, môžu za sebou zanechať baktérie. Taktiež, keď kašlú alebo kýchajú, kvapky obsahujúce baktérie môžu dopadať na povrchy a predmety.
 • zostaňte doma, keď ste chorí – ak je to možné, zostaňte doma, keď ste chorí. Pomôže to chrániť ostatných pred ďalším šírením vašej choroby.

Odporúčame aj: Morov reflex u bábätka: Vzniká už v maternici a sám zaniká. Ale čo ak nezmizne?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE