Kríza v manželstve – v ktorých najkritickejších rokoch môže prísť?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo v rozprávkach všetko skončí svadbou a ďalej sa už príbeh nerozvíja? Možno je to naozaj len preto, že ide o rozprávku, v ktorej je očakávaný happyend, no a manželstvo (aj podľa súčasných prieskumov rozvodovosti) sa nepodobá na romantickú prechádzku ružovou záhradou. Takže čo sa skrýva za tým vzletným „a žili, až kým nepomreli“? Poďme sa spolu pozrieť na akési medzníky manželského života, ktoré by sa dali nazvať kľúčovými, ale predovšetkým pre vzťah kritickými.

3 roky po svadbe – očakávanie prvej krízy

Po troch rokoch manželského vzťahu dochádza k definitívnemu „odloženiu ružových okuliarov“. Partneri už vedia vzájomne všetko o svojich chybách, slabostiach a nedostatkoch, prešli prvými sklamaniami a rozčarovaniami. V treťom roku po svadbe je vo všeobecnosti riziko rozvodu najväčšie. Nie je ojedinelým javom, že sa jeden z partnerov vydá na ústup „z kratšej cesty“, čo je do istej miery jednoduchšie, ak ešte dvojica nemá deti. Na druhej strane, pokiaľ manželia prvé rozpory vybalansujú, môže ich to posunúť na novú úroveň spolužitia, pretože vedia čerpať zo vzájomného dôkladného spoznania sa a taktiež nemusia pred sebou už nič hrať.

Odporúčame: 9 úradných povinností počas tehotenstva. Na čo všetko treba myslieť?

prvé problémy v manželstve

Zdroj: Shutterstock®

5 rokov po svadbe – zabijak menom rutina

Piaty rok po svadbe sa označuje za ďalší kritický medzník v živote manželov, nakoľko v tomto čase sa už výrazne hlási o slovo rutina a stereotyp. Pár, ktorý má malé deti, býva navyše vyťažený starostlivosťou o celkový chod rodiny a musí zvládať množstvo povinností, ktoré môžu spôsobiť odcudzenie sa, pretože partneri na seba vzájomne nemajú čas. Aj v tomto období teda nie sú žiadosti o rozvod zriedkavou záležitosťou.

7 rokov po svadbe – posledná výzva?

Hrozba siedmeho roku manželstva môže súvisieť s celkovou stagnáciou vzťahu, kedy isté „nápravné“ opatrenia jednoducho nefungovali a partneri sa už aj prestávajú snažiť hľadať riešenia vedúce z krízy. Kľúčovými slovami partnerskej krízy sú aj v tomto období rutina a nuda. Keď sa k tomu pridá aj nechuť riešiť nevyhovujúci stav medzi partnermi, môže to byť metaforicky ten posledný klinec do truhly. Hovorí sa, že keď majú manželia za sebou tento pohnutý rok a nestretli sa na rozvodovom konaní, potom je už veľká pravdepodobnosť, že spolu aj zostarnú.

kritický siedmy rok

Zdroj: Shutterstock®

Po hrozivej sedmičke „za vodou“? Ani náhodou!

Kríza vo vzťahu môže prísť kedykoľvek a manželstvo, ako vieme, môže skončiť aj po desiatich či pätnástich a viac rokoch. Krízovou môže byť napríklad aj situácia, keď deti „vyletia z hniezda“. Manželia zrazu ostávajú sami na seba, možno si v staršom veku začínajú viac všímať chyby na druhom partnerovi, nemajú si čo povedať, chýbajú spoločné aktivity...

Bolo by teda dobré, keby sa partnerský vzťah vnímal v procese (nadnesene možno povedať ako živý organizmus) a aby manželia reagovali na jeho aktuálne potreby. Ak sa totiž chceme vyhnúť jeho stagnácii, treba doň neustále investovať energiu a čas, vylaďovať komunikačné zručnosti, ale aj schopnosť počúvať, trénovať trpezlivosť aj pochopenie, ale vyžaduje si tiež istú dávku kreativity, aby život vo dvojici nezasiahla ničiteľka nuda a šedivý stereotyp.

Vybrali sme: Braxton Hicksove kontrakcie – čo by o nich mala žena vedieť?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE