Niektorým tehotným ženám zbehne 40 týždňov tehotenstva priam až neuveriteľné rýchlo, naopak iné žienky pomaličky odpočítavajú týždeň za týždňom a majú neraz pocit, že čas do pôrodu akoby sa ani neskracoval. Priebeh tehotenstva je veľmi individuálny u každej ženy. Inak ho vníma žena, ktorá nemá takmer žiadne sprievodné ťažkosti a tehotenstvo si užíva plnými dúškami a inak zase žena, ktorú trápi nejeden tehotenský problém.
18. týždeň tehotenstva pre ženu znamená, že má takmer polovicu tohto obdobia za sebou (pri predčasnom pôrode dokonca môže byť už za polovicou). Aký veľký je plod v 18. týždni a aké príznaky môže nastávajúca mamička pozorovať? Ktoré ťažkosti ju môžu trápiť a aké vyšetrenia na ňu čakajú?
Vývoj plodu v 18. týždni tehotenstva
V priebehu 18. týždňa tehotenstva, čo je asi 16 týždňov od počatia, má ľudský plod celkovú dĺžku okolo 17 cm. Veľkosťou ho možno prirovnať k mangu alebo paprike. Váži približne 160 až 180 g.
Plod má rozpoznateľné genitálie, oči aj uši na správnom mieste a kožu pokrytú mazivom zvaným vernix, ako aj chĺpkami zvanými lanugo. Proces spevňovania kostry pokračuje, hoci kosti zostávajú až do pôrodu do istej miery mäkké a pružné, aby mohol plod prejsť pôrodnými cestami.
Z tukových vankúšikov prítomných na koncoch prstov sa začínajú tvoriť papilárne línie, vďaka ktorým bude mať novorodenec unikátne odtlačky prstov. Pokožka má zatiaľ dve vrstvy a stále cez ňu vidno krvné cievy.
Ďalšie znaky plodu v 18. týždni tehotenstva:
-
zdokonaľuje sa nervová sústava, formuje sa mozgová kôra, nervové bunky sa poťahujú myelínom,
- plodu sa vyvíjajú akési vnútorné hodiny (neskôr riadiace spánkové cykly a režim prebúdzania),
- v pľúcach sa formujú alveoly – pľúcne mechúriky, ktoré sú funkčnou jednotkou pľúc na výmenu dýchacích plynov,
- tvoria sa zárodky chrupu v ďasnách,
- na hlavičke rastú prvé vlásky,
- nastáva ďalší vývoj sluchových kostičiek, zdokonaľuje sa sluch,
- svaly plodu silnejú,
- začína fungovať žlčník,
- ženskému plodu sa vyvíja maternica a vajcovody,
- v črevách sa hromadí viac smolky (prvej stolice novorodenca, ktorá vzniká z odumretých buniek, plodovej vody a pod.).
Odporúčame: Chodítko pre deti - prečo „klasický" pavúk nie je najvhodnejší?
Zdroj: Depositphotos
Príznaky tehotenstva v 18. týždni
V 18. týždni tehotenstva sa začína 5. lunárny mesiac gravidity. Telesné zmeny sú obvykle už zjavné, od začiatku tehotenstva sa váhový prírastok môže pohybovať do 4 až 6 kilogramov. Je to však individuálne. U mnohých žien sa bruško viditeľne zaguľacuje, u iných sa začína práve teraz ešte len črtať. Spravidla je však maternica už značne vysunutá smerom hore, siaha asi dva prsty pod pupok.
S rastom bruška sa mení aj ťažisko tela (bruško ťahá telo dopredu), čo môže byť sprevádzané bolesťami chrbta, a to najmä v krížovej oblasti. Ženy s väčšími bruškami už môžu začať pociťovať problém so spánkom na chrbte. Pomocníkom môže byť tehotenský vankúš alebo poskladaný paplón, ktorý pri polohe naboku obkročíte a objímete rukami.
Niektoré ženy už v tomto období cítia prvé pohyby bábätka, akési bublinkovanie v brušku, no ide väčšinou o druhorodičky. Prvorodičky začínajú pohyby vnímať väčšinou po 20. týždni tehotenstva. Ak ste prvé pohyby bábätka už zaznamenali, vedzte, že v nasledujúcich týždňoch budú stále intenzívnejšie.
Okrem spomenutých môžu tehotenstvo v tomto období sprevádzať i tieto prejavy:
- pigmentové škvrny na tvári a tele,
- opúchanie nôh,
- kŕčové žily,
- kŕče v nohách,
- plynatosť,
- návaly horúčavy,
- zmeny nálad,
- krvácanie z nosa,
- zvýšené libido,
- návaly hladu.
Trápia vás závraty?
Veľmi častým sprievodným príznakom tehotenstva sú v druhom trimestri závraty a mdloby. Takéto pocity na odpadnutie a točenie hlavy môžu byť zapríčinené viacerými faktormi. Častou príčinou býva nižší krvný tlak z dôvodu zvýšeného objemu krvi v tele. Avšak, za závratmi môže byť aj nízka hladina cukru v krvi, spôsobená napríklad hladom, rovnako podcenený pitný režim, dokonca môžu byť mdloby prejavom anémie z nedostatku železa.
