Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci - 4. MESIAC života dieťaťa

Ako tak vaše bábätko rastie, neustále sa učí nové veci, zlepšuje sa jeho motorika a začína si viac a viac všímať okolitý svet. 4-mesačné detičky už môžu chytať predmety pomocou prstov a palca a pokúsia sa vložiť si ruky (a predmety, ktoré držia) do úst.

Vo veku 4 mesiacov sa mnohé deti môžu smiať a prejavovať radosť. Môžu tiež prejavovať emócie, ako je hnev a frustrácia, a niekedy môžu skôr viac mrnkať ako plakať. Väčšina detí zdvojnásobi svoju pôrodnú hmotnosť v čase, keď dosiahnu vek 4 mesiacov.

Vaše dieťa má v tomto období absolvovať ďalšie kolo očkovania, s čím sú spojené aj pravidelné a veľmi dôležité návštevy u pediatra formou takzvaných poradní.

4. mesiac života bábätka

Od 4 mesiacov sa vaše dieťa rýchlo naučí koordinovať svoje telo. Bude mať väčšiu kontrolu nad tým, čo robí. Zrak, hmat i sluch dieťatka bude oveľa rozvinutejší a začne sa aj oveľa viac pohybovať.

 • Môže tiež oveľa lepšie komunikovať a množstvo času, ktoré trávi plačom, by sa už malo ustáliť.
 • Vaše dieťa bude stále priberať na váhe – pravdepodobne okolo 0,45 kg až 0,56 kg za mesiac.
 • Väčšina detí zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť v čase, keď dosiahne vek 4 mesiacov.
 • Ich kosti budú rýchlo rásť a budú sa predlžovať.

Spolu s fyzickým rastom sa 4-mesačné deti učia viac o svojom mieste vo svete. Začnú prejavovať záujem o tuhú stravu a mnohé z ich nových zručností ich pripravujú na žuvanie.

Odporúčame: Šelest na srdci u detí - kedy sa objavuje a ako ho liečiť?

novorodenec

Zdroj: Depositphotos

Ako môžme pomôcť dieťatku vo vývoji?

Pokračujte v rozprávaní a čítaní svojmu dieťatku, aby ste mu pomohli naučiť sa jazyk a rozvíjať komunikáciu. Použite rôzne tóny a intonácie vo svojom hlase alebo rôzne výrazy tváre, aby ste zdôraznili príbeh.

Vaše bábätko bude milovať:

 • spievanie pesničiek,
 • čítanie kníh,
 • hranie sa s hračkami,
 • počúvanie, ako vydávate vtipné zvuky.

Vášmu dieťatku pomôže, ak si vytvoríte rutinu. Ak vám to navzájom funguje, robte veci každý deň podobným spôsobom. To bábätku pomôže cítiť sa bezpečne.

Je tiež dobré myslieť na to, ako pripraviť svoj domov na to, keď sa detičky začnú viac pohybovať. Pretože to príde už čoskoro!

4. mesiac života bábätka - fyzický vývoj

Vaše 4-mesačné dieťa bude zbierať predmety prstami a palcom a bude sa snažiť vložiť si ruky (a všetko ostatné!) do úst. To je normálne – dieťatko tak učí svoje ústa novým zručnostiam a tiež sa tak pripravuje na pevnú stravu.

Len dávajte pozor, aby si nevložilo do úst nič dostatočne malé, čo by sa mu úplne zmestilo do úst, aby sa predišlo riziku udusenia.

Od 4. mesiaca veku sa fyzické schopnosti vášho bábätka začnú skutočne citeľnejšie rozvíjať. Čoskoro sa bude pretáčať, sedieť a niektoré môžu dokonca začať loziť v najbližších mesiacoch (hoci väčšina detí sa začne plaziť okolo 9. mesiaca).

4. mesiac života bábätka - kognitívny vývoj

Zrak vášho dieťaťa sa skutočne zlepší a dieťa si začne spájať to, čo vidí, s tým, čo počuje a cíti.

4. mesiac života bábätka - sociálny vývoj

Teraz sa môžete so svojím dieťaťom naozaj začať baviť! Môžete sa pozerať jeden druhému do očí, usmievať sa na seba, smiať sa a rozprávať. Vaše dieťatko vám bude rozumieť čím ďalej, tým viac.

4. mesiac života bábätka - emocionálny vývoj

Bábätká v tomto veku milujú pohľad na seba do zrkadla a môžu sa usmievať a rozprávať sa so svojím odrazom. Bábätká v tomto veku sa môžu tiež smiať a prejavovať radosť alebo vzrušenie.

Naučíte sa prejavy svojho dieťaťa na to, že je hladné alebo unavené, aby ste na ne mohli reagovať a rozumieť tomu, čo práve váš malý poklad chce.

4. mesiac života bábätka - vývoj jazyka

Vo veku 4 mesiacov sa mnohé deti pokúsia skopírovať zvuky, ako je povedzme „ah-goo“ a podobne. Môžu dokonca povedať „ma-ma“ alebo „da-da“, ale nebuďte príliš nadšení – pravdepodobne si tieto slová s vami ešte nespájajú.

Neprehliadnite: Ako často kojenecké fľaše sterilizovať? 4 tipy, ako by sa mali čistiť

Rastový špurt

Zdroj: Depositphotos

4. mesiac života bábätka - prejavy vývojových problémov

Všetky detičky sa vyvíjajú rôznym tempom, ak však vo veku 4 mesiacov spozorujete u svojho dieťatka tieto problémy, poraďte sa o tom s pediatrom:

 • dieťa nejaví záujem o veci okolo seba,
 • nevydáva žiadne zvuky,
 • neotvára prsty na rukách,
 • nekope nožičkami alebo sú nožičky väčšinou iba ohnuté,
 • nesleduje objekt očami ani nenadväzujte očný kontakt,
 • neotáča sa, keď s ním hovoríte,
 • nevystraší ho hlasný zvuk,
 • je väčšinou nešťastné alebo nespokojné.

Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE