Krém na zapareniny - objavte liečivú silu prírody!

Zapareniny u bábätiek a malých detí sú veľmi častým problémom, preto je dôležité mať doma vhodný krém na liečbu tohto nepríjemného stavu.

Najlepšie je vybrať krém s jemnými prírodnými zložkami, ktoré pomôžu rýchlo zmierniť podráždenie a zároveň ochrániť citlivú pokožku pred ďalším podráždením. Krém by mal obsahovať napríklad aloe vera, med či olej z rakytníka.

Ako si vybrať krém na zapareniny?

Pri výbere krému je dôležité dbať na to, aby neobsahoval žiadne silné chemické látky, parabény, silikóny, parfémy alebo farbivá, ktoré by mohli ešte viac podráždiť pokožku dieťaťa.

 • Pri aplikácii krému na zapareniny je dôležité použiť ho na čistú a suchú pokožku a aplikovať tenkú vrstvu masážnym pohybom.
 • Krém sa odporúča nanášať aspoň dvakrát denne, aby sa zaparenina rýchlo zahojila.

Ak sa problém s zapareninami opakuje často alebo sa nezlepšuje aj po niekoľkých dňoch aplikácie krému, je lepšie konzultovať s lekárom. Je možné, že je potrebná špeciálna liečba alebo vyšetrenie na zistenie príčiny problému.

Zapareniny u bábätiek a malých detí

Zapareniny bábätiek sú častým problémom, ktorý môže spôsobiť nepohodlie a bolesť malým deťom.

Tieto zapareniny sa väčšinou vyskytujú na pokožke dieťaťa v dôsledku trenia, vlhkosti alebo kontaktu s nevhodnými materiálmi.

 • Preventívne opatrenia zahŕňajú udržiavanie pokožky bábätka v suchu a čistote, častejšie menenie plienok a používanie špeciálnych krémov alebo mastí na ochranu pokožky.
 • Je tiež dôležité vybrať vhodné oblečenie, ktoré nebudú spôsobovať trenie a dráždenie pokožky.

Ak sa už zapareniny objavia, dôležité je rýchlo zastaviť zhoršovanie stavu a podniknúť kroky na liečbu. To môže zahŕňať použitie masti alebo krému na hojenie a ochranu pokožky, vyhýbanie sa treniu a nechať pokožku voľnú, aby mohla dýchať.

Je tiež dôležité sledovať stav zaparenín a ak nepríde k žiadnemu zlepšeniu alebo sa stav zhorší, je vhodné vyhľadať lekárske odbornú pomoc. Zapareniny bábätiek nie sú vážnym problémom, ale je dôležité venovať im pozornosť a starostlivosť, aby sa predišlo komplikáciám a nepohodliu pre dieťatko.

Neprehliadnite: Zavádzame prvé príkrmy pre bábätká: Kedy, ako a s čím začať? Plus recepty

zapareniny

Zdroj: Depositphotos

Ako vznikajú u bábätiek zapareniny?

Zapareniny u bábätiek sú spôsobené trením alebo tlakom, pričom väčšinou vznikajú v miestach s častejším kontaktom s pokožkou, ako sú zadok, paže, nohy alebo krk.

Zapareniny môžu vznikať napríklad pri používaní plienok, kontakte s drsným oblečením, v ležiacej polohe alebo pri nevhodnom nosení odevov.

 • Dôležité je dbať na pravidelnú hygienu a starostlivosť o pokožku bábätka, aby sa predišlo vzniku zaparenín.
 • Je dôležité pravidelne meniť plienky, používať mäkké a priedušné odevy, vyhnúť sa dlhodobému potenie a udržiavať pokožku suchú a čistú.

V prípade, že sa zapareniny už vyskytnú, je dôležité ošetriť postihnuté miesto, použiť vhodnú liečebnú masť a prípadne nechať pokožku na určitý čas voľnú od oblečenia. Ak sa zapareniny nezlepšujú alebo sa zhoršujú, je dôležité konzultovať s lekárom, aby bol správne diagnostikovaný príčina a určená vhodná liečba.

Odporúčame aj: Pitný režim dojčiat, batoliat a malých detí

Krém na zapareniny

Zdroj: Depositphotos

Ako liečiť zapareniny u bábätiek?

