Kvalitný spánok je veľmi dôležitý, najmä pre deti. Deti počas spánku rastú, a zároveň spracúvajú všetky rôzne vnemy, ktoré sa im počas dňa nahromadili v hlave. Ku kvalitnému spánku im môžete pomôcť vhodným matracom, ale aj dodržiavaním večerných rituálov.
Čo by ste mali vedieť o spánku bábätiek?
Spánok je ako základný stavebný kameň pre duševné a fyzické zdravie nielen vašich detí, ale aj dospelých. Ovplyvňuje:
- bdelosť
- pozornosť
- kognitívny výkon
- náladu
- imunitu
- získavanie slovnej zásoby
- učenie
- pamäť
Spánok novorodenca môže trvať až 20 hodín denne. Počas tejto doby dieťa rastie a mozog spracováva všetky vnemy. Ak chcete, aby vaše dieťa spalo kvalitne, musíte pochopiť jeho spánkové potreby. A to nie je vždy jednoduché
Ak dieťa spí málo alebo nekvalitne, je po prebudení mrzuté. Okrem toho sa môže javiť hyperaktívne. Celkovo môže jeho správanie pripomínať neurovývojovú poruchu známu ako ADHD (dieťa sa horšie sústredí, má problémy s adaptáciou na prebiehajúce aktivity a je impulzívnejšie). Ospalosť môže spôsobiť, že dieťa je nepozorné.
Nedostatok spánku môže vyústiť do problémov s alergickou nádchou alebo imunitným systémom. Okrem toho nepravidelný spánok vedie k pomalšiemu kognitívnemu vývoju a nižšej hladine rastového hormónu. Časom sa môže objaviť aj úzkosť alebo depresia. V budúcnosti môžu deti trápiť kardiovaskulárne ochorenia, obezita, cukrovka alebo vysoký krvný tlak.
Nastavte svojmu dieťaťu správny spánkový režim
Hoci sa potreba spánku líši v závislosti od veku dieťaťa, spánkový režim je dôležitý v každom veku. Prispieva totiž ku kvalitnému spánku. Večerný spánkový rituál môže pozostávať z rôznych činností, ktoré by sa mali vykonávať každý deň v rovnakom poradí. Deti tak vedia, čo môžu očakávať.
Večerný rituál pre zdravý spánok kojenca
Novorodenec práve spoznáva svet okolo seba a zvyká si na určité biorytmy. Pre jeho zaspávanie sú dôležité vnemy, ktoré prichádzajú od najbližšej osoby na svete, teda od mamy. Patria k nim napr:
- chuť materského mlieka
- dotyky
- hojdanie v náručí
- spev
Večerný režim pre batoľatá
Batoľatá sú počas dňa veľmi aktívne, a preto ich treba pred spaním upokojiť. Dieťa by sa aspoň hodinu pred spaním nemalo pozerať na obrazovky, ktoré vyžarujú modré svetlo. Zároveň sa neodporúča ani veľa „šantenia“. Venujte sa skôr oddychovým činnostiam. Pred uložením dieťaťa do postieľky ho vykúpte a vyčistite mu zuby. Potom mu v postieľke prečítajte rozprávku.
Dôležité je pravidelné ukladanie detí do postieľky v rovnakom čase. Nedovoľte, aby bolo dieťa až príliš unavené. Zaspáva totiž oveľa horšie ako to, ktoré je unavené bežne.
Je dôležité, kde dieťa spí
Kvalitu spánku ovplyvňuje prostredie, v ktorom dieťa spí. Ako by mala vyzerať jeho izbička?
- Izbová teplota by mala byť približne 18 °C.
- Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 45 a 55 %.
- Lôžko by nemalo byť priamo pod oknom alebo v blízkosti vykurovacieho telesa.
- Pred spaním izbu dobre vyvetrajte.
- Uistite sa, že v miestnosti je tma a ticho.
- V izbičke by sa nemala nachádzať žiadna elektronika ani veci, ktoré vydávajú svetlo alebo zvuk.
- Dieťa by nemalo byť v postieľke prehriate.
- Kvalitu spánku podporíte vhodným matracom.
Ako vybrať matrac do detskej postieľky?
Výber kvalitného matraca pre bábätká a batoľatá je absolútne zásadný. Keďže malé deti prespia väčšinu dňa, na matraci doslova rastú. Preto musí matrac poskytovať ich chrbtici kvalitnú oporu. Je dôležité, aby sa dokázal prispôsobiť ich rýchlemu vývoju. „Rast“ na nevhodnom matraci môže v dospelosti spôsobiť skoliózu a iné ortopedické problémy.
