Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci - 5. MESIAC života dieťaťa

Mnohé z nových vecí, ktoré sa vaše dieťa učí vo veku 5 mesiacov, ho pripravujú na jedenie tuhej stravy. Do 5 mesiacov sa hmotnosť vášho dieťaťa môže zdvojnásobiť v porovnaní s hmotnosťou pri jeho narodení.

Váš malý poklad sa čoskoro sám posadí a dieťatko môže byť zároveň už potom schopné chvíľu sedieť bez opory. Odteraz sa bude učiť veľa jazykových zručností a môže niečo opakovať znova a znova, napríklad robiť bublinky zo slín a podobné roztomilé veci.

5. mesiac života bábätka

Vaše dieťa bude teraz rýchlo rásť a vyvíjať sa. Mnohé z nových vecí, ktoré sa naučí vo veku 5 mesiacov, ho pripravujú na jedenie tuhej stravy.

 • Zvyčajne sa odporúča zaviesť tuhé príkrmy v 6. mesiaci (dojčené deti), ale niektoré deti sú pripravené už v 4. mesiaci (tie, ktoré papajú umelé mlieko).

Do 5 mesiacov sa hmotnosť vášho dieťaťa môže zdvojnásobiť v porovnaní s hmotnosťou pri narodení. Teraz priberú asi 550 g za mesiac a narastú asi o 2 cm na dĺžku. Ale všetky bábätká sú iné a snažte sa neporovnávať svoje dieťa s ostatnými.

Bábätká majú rady rutinu, pretože sa vďaka nej cítia bezpečne. Pamätajte, že rutina, ktorú ste mali, keď bolo vaše dieťa menšie, teraz nemusí tak dobre fungovať – budete ju musieť prispôsobiť jeho veku.

Ak ste tak ešte neurobili, teraz je čas, aby ste sa uistili, že váš domov je vhodný pre deti, pretože vaše dieťa bude čoskoro v neustálom pohybe.

Odporúčame: Piata choroba (ruky-nohy-ústa) u detí: Ako sa toto ochorenie prejavuje?

5 mesačné bábätko

Zdroj: Depositphotos

Ako môžme pomôcť dieťatku vo vývoji?

Hovorte a počúvajte svoje dieťa. Používajte rôzne tóny a výrazy tváre a reagujte na zvuky, ktoré vydáva. To mu pomáha naučiť sa, aká vzájomná konverzácia medzi vami funguje a ako vaše dieťatko vyjadruje svoje pocity.

Hrajte sa so svojím dieťatkom čo najviac, napríklad aj týmito spôsobmi:

 • čítaním kníh,
 • spievaním,
 • chvíľkami na brušku,
 • vydávaním smiešnych zvukov a
 • ukazovaním hračiek.

Niekedy môžu byť detičky príliš unavené alebo hladné na to, aby sa chceli hrať, ale teraz už pravdepodobne rozpoznáte náznaky svojho dieťaťa, takže sa mu snažte dať to, čo práve potrebuje.

5. mesiac života bábätka - fyzický vývoj

Vaše dieťa bude čoskoro sedieť samo.

 • Bábätká majú tendenciu narovnávať chrbát, keď ich držíte alebo keď sú podopreté v sede.
 • Môžu dokonca byť schopné chvíľu sedieť bez opory, ale vždy zostaňte nablízku a obklopte ich vankúšmi, keby spadli.

Keď je dieťatko na brušku, natiahne ruky a nohy a zodvihne chrbát – urobí takzvané lietadielko. Keď je na chrbátiku, bude môcť zdvihnúť hlavu a ramená.

Bude zároveň milovať poskakovanie hore a dole vo vašom lone a často sa môže ľahko prevaľovať z bruška na chrbát a späť na brucho. Stále bude všetko skúmať ústami, avšak teraz si môže ľahko priniesť predmet k ústam.

Pravdepodobne už bude mať veľký záujem o tuhú stravu, hoci materské mlieko alebo umelá výživa by mali byť stále ich hlavnou stravou v tomto veku.

5. mesiac života bábätka - kognitívny vývoj

 • Vaše 5-mesačné dieťa by malo byť schopné natiahnuť sa rukami po visiacich predmetoch.
 • Bude sa tiež pozerať na predmet alebo hračku, ktorú má v rukách.
 • A vaše dieťatko sa tiež už začne nudiť, ak ho necháte príliš dlho samé.

5. mesiac života bábätka - sociálny vývoj

Vo veku 5 mesiacov vám vaše dieťatko dokáže povedať, čo potrebuje. Môže napríklad zdvihnúť ruky nad hlavu, aby vám dalo najavo, že chce, aby ste ho zodvihli, alebo môže plakať, keď vás nebude práve vidieť.

5. mesiac života bábätka - emocionálny vývoj

Váš malý poklad sa môže smiať a chichotať, maznať sa a bozkávať, a v tomto období je s ním už skvelá zábava. Učí sa aj o „príčine a následku" (ak mu napríklad spadne hračka, zdvihnete mu ju). Môže to robiť znova a znova, čo sa mu bude zdať veľmi zábavné.

5. mesiac života bábätka - vývoj jazyka

Vaše dieťatko sa teraz bude učiť veľa jazykových zručností. Môže niečo opakovať znova a znova, napríklad fúkanie „bubliny“ (keď vaše dieťa vyplazuje jazyk a vyfukuje bubliny). To je v tomto veku normálne.

Dokáže tiež rozpoznať rôzne zvuky, a to, čo ich vytvára. Je to skvelé na rozptýlenie – skúste štrngnúť hrkálkou alebo stlačiť pískajúcu hračku, aby ste upútali pozornosť svojho dieťatka, ak je napríklad práve rozrušené.

Neprehliadnite: Ako často a ako sterilizovať cumlík? Užitočné tipy pre všetkých rodičov!

rastový špurt

Zdroj: Depositphotos

5. mesiac života bábätka - prejavy vývojových problémov

Po 5 mesiacoch veku vášho dieťatka sa poraďte s pediatrom v prípadoch, ak:

 • sa vám zdá, že vás dieťatko nepozná,
 • sa dieťatko nezaujíma o veci okolo neho,
 • nevydáva žiadne zvuky,
 • neotvára prsty,
 • nekope nohami alebo jeho nožičky nebývajú pokrčené,
 • nesledujte objekt očami a ani nenadväzujte očný kontakt,
 • sa za vami neotáča, keď s ním hovoríte,
 • alebo ak ho nevystraší hlasný zvuk
 • je väčšinou nešťastné alebo nespokojné.

Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci

Zdroj úvodnej fotky - Redakcia KAMzaKRASOU.sk

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE