Neodmysliteľne patria tým najmenším a do detského sveta. I keď pravdou je, že k rozprávkam sa s obľubou a nielen prostredníctvom našich ratolestí vraciame aj my, dospeláci. Viete, v čom spočíva ich čaro, ako na deti vplývajú a prečo chcú stále počúvať tie isté?
Príbehy so šťastným koncom, plné očarujúcich postáv a situácií. Rozprávky nie sú len spôsobom, ako zabaviť deti počas dňa či rituálom pred spánkom. Vďaka nim začínajú chápať súvislosti, učia sa nielen novým veciam, ale aj hodnotám.
Deti a rozprávky
Čítate si spoločne pred spánkom? A nechávate deti vybrať si, ktorý rozprávkový hrdina ich s vašou pomocou uloží na nočný spánok? Vedeli ste o tom, že deti do 5 rokov veria, že to, čo je napísané, nakreslené a povedané je pravdou? Po tomto veku začínajú na rozprávky nazerať inak a postupne sa stiera hranica medzi ilúziou a realitou.
Možno je to práve toto zistenie jednou z odpovedí, prečo deti s obľubou počúvajú dokola tú istú rozprávku. Podľa psychológov sú dôvody hneď tri.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Strach z injekcie je duševnou poruchou: Viete, ako účinne bojovať s trypanofóbiou?
Zdroj: Depositphotos
3 dôvody čítania tej istej rozprávky
- PREHĽADNOSŤ – tým, že rozprávku počuli už niekoľkokrát vedia, čo bude kedy nasledovať, a to je pre ne nielen prehľadné a, takpovediac, pokojné. Týmto spôsobom sa vyhýbajú strachu z neznáma.
- ODVÁŽNOSŤ – ak ste už vo fáze, kedy vaše dieťa vie dej rozprávky naspamäť, nechajte ho rozprávať. V deťoch sa tak formuje sebaistota a odvaha robiť nové a nové veci. Pretože nadobudli istotu v tých, ktoré sú im dôverne známe.
- EMOCIONÁLNOSŤ – emócie, ktoré deti mali pri prvom čítaní rozprávky z nich nevyprchajú. A práve preto, že v nich rezonujú, chcú rozprávku počúvať stále znova a znova. Vďaka emóciám, ktoré prežíva obľúbený hrdina si dieťa uvedomuje aj emócie vlastné.
Zdroj: Depositphotos
Čo prinášajú rozprávky do detského sveta?
- Poskytujú nádej
- Budujú skúsenosti
- Konfrontujú deti s emóciami
- Pomáhajú pri zvládaní problémov
- Podporujú socializáciu
- Poukazujú na hodnoty
- Podporujú fantáziu a tvorivosť
- Rozvíjajú emocionálnu inteligenciu
- Pomáhajú pri budovaní vlastnej identity
- Rozvíjajú kognitívne funkcie
POZRI TIEŽ: Aj nuda môže byť pre deti prospešná, neveríte? Presvedčíme vás!