Zapareniny u bábätiek je dôležité liečiť čo najskôr, aby nedošlo k infekcii a ďalším problémom.

Tu sú niektoré spôsoby, ako liečiť zapareniny u bábätiek:

 • Udržiavajte postihnutú oblasť suchú a čistú. Pravidelne menia plienky a umývajte pokožku jemným teplým mydlom a vodou.
 • Používajte detský prášok alebo krém na zapareniny, ktorý môže pomôcť zmierňovať podráždenie a chrániť pokožku pred ďalším trením.
 • Umožnite postihnutej oblasti voľný prístup k vzduchu. Nechajte dieťa bez plienok na niekoľko minút denne, aby sa pokožka mohla osušiť.
 • Ak sa zapareniny nezlepšujú alebo sa zhoršujú, poraďte sa s pediatrom. Môže byť potrebné ďalšie lekárske ošetrenie.

Je tiež dôležité zabrániť vzniku zaparenín tým, že pravidelne meníte plienky, používate detský prášok alebo vhodný krém a chránite pokožku pred trením. Vždy dajte prednosť prirodzeným liečebným metódam a ak sa problém zhorší, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc.

Prírodné krémy na zapareniny pre bábätká

Prírodné krémy na zapareniny pre bábätká sú skvelou voľbou, pretože neobsahujú žiadne zbytočné chemikálie, ktoré by mohli dráždiť citlivú pokožku.

Tu je niekoľko ingrediencií, ktoré sú skvelé pre liečbu a prevenciu zaparenín u bábätka:

 • Kokosový olej: Kokosový olej je veľmi hydratačný a zmierňuje podráždenie a zápal. Môžete ho použiť priamo na zapareniny alebo ho zmiešať s ďalšími prírodnými olejmi, ako je olivový olej alebo mandľový olej.
 • Aloe vera: Aloe vera má upokojujúce vlastnosti a tiež pomáha pri hojení rán a popálenín. Môžete použiť čerstvý gél priamo z rastliny alebo si kúpiť prírodný krém s obsahom aloe vera.
 • Ovocné oleje: Ovocné oleje, ako je avokádový olej alebo ružový olej, sú bohaté na vitamíny a antioxidanty, ktoré pomáhajú pri regenerácii pokožky a liečbe zápalov.
 • Levanduľový olej: Levanduľový olej má upokojujúce a protizápalové účinky, a preto je skvelým pomocníkom pri liečbe zaparenín. Môžete ho zriediť s nosným olejom a aplikovať priamo na postihnuté miesto.

Pri výbere prírodného krému na zapareniny pre bábätko je dôležité venovať pozornosť zloženiu produktu a uistite sa, že neobsahuje žiadne agresívne chemikálie. Je tiež dobré skúšať nové produkty na malej časti pokožky, aby ste sa uistili, že nevyvolajú alergickú reakciu. Ak je zaparenina vážnejšia alebo neustupuje, neváhajte tento stav konzultovať s lekárom.

Inšpirujte sa: Spoznaj najväčšie nástrahy pre rodičov, ktorí vychovávajú jedináčika. Plus rady ako z toho von!

zapareniny

Zdroj: Depositphotos

Recept na prírodný krém na zapareniny pre bábätká

Na prírodný krém na zapareniny pre bábätká budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

 • 1/4 šálky kokosového oleja
 • 1/4 šálky čistého včelieho vosku
 • 2 lyžice medu
 • 2 lyžice aloe vera gélu
 • 5 kvapiek levanduľového oleja

Postup prípravy:

 • V hrnci zohrejte kokosový olej a včelí vosk, kým sa vosk úplne nerozpustí.
 • Pridajte med a aloe vera gél a miešajte, kým sa všetky ingrediencie dobre nespoja.
 • Odstráňte z tepla a nechajte zmes trochu vychladnúť.
 • Potom pridajte levanduľový olej a opäť premiešajte.
 • Nalejte krém do sterilnej sklenenej nádoby a nechajte úplne vychladnúť.
 • Krém môžete použiť ako bežný hydratačný krém na zapareniny u vášho bábätka.

Tento prírodný krém je jemný a jemne hydratuje citlivú pokožku bábätka. Uistite sa, že ste vykonali skúšobný test na malej oblasti pokožky pred použitím krému.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE