Nepríjemný zápach z úst bábätka – čo všetko môže byť jeho príčinou?

Bábätká sú spravidla čisté a nepoškvrnené a voňajú priam úžasne. Keď však túto povestnú novorodeneckú vôňu z nejakého neznámeho dôvodu naruší smrad z úst bábätka, ostávame my rodičia v pomykove a v neistote. Žiadny strach, pretože tak ako u dospelých, tak aj u detí a bábätiek môže z ústnej dutiny vychádzať nepríjemný zápach a ide o celkom bežný jav. Kedy však treba zakročiť a problém riešiť, pretože signalizuje úplne iný problém? A čo sa dá so smradom z úst batoľaťa robiť?

Keď je pôvod v ústach

Drvivú väčšinu zápachov z úst spôsobujú baktérie, ktoré sa v ľudských ústach hromadia neskutočnou rýchlosťou. Najviac baktérií sa pritom vyskytuje medzi zubami, ďasnami a na jazyku, ktorý pokrýva povlak. V tomto prípade pomôže proti zápachu len dôkladné čistenie zubov, pravidelná dentálna hygiena a oškrabovanie povlaku z jazyka, najmä z jeho zadnej časti. Batoľatá by mali navštevovať zubára už od ukončeného prvého roku života a so starostlivosťou o ich zúbky by ste mali začať hneď, ako vykuknú prvé tesáčiky.

Zaujme ťa: Ako vyvolať pôrod? Ako na to prirodzene a bezpečne, poradí dula Lucia

zápach z úst u detí

Zdroj: Shutterstock®

Keď je pôvod v nose

Pôvod zápachu z úst nemusíme vždy hľadať len v ústnej dutine, pretože môže byť prejavom iného zdravotného problému, napríklad chronického zápalu prínosových dutín. Ak ide o tento prípad, ktorý má teda pôvod v nose, sprevádza ho zväčša kašeľ, konštantné soplenie či bolesti v oblasti tváre. Niekedy je pôvodcom zápachu aj predmet či jedlo zaseknuté v nose.

Deti vtedy vylučujú zelený sopeľ, a to väčšinou len z jednej nosnej dierky. Zápach sa má v tomto prípade tendenciu rýchlo stupňovať a zhoršovať. Ak máte pocit, že zápach z úst dieťatka pramení práve z nosa (z akéhokoľvek horeuvedeného dôvodu), konzultujte stav s pediatrom. V niektorých prípadoch je nutné antibiotikum alebo mechanické odstránenie cudzieho predmetu z nosíka dieťatka.

Keď je pôvod v trávení

Aj keď nejde o príliš častú príčinu smradu z úst u batoliat, mali by sa zobrať do úvahy aj problémy s trávením, a to najmä ak ide o zápach, ktorý dlho trvá a neustupuje. Tu treba pozorovať aj symptómy, akým je bolesť bruška, zvracanie, nevoľnosti či pálenie záhy. Všetky tieto znaky môžu ukazovať na reflux, ktorý je síce najviac frekventovaný u novorodencov, no môže trápiť aj staršie dieťatko. V určitých prípadoch môže smrad spôsobovať aj infekcia. Ak má teda dieťatko okrem zápachu z úst aj iné problémy spojené s trávením, je potrebné navštíviť pediatra.

Odporúčame: Harmančekový olejček – liečivý modrý olej s azulénom

príčina zápachu z úst u detí

Zdroj: Shutterstock®

Iný pôvod zápachu

Ak vaše dieťatko pri spánku dýcha ústami, čo môže spôsobovať soplík alebo alergia, je náchylnejšie na zápach z úst viac ako dieťatko, ktoré dýcha v noci nosom. Je to tak preto, že sa mu vysušuje ústna dutina, redukuje sa množstvo slín a tým preniká smrad z baktérií, o ktorých sme hovorili vyššie, pri ústnej dutine.

Zápach môže zhoršovať aj nočné kŕmenie bábätka mliekom, čomu sa vždy zabrániť nedá, a to najmä v prvých mesiacoch života. Tu sa dá urobiť len jedno, a to odstaviť dieťatko od nočného mliečka, pričom by malo v noci piť len vodu. Pomôže aj umývanie zúbkov pred spaním a v konečnom dôsledku vyriešenie problému, ktorý spôsobuje dýchanie cez ústa.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE