Nie je deň, keď by niektorá mama nemala aspoň na chvíľu pocit, že zlyháva. Že kričala priveľa, nevarila dosť zdravo, nečítala päť rozprávok pred spaním alebo si namiesto detského ihriska dovolila kávu s kamarátkou. A vtedy to príde – ten tichý hlas v hlave, čo šepká: „Nie si dosť dobrá mama.“
Ale viete čo? Nie ste samy. A čo je ešte lepšie – v skutočnosti ste pravdepodobne omnoho lepšie, než si myslíte.
Čo na to psychológia: „Dobrá“ neznamená „dokonalá“
Britská psychoanalytička Donald Winnicott prišla už v 50. rokoch s pojmom „dosť dobrá mama“ (good enough mother). A to bol geniálny zlom. Maminka, nemusíš byť dokonalá. Nemusíš všetko zvládať s úsmevom a v legínach bez fľaku od detskej výživy. Stačí, že sa snažíš, že reaguješ na potreby dieťaťa, že mu dávaš lásku a bezpečie.
Deti nepotrebujú bezchybné mamy. Potrebujú ľudské mamy – také, ktoré ich naučia, že aj keď sa občas niečo pokazí, všetko sa dá napraviť. Tým, že aj mama občas stratí trpezlivosť, ale potom sa ospravedlní, učí dieťa cenné veci o emóciách a vzťahoch.
Zabudni na porovnávanie. Instagram nie je realita
Je lákavé skrolovať na mobile a vidieť iné mamy, ako sedia v bielych šatách na deke, okolo seba bio snacky, šťastné deti a pes, ktorý nežobre. Realita? Niekedy sedíš v aute pred škôlkou, dojedáš rožok, v pozadí hrá Peppa Pig a ty rozmýšľaš, či máš vôbec ešte čisté ponožky. A to je úplne v poriadku.
Psychológovia hovoria jasne: porovnávanie zabíja spokojnosť. Každá rodina je iná. Každé dieťa má iné potreby. A každá mama má právo robiť veci podľa seba – nie podľa niekoho z internetu.
Pocit viny? Áno, poznáme ho všetky. Ale...
Je v poriadku, ak si večer ľahneš do postele a premýšľaš, čo si mohla urobiť inak. Ale neprenášaj tieto myšlienky do identity. Nie si zlá mama len preto, že si zvolila instantnú večeru alebo si pustila deťom rozprávku, aby si mala 20 minút ticha.
Pocit viny je normálny – ukazuje, že ti záleží. Ale nemal by mať v tvojom srdci adresu trvalého pobytu. Niekedy namiesto sebareflexie potrebuješ len objatie, kúsok čokolády a myšlienku, že si to zvládla najlepšie, ako si mohla.
FreepikKeď deti plačú, hádajú sa alebo nechcú spať
Áno, aj vtedy. Záchvaty hnevu v potravinách, súrodenecké vojny o rovnaké autíčko, nočné bdenie kvôli „boľačke na palci“ – to všetko sú súčasti úplne normálneho rodičovstva. Ak máš niekedy pocit, že si jediná, komu dieťa po piatich minútach v aute povie, že ho bolí bruško práve v momente, keď si konečne kúpila kávu, vedz – nie si v tom sama.
Psychológovia hovoria, že reakcia rodiča v týchto chvíľach je dôležitejšia než samotná situácia. A nie – nemusíš reagovať pokojne vždy. Stačí, ak sa dokážeš upokojiť po. Aj to je výchova. Aj to je rast.
Neboj sa delegovať a neospravedlňuj sa za oddych
Si mama, nie perpetuum mobile. Nie je tvojou povinnosťou naplniť každú minútu dňa animačným programom pre deti. Je úplne v poriadku povedať: „Dnes nevarím, objednáme si.“ Alebo: „Teraz si čítam a ty sa chvíľu hráš sám.“ Oddych nie je slabosť. Je to palivo. A mama, ktorá sa vie postarať o seba, vie sa lepšie postarať aj o svoje dieťa.
Mimochodom, výskumy ukazujú, že mamy, ktoré si nájdu čas pre seba, zažívajú menej úzkosti a viac spokojnosti v rodičovstve. Takže ten kúpeľ s knihou a sviečkou? Nie je to rozmaznávanie. Je to prevencia.
Životné situácie, v ktorých sa najčastejšie cítime ako najhoršie mamy na svete
Nie si zlá mama, keď tvoje dieťa prišlo do škôlky s roztrhanou ponožkou a strapatou hlavou
Áno, možno ste ráno bojovali s časom, možno si dieťa samo vybralo ten „super pulóver“, ktorý mu už ledva prešiel cez hlavu, a možno ti unikol jeden detail – napríklad, že má ponožku s dierou. Vieš čo? Učiteľky v škôlke to zvládnu. A tvoje dieťa tiež. V ten deň sa bude aj tak hrať s plastelínou a nepôjde na módnu prehliadku. Dôležitejšie než dokonalý outfit je to, že si ho ráno pobozkala, objala a vyprevadila so slovami, že ho máš rada.
Nie si zlá mama, keď tvoje dieťa pred druhými samopaší a babička krúti očami
Ach, babky. Milujú vnúčatá, ale niekedy sa na veci nepozerajú objektívne. Ak tvoje dieťa pred publikom odmieta poslúchať, neznamená to, že si ho zle vychovala. Znamená to, že je to... dieťa. A deti testujú hranice. Vždy. Tvoje pokojné (alebo aspoň primerane rozumné) zvládanie tejto situácie je dôležitejšie než pohľady okolia. Ostatní nech si krútia čím chcú – ty vychovávaš s láskou, nie s panikou.