Základné informácie o matracoch pre bábätká a väčšie deti
Detský matrac by mal byť jednoznačne tvrdý a mal by mať len jednu tuhosť. Zónové matrace patria do postelí pre dospelých. Malým deťom neposkytujú potrebnú oporu chrbtice. Matrace z pamäťovej peny rozhodne nie sú vhodné do detskej postieľky. Pamäťová pena totiž vytvára pre spiace telo „formu“, ktorá nedokáže reagovať na rýchly rast detí. Výsledkom môžu byť najrôznejšie rastové deformácie. Vyberte si monoblokový matrac (bez lepenia) alebo matrac lepený lepidlami na báze vody. Matrac by nemal obsahovať priemyselné lepidlá.
Na čo sa zamerať pri výbere matraca do detskej postieľky?
Dôležitá je najmä veľkosť matraca. Mal by zodpovedať veľkosti ložnej plochy postieľky a úplne ju vypĺňať. Ak je medzi matracom a čelom alebo priečkami postieľky medzera, môže v nej uviaznuť detská ručička alebo nôžka.
Čo ešte treba zvážiť pri výbere detského matraca?
- Tvrdosť - do detskej postieľky patrí len matrac jednej tvrdosti. Tvrdé matrace sa odporúčajú na podporu zdravého vývoja chrbtice. Do mäkkého matraca by sa dieťa „zaborilo“ a chrbtica by sa nevyvíjala správne.
- Hrúbka - matrac nesmie byť príliš tenký ani príliš vysoký. Rozhodne by sa pod dieťaťom nemal prehýbať. Vo všeobecnosti sa odporúčajú detské matrace s výškou medzi 7 a 10 cm.
- Priedušnosť - dieťa by sa na matraci nemalo po uložení potiť. Prílišné prehriatie vedie k nepokojnému spánku bábätka. Matrac pre deti by mal byť priedušný, aby odvádzal prebytočnú vlhkosť. V opačnom prípade by vlhkosť mohla spôsobiť plesnivenie matraca a rast škodlivých baktérií.
Dobrá rada: Aby sa zabránilo prenikaniu tekutín do matraca, vybavte ho chráničom. Zlepšíte tým hygienu matraca a predĺžite jeho životnosť.
Najvhodnejšie materiály na výrobu detských matracov
Do detských postieľok rozhodne patria matrace z prírodných materiálov. Hypoalergénne materiály odpudzujú najčastejšie alergény, medzi ktoré patria roztoče a plesne. Sú šetrné k citlivej pokožke, pretože neobsahujú dráždivé látky.
unsplash.comMatrace vyrobené z prírodných materiálov sú tiež šetrné k životnému prostrediu. Vyrábajú sa bez použitia agresívnych chemikálií a v súlade s ekologickými postupmi. Prírodné materiály sú biologicky rozložiteľné.
Detské matrace sa najčastejšie vyrábajú z jednodruhových, ale aj z viacdruhových materiálov:
- Biogreen - prírodná pena na báze ricínového oleja s výťažkami z aloe vera. Je to priedušný materiál s vysokou elasticitou a rozmerovou stálosťou.
- Kokosové vlákno - získava sa z kokosových orechov. Vlákna sa používajú na výrobu tuhej kokosovej dosky, ktorá sa najčastejšie kombinuje so studenou penou. Vďaka kokosovému vláknu je matrac tuhší. Kokosová doska má dokonalé ortopedické vlastnosti a zlepšuje priedušnosť matraca.
- Latex - Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného kaučuku, ktorý je obnoviteľnou a udržateľnou látkou. Rýchlo reaguje na zmenu spánkovej polohy. Je tvrdší ako penové matrace. Vďaka špeciálnym technikám spracovania sú latexové matrace priedušné. Detské matrace sú zvyčajne vyrobené z kombinácie PUR peny a latexovej vrstvy.
- Studená pena - je pružná, vzdušná a má dlhú životnosť. Podporuje optimálny rast chrbtice dieťaťa.
- PUR pena - matrace z PUR peny s vysokou hustotou sú pevné, ľahké a zároveň dostatočne tuhé, čo je dôležité pre chrbtové svalstvo dieťaťa. Samozrejmosťou je dostatočná priedušnosť, ktorá zabezpečuje potrebnú cirkuláciu vzduchu v matraci.
Ako dosiahnuť kvalitný spánok detí?
Prostredie izby, kvalita matraca a spánkové rituály - to všetko zohráva úlohu pri tom, ako dobre sa deti vyspia. Dodržiavajte s deťmi večerné rituály, ktoré ich pripravia na spánok. Môžu zahŕňať večerné kúpanie, masáž voňavým olejčekom, čistenie zubov, maznanie, čítanie rozprávok alebo spievanie uspávaniek. V miestnosti by mala byť čo najväčšia tma a ticho. Optimálna teplota by mala byť približne 18 °C. Pred spaním vždy vyvetrajte.
Uistite sa, že je matrac kvalitný. Matrac pre deti by mal byť skôr tvrdší. Ideálne je, ak je vyrobený z prírodných materiálov, ktoré sú šetrné k detskej pokožke a nespôsobujú alergie. Okrem toho sú šetrné k životnému prostrediu.
Zdroj úvodnej fotky: unsplash.com