Piata choroba (ruky-nohy-ústa) u detí: Ako sa toto ochorenie prejavuje?

Piata choroba (Erythema Infectiosum) je ochorenie spôsobené vírusom nazývaným parvovírus B19 a, našťastie, iba málokedy ide o vážny zdravotný problém. Jeho najzreteľnejším príznakom je jasne červená vyrážka po celom tele. Táto choroba sa nazýva aj ruky-nohy-ústa, keďže výrazné vyrážky sa objavia na ploskách nôh a rúk, ako aj v ústach.

Ochorenie sa vyskytuje najčastejšie koncom zimy a začiatkom jari u detí vo veku od 4 do 10 rokov. Môžu ním však ochorieť aj staršie deti a dospelí, najmä ženy. Piata choroba je nákazlivá (šíri sa z človeka na človeka) v skorých štádiách pred objavením sa symptómov.

Akonáhle sa vyrážka objaví, už nie je nákazlivá. Šíri sa kašľom, kýchaním alebo dotykom sekrétov z nosa a úst infikovanej osoby. Keď už raz vaše dieťa dostane piatu chorobu, už ju potom nikdy nedostane.

Choroba ruky-nohy-ústa

Piata choroba je mierna vyrážka spôsobená parvovírusom B19. Je častejšia u detí ako u dospelých. Dieťa alebo dospelá osoba zvyčajne ochorie na piatu chorobu do 14 dní po infikovaní parvovírusom B19.

Táto choroba, tiež nazývaná erythema infectiosum či ruky-nohy-ústa, dostala svoje meno tak, že bola piata v zozname historických klasifikácií bežných kožných vyrážok u detí.

Odporúčame: Šelest na srdci u detí - kedy sa objavuje a ako ho liečiť?

piata choroba príznaky

Zdroj: Depositphotos

Aké sú príznaky piatej choroby?

Príznaky piatej choroby sú zvyčajne mierne a môžu zahŕňať:

 • horúčku,
 • výtok z nosa,
 • bolesť hlavy,
 • vyrážky na tvári a na tele.

Na tvári sa môže objaviť červená vyrážka, ktorá je najznámejším znakom piatej choroby. Je častejšia u detí ako u dospelých. Niektorí ľudia môžu dostať druhú vyrážku o niekoľko dní neskôr na hrudi, chrbte, zadku alebo rukách a nohách. Vyrážka môže svrbieť, a to najmä na chodidlách. Môže mať rôznu intenzitu a zvyčajne zmizne za sedem až 10 dní, ale môže prísť a odísť až o niekoľko týždňov.

Ľudia s piatou chorobou môžu tiež pozorovať bolesť a opuch v kĺboch – tento problém je známy ako syndróm polyartropatie. Častejšie sa vyskytuje u dospelých, najmä u žien. Niektorí dospelí s piatou chorobou môžu mať iba bolestivé kĺby, zvyčajne na rukách, nohách alebo kolenách a žiadne iné príznaky.

Bolesť kĺbov zvyčajne trvá 1 až 3 týždne, ale môže trvať mesiace alebo dlhšie. Väčšinou prejde bez akýchkoľvek dlhodobých problémov.

Štádia ochorenia známeho ako ruky-nohy-ústa

 • Prvá fáza (inkubačná doba) trvá 7 až 14 dní – vtedy môže dieťa preniesť chorobu na ostatných bez toho, aby o tom vedelo. Toto obdobie môže byť sprevádzané napríklad miernou horúčkou, bolesťou hlavy, nádchou, upchatým nosom či bolesťou hrdla.
 • Druhá fáza začína 2 až 3 týždne po expozícii – vtedy už dieťa nie je nákazlivé a má jasne červenú vyrážku na tvári. Vyrážky potom vymiznú po 5 až 10 dňoch.
 • Tretia fáza môže trvať 1 až 3 týždne – vyrážka sa šíri na hrudník, ruky a stehná. Môže svrbieť, ale ochorenie môže byť aj bezbolestné. Vyrážka sa môže vrátiť po niekoľkých týždňoch, a to v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia, cvičením, extrémnym teplom alebo chladom či dokonca aj emočným stresom.

Piata choroba - ako prebieha liečba

Pre piatu chorobu neexistuje žiadna liečba. Väčšina detí sa uzdraví bez liečby. Ak má ale vaše dieťa horúčku alebo bolesti, môžete mu podať voľne dostupné lieky od bolesti a teploty. Prečítajte si však príbalový leták, aby ste vedeli správnu dávku pre vek vášho dieťaťa.

Neexistuje žiadna vakcína na prevenciu piatej choroby.

Aby sa zabránilo šíreniu infekcie, držte sa týchto rád:

 • Často si umývajte ruky.
 • Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos.
 • Nedotýkajte sa úst alebo nosa.

Tehotné ženy by sa mali vyhýbať blízkosti detí s piatou chorobou. Piata choroba môže totiž ublížiť ešte nenarodenému dieťatku.

Neprehliadnite: RSV vírus: Čo to je a prečo ohrozuje najmä deti?

ruky nohy ústa

Zdroj: Depositphotos

Komplikácie súvisiace s ochorením ruky-nohy-ústa

Piata choroba je zvyčajne mierna pre deti a dospelých, ktorí sú inak zdraví. Ale u niektorých ľudí môže infekcia parvovírusom B19 spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, ako je napríklad chronická anémia, ktorá si vyžaduje lekárske ošetrenie.

Vážne komplikácie piatej choroby vám môžu hroziť, ak máte oslabený imunitný systém spôsobený:

 • leukémiou,
 • rakovinou,
 • transplantáciou orgánov alebo
 • infekciou HIV. 

Parvovírus B19, ktorý spôsobuje piatu chorobu, sa šíri cez respiračné sekréty, ako sú sliny alebo nosový hlien, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha. Najviac nákazlivý ste vtedy, keď sa vám zdá, že máte „len horúčku a/alebo nádchu“ predtým, ako dostanete vyrážku alebo bolesť kĺbov a opuch.

Potom, čo dostanete vyrážku, nie je pravdepodobné, že budete nákazliví, takže pre vás alebo vaše dieťa je zvyčajne bezpečné vrátiť sa do práce alebo školy. Ľudia s piatou chorobou, ktorí majú oslabený imunitný systém, môžu byť nákazliví dlhší čas.

Parvovírus B19 sa môže šíriť aj krvou alebo krvnými produktmi. Tehotná žena, ktorá je infikovaná parvovírusom B19, môže vírus preniesť na svoje dieťa. Keď sa zotavíte z piatej choroby, vytvoríte si imunitu, ktorá vás vo všeobecnosti ochráni pred infekciou parvovírusom B19 v budúcnosti.

Odporúčame aj: Ako znížiť horúčku u detí aj bez potrebných liekov, ktorých je aktuálne nedostatok?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE