Strach z injekcie je duševnou poruchou: Viete, ako účinne bojovať s trypanofóbiou?

Chorobný strach z ihiel a ostrých predmetov nie je žiadny výmysel. Úzkostnou poruchou trpí až tretina dospelých ľudí a nevyhýba sa ani deťom. Z obáv a fóbie sa nie raz vyhýbajú lekárskemu ošetreniu alebo ho zvládajú len veľmi ťažko. Aké sú jej najčastejšie príznaky?

Strach z ihiel je najčastejšia duševná porucha

Injekcie, striekačky, ihly predstavujú patologický strach, ktorý podľa viacerých zdrojov súvisí aj s kvalitou lekárskej starostlivosti. Najčastejšie sa rozvíja v detstve a spája s iatrofóbiou, známou aj ako „syndróm bieleho plášťa“, kedy sa jedinec bojí nielen lekárov či vyšetrení, ale tiež návštevy nemocnice či samotnej liečby.

Čo je fóbia?

Ide o neprimeraný strach z určitých situácií alebo vecí, ktorý vzniká buď na základe nepríjemnej situácie alebo môže byť prenesený aj z rodiča na dieťa. Ľudia trpiaci rôznymi druhmi fóbie si však zväčša nepamätajú, kedy u nich vznikla či čo bolo jej spúšťačom. Zaujímavosťou je, že väčšina detí sa v priebehu dospievania fóbií zbaví.

Najčastejšie príznaky trypanofóbie

  • Fyzické – bolesť žalúdka, nevoľnosť, sucho v ústach, zrýchlený pulz.
  • Kognitívne – úzkosť a strach pred injekciou, ihlou a čo i len pohľad na ne, iracionálne myšlienky.
  • Prejavy správania – človek trpiaci trypanofóbiou sa všemožne vyhýba situáciám, kedy by mohlo prísť k použitiu injekcie.

Ako prekonať strach z injekcie?

Hoci to znie na prvý pohľad veľmi jednoducho, v prvom kroku je dobré uvedomiť si, že podanie injekcie či odobratie krvi trvá naozaj len niekoľko sekúnd a dá sa zvládnuť. Nevytvárajte si v hlave katastrofálne scenáre, snažte sa prijať túto situáciu a uvedomte si, že lekár vám naozaj nechce ublížiť. Práve naopak, snaží sa pacientovi za každých okolností pomôcť.

Ak je fóbia príliš veľká, nehanbite sa vyhľadať pomoc odborníka. Zájsť k psychológovi naozaj nie je hanba a vďaka účinným metódam a rozhovoru vás ukľudní a pomôže strach prekonať, alebo aspoň eliminovať. Musíte však sami chcieť! Jednou z možností, ktoré ale problém nevyriešia sú aj špeciálne krémy a spreje. Lokálne anestetiká sú vhodné na znecitlivenie pred podaním injekcie.

Najčastejšie fóbie:

  • Arachnofóbia – strach z pavúkov
  • Ofidifobia – strach z hadov
  • Akrofobia – strach z výšok
  • Klaustrofóbia – strach z uzavretých priestorov
  • Aviofóbia – strach z lietania
  • Nyktofóbia – strach z tmy

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤStrach z otvorených priestorov: V ktorom veku sa začína prejavovať agorafóbia?

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE