Kŕčové žily sú počas tehotenstva spôsobené zlým prietokom krvi. Krv sa hromadí v žilách a vytvára vydutiny pod povrchom pokožky. Najčastejšou lokalizáciou sú nohy, pohlavné orgány a konečník, kde sa kŕčové žily objavujú vo forme hemoroidov.
Môžu spôsobiť určité podráždenie a nepohodlie, ale kŕčové žily zvyčajne po pôrode zmiznú. Kŕčové žily sú pre niektoré ženy bežnou, zvyčajne neškodnou súčasťou tehotenstva. Objavujú sa vtedy, keď maternica vyvíja tlak na veľkú žilu (dolnú dutú žilu), ktorá vedie krv späť do srdca z chodidiel a nôh.
Kŕčové žily môžu svrbieť, byť nepríjemné alebo dokonca aj bolestivé. Kŕčové žily bývajú dedičné – počas tehotenstva ich mohla dostať aj vaša matka alebo stará mama. Takže, bohužiaľ, nemôžete toho urobiť veľa, aby ste zabránili ich výskytu.
Čo sú tehotenské kŕčové žily?
Termín varikóza pochádza z latinského slova „varix“, čo znamená skrútený. Kŕčové žily vyzerajú ako vinuté, hrudkovité povrazy pod kožou. Počas tehotenstva sú pomerne časté, najmä v treťom trimestri.
Najčastejšou lokalizáciou kŕčových žíl počas tehotenstva sú nohy, členky a oblasť vonkajších genitálií (vulva). Hemoroidy, čo sú kŕčové žily, ktoré sa vyskytujú vo vašom konečníku alebo okolo konečníka, sú tiež bežné počas tehotenstva.
Kŕčové žily v tehotenstve môžu byť aj jemné modré alebo červené čiary, ktoré môžete vidieť cez kožu, ale nie sú hrudkovité.
Odporúčame: Prietoky v tehotenstve či flowmetria: Čo dokáže toto vyšetrenie odhaliť?
Zdroj: Depositphotos
Ako vznikajú kŕčové žily?
Žily sú súčasťou obehového systému a vedú krv z tela do srdca. „Ventily" vo vašich žilách pomáhajú udržiavať prietok krvi správnym smerom. Ak však steny a chlopne vašich žíl zoslabnú, krv sa môže vrátiť späť a vytvárať nahromadenia krvi v žilách. Tieto oblasti môžu opuchnúť a zdvihnúť sa z povrchu pokožky.
Aké sú príznaky tehotenských kŕčových žíl?
Pri tehotenských kŕčových žilách nemusíte pociťovať žiadne príznaky. Ak tak urobíte, možno zistíte, že sú horšie, keď budete dlho sedieť alebo stáť. Symptómy zahŕňajú:
- ťažký pocit v nohách,
- svrbenie okolo žíl,
- kŕče v nohách,
- bolesť, pulzovanie alebo citlivosť v dolných končatinách,
- opuch (edém) nôh a členkov,
- hemoroidy môžu tiež spôsobiť bolesť a svrbenie – namáhanie počas pohybu čriev a utieranie môže spôsobiť ich krvácanie. Keď sa to stane, môžete si všimnúť jasne červenú krv na toaletnom papieri.
Čo spôsobuje kŕčové žily počas tehotenstva?
Počas tehotenstva, hormonálne zmeny a váha vášho rastúceho dieťaťa spôsobujú, že ste náchylnejšie na kŕčové žily. Dôvodom sú:
- vyššie hladiny hormónu progesterónu, ktorý uvoľňuje steny ciev a znižuje funkciu chlopní.
- zvýšený objem krvi vo vašom tele.
- tlak vášho dieťaťa na krvné cievy v panve, ktorý môže zmeniť prietok krvi v panvovej oblasti a nohách.
- zápcha je tiež v tehotenstve bežná a môže spôsobiť hemoroidy.
Aké sú rizikové faktory tehotenských kŕčových žíl?
Ďalšie faktory môžu zvýšiť riziko vzniku kŕčových žíl počas tehotenstva. Tam patrí napríklad aj:
- diéta – príliš veľa sodíka alebo nedostatok vlákniny či vody môže spôsobiť zadržiavanie vody a zvýšiť riziko kŕčových žíl a hemoroidov.
- genetika – v tehotenstve sa u vás môže vyskytnúť väčšia pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl, ak ich mala aj vaša mama alebo stará mama.
- hmotnosť – kŕčové žily sú bežnejšie, keď máte nadváhu.
Neprehliadnite: 9 úradných povinností počas tehotenstva. Na čo všetko treba myslieť?
Zdroj: Depositphotos
Ako znížiť bolesť kŕčových žíl v tehotenstve?
Našťastie, je tu niekoľko spôsobov, ako znížiť bolesť kŕčových žíl a vyhnúť sa zhoršeniu tohto stavu.
- Neprekladajte nohy pri sedení.
- Často nohy zdvíhajte.
- Noste kompresné pančuchy – tieto špeciálne pančuchové nohavice jemne stláčajú svaly nôh a žily, aby pomohli vytlačiť krv späť k srdcu. Líšia sa od bežných pančuchových nohavíc, pretože na nohu vyvíjajú postupný tlak, pričom najväčšia kompresia je v členku a nižšia je na nohe.
- Je dôležité vyhnúť sa tesným ponožkám alebo nadkolienkam, ktoré stláčajú určité miesto na nohe, pretože to môže prerušiť krvný obeh.
- Doprajte si každodenné cvičenie, ak váš lekár povie, že je to v poriadku.
- Spite na ľavom boku, aby ste udržali tlak na dolnú dutú žilu, ktorá je na pravej strane vášho tela.
- Ak si všimnete, že sú žily tvrdé, teplé alebo bolestivé, alebo koža nad nimi vyzerá červená, povedzte to svojmu lekárovi. Kŕčové žily sa často zlepšia po pôrode, keď už maternica netlačí na dolnú dutú žilu.
Odporúčame aj: Šestonedelie: Nádherné, ale náročné obdobie v živote ženy po pôrode. Na čo všetko sa treba pripraviť?