Ak vás pravidelne trápia v tehotenstve závraty, je vhodné si v prvom rade skontrolovať krvný tlak. Ak je v norme a pravidelnú konzumáciu jedla ani pitný režim nepodceňujete, možnou príčinou je ešte spomenutá chudokrvnosť. V každom prípade o častých mdlobách svojho gynekológa informujte.
Vhodné je pri tomto probléme myslieť na niekoľko opatrení. V prvom rade si dávajte pozor pri vstávaní, nikdy to nerobte prudko a náhle. Ak ste ležali, najskôr sa na chvíľu posaďte a potom vstaňte. Myslite na pravidelné dopĺňanie tekutín a vždy majte niečo malé pod zub so sebou (napr. horkú čokoládu, ovocie). Ak vás náhle prepadnú závraty, ihneď si sadnite. Ideálne je ľahnúť si a vyložiť nohy do zvýšenej polohy.
Odporúčame: Vplyv videohier na deti - sú škodlivé a prispievajú k vzniku agresivity?!
Zdroj: Depositphotos
Vyšetrenia u gynekológa v 18. týždni tehotenstva
18. týždeň tehotenstva sa vo všeobecnosti nespája so žiadnymi konkrétnymi vyšetreniami. Tehotenská poradňa sa obvykle koná v 16. týždni, v ktorom sa prevádza aj triple test – skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri gravidity. Tento test sleduje hladiny AFP, hCG a estriolu.
Avšak, pri nepriaznivom výsledku môže žena podstúpiť amniocentézu, čiže odber plodovej vody, a to spravidla do 22. týždňa tehotenstva, teda môže byť prevedená práve v 18. týždni. Taktiež sa na rozhodnutie ženy prevádza NIPT test, ktorý je oproti amniocentéze neinvazívny, pretože ide o genetické vyšetrenie z krvi matky, nie z plodovej vody odobratej ihlou cez bruško. NIPT testy však nie sú hradené zdravotnou poisťovňou.
V nasledujúcich týždňoch bude ženu pri tehotenskej poradni čakať už druhý veľký ultrazvuk, respektíve druhotrimestrálny ultrazvukový skríning na odhalenie vývojových chýb plodu. Ak ešte v 18. týždni nemáte na toto vyšetrenie termín, nezabudnite sa objednať. Nezabúdajte ani na preventívnu prehliadku u zubára.
Tipy pre 18. týždeň tehotenstva:
- myslite na pravidelný pohyb pre udržiavanie dobrej kondície, ideálne sú prechádzky na čerstvom vzduchu, tehotenská joga alebo pilates,
- problematický môže byť nielen spánok na chrbte, ale aj pri sexe na chrbte môže začať rastúce bruško vadiť, respektíve môže byť na danú oblasť vyvíjaný väčší tlak, odporúča sa preto skúšať iné polohy,
- nezabúdajte pokožku dostatočne chrániť prípravkami s UV ochranou, pokožka je totiž náchylnejšia na vznik hyperpigmentácií,
- ak vás trápia občasné návaly únavy, myslite na dostatok spánku a výživnú stravu,
- farbenie vlasov radšej nechajte na profesionála, tehotenské hormóny totiž môžu ovplyvniť aj pigmentáciu vlasov a s bežne používanou farbou nemusíte dosiahnuť požadovaný účinok,
- pripravte si zoznam vecí potrebných pre bábätko, budete tak v menšom strese z toho, čo všetko ešte musíte zariadiť,
- ak ste v strese z toho, čo v prípade po pôrode, skúste si prečítať nejakú literatúru o starostlivosti o novorodenca.
Tehotenstvo po týždňoch:
- 1. týždeň tehotenstva
- 2. týždeň tehotenstva
- 3. týždeň tehotenstva
- 4. týždeň tehotenstva
- 5. týždeň tehotenstva
- 6. týždeň tehotenstva
- 7. týždeň tehotenstva
- 8. týždeň tehotenstva
- 9. týždeň tehotenstva
- 10. týždeň tehotenstva
- 11. týždeň tehotenstva
- 12. týždeň tehotenstva
- 13. týždeň tehotenstva
- 14. týždeň tehotenstva
- 15. týždeň tehotenstva
- 16. týždeň tehotenstva
- 17. týždeň tehotenstva
- 18. týždeň tehotenstva
- 19. týždeň tehotenstva
- 20. týždeň tehotenstva
- 21. týždeň tehotenstva
- 22. týždeň tehotenstva
- 23. týždeň tehotenstva
- 24. týždeň tehotenstva
- 25. týždeň tehotenstva
- 26. týždeň tehotenstva
- 27. týždeň tehotenstva
- 28. týždeň tehotenstva
- 29. týždeň tehotenstva
- 30. týždeň tehotenstva
- 31. týždeň tehotenstva
- 32. týždeň tehotenstva
- 33. týždeň tehotenstva
- 34. týždeň tehotenstva
- 35. týždeň tehotenstva
- 36. týždeň tehotenstva
- 37. týždeň tehotenstva
- 38. týždeň tehotenstva
- 39. týždeň tehotenstva
- 40. týždeň tehotenstva
- 41. + 42. týždeň tehotenstva
Zdroj úvodnej foto: Redakcia KAMzaKRASOU.sk