Nie si zlá mama, keď si zabudla na vystúpenie alebo sviatok svojho dieťaťa
Zabudla si na vianočnú besiedku v škôlke alebo si ráno zistila, že tvoje dieťa má narodeniny, a ty ešte nemáš ani koláč, ani darček? Uf, to zamrzí. Ale vieš čo? Si len človek. A kalendár sa niekedy správa zákerne. Alebo máš v hlave toľko vecí, že ti jednoducho niečo ujde. Zabudnúť neznamená nemilovať. Znamená to byť preťažená, unavená alebo len omylná – čo je, čuduj sa svete, úplne normálne.
Dôležité je, čo spravíš potom. Objatie, ospravedlnenie, náhradný plán – deti sú v skutočnosti veľmi chápavé. A ak im ukážeš, že ťa to mrzí a že ti na nich záleží, zapamätajú si túto chvíľu omnoho viac než samotnú udalosť, ktorú si zmeškala.
Nie si zlá mama, keď tvoje dieťa celý deň je len to, čo mu chutí
„Dnes zjedol len jogurt, mlieko a tortillu s arašidovým maslom. Zlyhala som?“ Nie. Zlyhal len tvoj plán o zdravom obede. A to sa stáva. Niektoré dni dieťa zje všetko, čo mu dáš. Inokedy sa živí len vzduchom a banánom. Nutriční poradcovia hovoria jasne: sleduj stravu v horizonte týždňa, nie dňa. Ak je pestrá v celku, jeden deň „bielej stravy“ vás nezruinuje.
Nie si zlá mama, keď nechávaš dieťa samo sa pripravovať do školy
Autonómia je dar. Jasné, niekedy má domáce úlohy o 21:00 a perá v taške v stave výbuchu. Ale vieš čo? Učí sa. Dávaš mu priestor pre zodpovednosť, a to je výchova. Kontrolovať každú vec mu možno zabezpečí čisté obaly na zošity, ale nie schopnosť zvládať život sám.
Nie si zlá mama, keď svoje deti nevystavuješ párty kultúre
Neorganizujete oslavy? Nechodíte na každú detskú párty v okolí? Nič sa nedeje. Každá rodina má svoje tempo, svoj spôsob trávenia času a vlastné priority. Láska sa nemeria počtom balónov. A tvoje dieťa si bude pamätať, že ste si robili palacinky v pyžame, nie to, či malo oslavu s klaunom a fotokútikom.
Nie si zlá mama, keď nechodíte na prechádzky každý deň
Máš dvor? Deti sa hrajú tam? No tak paráda. Pohyb majú, slnko majú, hlinu pod nechtami majú. Prechádzka nie je nutne lepšia než samostatná hra na vlastnom dvore. Dôležité je, že sa hýbu a majú priestor na slobodu a tvorivosť.
Nie si zlá mama, keď tvoje dieťa spí vo vašej posteli
Potreba blízkosti je silná. A niekedy ani desať kníh o samostatnom spaní neprebije fakt, že tvoj drobec spí pokojne len vedľa teba. Spoločné spanie nie je výchovné zlyhanie, je to fáza. U niekoho trvá mesiace, u niekoho roky. A raz sa stane, že si povie: „Mami, už chcem svoju posteľ.“ A vtedy ti to bude možno aj chýbať.
Nie si zlá mama, keď tvoje dieťa nemiluje brokolicu a necháva nedojedený obed
Sú jedlá, ktoré deti odmietajú, aj keď ich servíruješ na tanieri ako usmiate slniečko. A je to normálne. Psychológovia hovoria, že deti potrebujú aj 15 – 20 opakovaní, kým si na nové chute zvyknú. Nedojedený obed neznamená, že si zlyhala – len že ešte nenašiel cestu k šošovici. A možno ani nikdy nenájde. Svet sa točí ďalej.
Nie si zlá mama, keď si niekedy vyberieš upratovanie pred hrou
Ak ťa uspokojuje, že je kuchyňa čistá a práčka perie – tak si to dopraj. Neznamená to, že zanedbávaš deti. Znamená to, že máš aj iné potreby. A deti, ktoré vyrastajú s mamou, ktorá vie, že potrebuje aj chvíľu pre seba alebo poriadok v hlave, sú často pokojnejšie, pretože sa učia rovnováhe. Aj mama je človek. A má právo niekedy neskladať puzzle, ale bielizeň.
Keď ťa pochytí pochybnosť: Polož si túto otázku
„Keby moje dieťa raz spomínalo na detstvo – čo by som chcela, aby si pamätalo?“ Pravdepodobne nie to, či malo každý deň domáce pesto alebo štyri krúžky týždenne. Ale skôr to, že si ho držala za ruku, keď sa bálo. Že si sa smiala na jeho vtipoch. Že si ho ľúbila – aj keď práve vystrájalo.
Milá mama, môžeš si položiť tisíc ďalších otázok. A na každú z nich ti môžeme odpovedať: nie, nie si zlá mama. Lebo aj to, že sa vôbec pýtaš, znamená, že ti záleží. A to je viac, než si možno myslíš.
Si presne tá mama, akú tvoje dieťa potrebuje
Možno nie si mama z reklamy, ale si mama z mäsa, kostí, miluješ a snažíš sa. A to je viac než dosť. Tvoje dieťa nepotrebuje niekoho „lepšieho“ – potrebuje práve teba, so všetkými tvojimi silnými aj unavenými dňami.
Tak si dnes večer povedz: „Nie som najhoršia mama na svete.“ Možno si len mama, ktorá toho má dnes za sebou veľa – ale aj tak to zvláda. A to je na potlesk.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik