Vybrané slová po P: Zaujímavé cvičenia a diktáty

Precvičujte vybrané slová po P prostredníctvom cvičení a diktátov. Získajte zručnosť v používaní týchto slov v konkrétnych spojeniach.

Častokrát nestačí vedieť iba zoznam vybraných slov, ale aj to, ako ich použiť v konkrétnych slovných spojeniach a podobne. Preto je precvičovanie vybraných slov dôležité. A na to môžu šikovne poslúžiť rôzne gramatické a pravopisné cvičenia či diktáty. Poďte sa dnes spolu s nami pozrieť na to, ktoré vybrané slová po p poznáme v gramatike slovenského jazyka.

Gramatika slovenského jazyka patrí medzi to najťažšie, čo musia nielen žiaci a študenti na základných a stredných školách zvládnuť. Vybrané slová spoločne tvoria jednu veľkú ucelenú kapitolu slovenčiny. Ako si ale pomôcť a dostať sa do sveta vybraných slov bez ťažkostí? Spolu s nami sa vybrané slová naučíte bez ťažkostí.

Učíme sa vybrané slová!

Vybrané slová sú tie, v ktorých sa po obojakej spoluhláske píše y - ypsilon. Obojaké spoluhlásky sú:

 • b, m, p, v, r, z, s, f.

POZOR - pri spoluhláske f však vybrané slová neexistujú! A ešte jedna veľmi dôležitá vec - v prípade obojakých spoluhlások sa za nimi píše ako mäkké i, tak aj tvrdé y - teda ypsilon. A práve preto v slovenčine vznikli vybrané slová, aby sme sa lepšie naučili, v ktorých slovách sa VŽDY píše ypsilon.

Slovenský jazyk patrí skutočne medzi najťažšie jazyky sveta, a to aj "vďaka" svojim vybraným slovám. Medzi vybrané slová patria v slovenčine iba slová, ktoré sú domáceho pôvodu.

Odporúčame: Tehotenstvo po týždňoch – 40. týždeň tehotenstva

Vybrané slová v slovenčine

Aj vy sa niekedy pýtate, kto vymyslel a zaviedol ypsilon do gramatiky slovenského jazyka?

 • Ľudovít Štúr a ani Anton Bernolák vo svojich kodifikáciách slovenského jazyka ypsilon nemali. Tak ako je to možné?
 • Z historického hľadiska má ale ypsilon v slovenskom jazyku svoje dôležité postavenie.

V rámci reformácie štúrovčiny sa k ypsilonom vrátil v roku 1852 opätovne Martin Hattala, a to v diele Krátka mluvnica slovenská.

Neprehliadnite: Diktáty pre 2. ročník: Zvládnete všetky gramatické nástrahy spolu s vašimi deťmi?

pravopisné cvičenia Depositphotos

Rôzne vybrané slová - sú naozaj nevyhnutné?

Určite áno! Aj keď - nezabúdajme na jednu vec - a to, že robiť chyby je prirodzené. Pretože aj to patrí k učeniu. Nápomocné však môžu byť napríklad aj pracovné listy na precvičovanie vybraných slov či rôzna doplňovačka, kde musíte rozlišovať medzi mäkkým i a písaním ypsilonu.

Ako sa hovorí, opakovanie je matkou múdrosti, a preto je dôležité nielen naučiť sa jednotlivé vybrané slová, ale aj vedieť ich správne použiť a presne používať celý ďalší život.

Prečo existujú vybrané slová a na čo vybrané slová slúžia?

 • Aj keď je pravopis vybraných slov náročný, učivo vybraných slov patrí medzi základ poznania slovenského jazyka.
 • Vybrané slová vznikli preto, aby sme si ľahšie zapamätali, kedy sa po obojakej spoluhláske píše ypsilon.

Navyše - ypsilon má v slovenčine dištinktívnu - teda rozlišovaciu funkciu.

Poznáte všetky vybrané slová po P? Prehľad vybraných slov po P

 • pýcha
 • pýtať sa
 • pýr
 • kopyto
 • prepych
 • pysk (papuľa)
 • pykať
 • pýšiť sa
 • pytliak
 • dopyt
 • zapýriť sa
 • pyré
 • pyžamo
 • pytač

Tip pre vás: Škúlenie u detí - príčiny, symptómy a riziká - toto všetko treba poznať

vybrané slová Depositphotos

Diktát na vybrané slová po p

Pyšný kapitán bol nahnevaný na pytliaka. Kôň zlostne hrabal kopytom a pyskom fŕkal penu. Kobyla ho kopla kopytom. Nemohla sa napiť. V záhrade máme pýr. Opica pila vodu. Pytliaka pichá v boku. Pyšná princezná sa zapýrila. Prepichla loptu. V lese pišťali vtáčatá.

Diktáty vybrané slová po p

Pichol som sa do prsta. V pivnici máme chladno. Dedko tam má obuvnícke kopyto. Náš kôň má na kopyte podkovu. Rád sa napije čistej vody. Pivo nie je zdravé pre deti.

Pýcha je zlá vlastnosť. Niečo ma pichá v topánke. Za zlé skutky pykáme. V záhrade rastie pýr. Rudko má pýr na lícach. Páv pyšne otvára chvost. Sú to jeho pre­pychové šaty. Opica vie poriadne pískať. Jožko mi prepichol dušu na kolese. Kô­ru prežúva pyskom potravu.

Pytliak je človek, ktorý bez povolenia loví zver alebo chytá ryby. Niektorí pytliaci sa so svojimi úlovkami pýšia aj na internete. Vôbec sa pri tom nezapýria. Na čiernom trhu je veľký dopyt po exotických úlovkoch. Pytliactvo je u nás trestný čin. Pytliakov nemôžeme len tak stretnúť na lesnom chodníčku. Sú prezlečení alebo sa skrývajú pred ľuďmi. Svoj trest si niekedy odpykajú i vo väzení.

Lesník skúmal na snehu odtlačky kopýt zvierat. Na vrchu stál prepychový zámok. Na trhu bol veľký dopyt po ovocí. Ježkove pichliače na ruke pichajú. Po jedle sme dopili bylinkové čaje.

Na štadióne sme počuli pisk píšťalky. Sestrička pichla pacientovi injekciu. Kobyla držala v pysku steblá bylinky. Môj brat silno pišti. Stryná nedopila čaj. Malé dievčatko sa pichlo na ružovom kríku. Niektorí ľudia žijú v prepychu. Vypílený dub vyniesli obyvatelia z parku.

Dopyt po plastových taškách klesá. Peter sa pri čítaní zvykne zapýriť. Ráno nás zobudil hlasný pisk lokomotívy. Popadané piliny nás pichali do nôh. Našej babke sa páčia ježkove pichliače. Prepichnutá lopta rýchlo vyfučala. Vodiči pykajú za dopravné priestupky. Miro bol pyšný na svoje úspechy. Hostia k nám prídu o päť minút. Prváci sa naučili písať aj veľké tlačené písmená. Gazda vytrhal všetok pýr na poli. Kobyla má zranené kopyto. Strýko Peter si postavil prepychový dom. Rezbár vyrobil z dreva píšťalku. Cudzinec zablúdil a spýtal sa na cestu. Boris si vypýtal od babičky piškóty.

diktáty Depositphotos

Zoznamy všetkých vybraných slov:

Aktualizované na 15.05.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE