Cisársky rez: Prečo sa vykonáva, ako prebieha a aké sú jeho riziká?

Každá budúca mamička sa nepochybne teší na príchod svojho dieťatka. S tým je spojené nielen samotné tehotenstvo, ale aj pôrod, ktorý nie vždy prebieha podľa predstáv rodičky. Pôrod cisárskym rezom sa realizuje pomocou chirurgických rezov v oblasti podbruška a maternice.

Plánovanie cisárskeho rezu môže byť potrebné, ak existujú určité komplikácie počas alebo ku koncu tehotenstva. Častokrát je dokonca potreba prvého cisárskeho rezu jasná až po začatí pôrodu.

Rez sa zvyčajne vedie cez bruško, tesne pod líniou bikín. Cisársky rez je veľká operácia, ktorá so sebou nesie množstvo rizík, preto sa zvyčajne robí len vtedy, ak je to pre rodičku a dieťa tá najbezpečnejšia možnosť.

Ženy, ktoré mali cisársky rez, môžu mať počas ďalšieho pôrodu ďalší cisársky rez. Čo všetko s tým ale súvisí?

Cisársky rez

Cisársky rez môže byť odporúčaný ako plánovaný zákrok alebo vykonaný v prípade núdze, ak sa vaginálny pôrod považuje za príliš riskantný. Plánované cisárske rezy sa zvyčajne robia od 39. týždňa tehotenstva.

Odporúčame: Pripravujete sa na pôrod? Nezabudnite na masáž hrádze

Prečo sa vykonáva cisársky rez?

Cisársky rez môže byť vykonaný, pretože:

  • dieťa je v polohe panvovým koncom (nohami napred) a váš lekár ho nedokázal otočiť jemným tlakom na vaše bruško,
  • máte nízko položenú placentu (placenta praevia),
  • máte vysoký krvný tlak súvisiaci s tehotenstvom (preeklampsia),
  • máte určité infekcie, ako je prvá genitálna herpetická infekcia, ktorá sa objavila neskoro v tehotenstve, alebo neliečený HIV vírus,
  • vaše dieťa nedostáva dostatok kyslíka a živín – čo niekedy môže znamenať, že dieťa musí prísť na svet okamžite,
  • váš pôrod nepostupuje,
  • máte nadmerné vaginálne krvácanie,
  • prolaps pupočnej šnúry – cisársky rez sa môže odporučiť, ak slučka pupočnej šnúry prekĺzne cez krčok maternice pred dieťaťom,
  • je prítomná „blokáda" – veľký myóm blokujúci pôrodný kanál, zlomenina panvy alebo dieťa s veľkou hlavičkou,
  • ste už v minulosti podstúpili cisársky rez alebo inú operáciu na maternici – hoci je často možné mať vaginálny pôrod aj po cisárskom reze, váš lekár vám môže odporučiť opakovaný cisársky rez.

Problémy s progresiou pôrodu zahŕňajú predĺžené prvé štádium (predĺžená dilatácia alebo otvorenie krčka maternice) či predĺžené druhé štádium (predĺžený čas tlačenia po úplnej dilatácii krčka maternice).

Pokiaľ je bábätko v núdzi a váš lekár má obavy zo zmien srdcového tepu dieťaťa, tak vtedy je cisársky rez najbezpečnejšou možnosťou. Ak čakáte dve alebo viac detičiek, tak aj v tomto prípade sa odporúča pôrod cisárskym rezom. To platí najmä vtedy, ak pôrod začína príliš skoro alebo deti nie sú v polohe hlavou dole.

Čím viac cisárskych rezov žena má, tým väčšie je riziko problémov s budúcim tehotenstvom.

Ako prebieha cisársky rez?

Väčšina cisárskych rezov sa vykonáva v spinálnej alebo epidurálnej anestézii. To znamená, že budete hore, ale spodná časť vášho tela bude znecitlivená, takže nebudete cítiť žiadnu bolesť.

Cisársky rez zvyčajne trvá 30 – 45 minút. Močový katéter sa používa na odvodnenie močového mechúra počas pôrodu, koža brucha sa čistí antiseptikom.

Samotný rez v podbrušku pod líniou bikín je veľký asi 15 cm. Po prvotnom reze sa vykonáva druhý, ktorým sa otvorí maternica, kedy už lekár vytiahne dieťa z tela matky. Rezy sú potom uzavreté stehmi.

Neprehliadnite: Vyvolaný pôrod: Kedy je nevyhnutný a aké sú jeho riziká?

Zotavovanie sa z cisárskeho rezu

Zotavovanie sa po cisárskom reze zvyčajne trvá dlhšie ako po vaginálnom pôrode. Počas prvých dní môžete registrovať nepríjemné pocity v bruchu. Keď pôjdete domov, budete si musieť zo začiatku oddýchnuť.

Z rany na bruchu sa nakoniec vytvorí jazva. To môže byť na prvý pohľad zrejmé, ale časom by mala jazva vyblednúť.

Riziká cisárskeho rezu

Cisársky rez je vo všeobecnosti veľmi bezpečný zákrok, no ako každý typ operácie so sebou nesie určité riziko. Je dôležité uvedomiť si možné komplikácie, najmä ak uvažujete o cisárskom reze z iných ako zdravotných dôvodov.

Možné komplikácie zahŕňajú:

  • infekcia rany alebo výstelky maternice,
  • krvné zrazeniny,
  • nadmerné krvácanie,
  • poškodenie blízkych oblastí,
  • dočasné ťažkosti s dýchaním u dieťaťa,
  • náhodné porezanie dieťaťa.

Odporúčame aj: Šestonedelie: Nádherné, ale náročné obdobie v živote ženy po pôrode. Na čo všetko sa treba pripraviť?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE