Pripravujete sa na pôrod? Nezabudnite na masáž hrádze

Tehotenstvo, ako aj samotný pôrod, je v živote ženy obdobie sprevádzané nielen prípravami na príchod nového života, ale aj prípravami na zmeny v tele a v mysli ženy. V našich zemepisných šírkach je do istej miery nevýhodou to, že takmer všetka pozornosť sa sústreďuje výlučne na dieťa.

Je ale veľmi dôležité poznamenať, že ako fyzická, tak aj psychická kondícia ženy – matky je základom pre celkovú pohodu celej rodiny a starostlivosti o bábätko.

Masáž hrádze v tehotenstve - ako si pomôcť pred pôrodom masážou perinea

Pri vaginálnom pôrode je bolesť prirodzená, a jednou z jej príčin sa stáva natrhnutie hrádze. Hrádza je oblasť medzi vagínou a konečníkom, nazývaná perineum. Pri pôrode dochádza z dôvodu rozšírenia vaginálneho otvoru často k takzvanému nástrihu hrádze. Následne po pôrode býva táto oblasť ošetrovaná, prípadne šitá.

 • Skúste preto perineálnu masáž, ktorou podporíte elasticitu, ale aj pružnosť tkaniva v tejto špecifickej oblasti „tam dolu“.
 • Dnes už totiž vieme, že ak ženy praktizujú túto masáž niekoľko týždňov pred pôrodom, znižujú riziko natrhnutia hrádze alebo nástrihu pri pôrode.

 

 

 

Príprava na pôrod: ako masírovať hrádzu?

Výskumy ukazujú, že väčšina budúcich mamičiek, ktoré vyskúšali perineálnu masáž, sa cítila pohodlne a pozitívne. A to je v treťom trimestri života budúcich mamičiek veľký benefit. Perineum si môžete masírovať samé alebo s partnerom.

 • Dôležité je cítiť sa komfortne a pohodlne.
 • Perineálna masáž má za cieľ natiahnuť, zvyčajne pomocou dvoch prstov, perineálne tkanivá pripravené na pôrod. 
 • POZOR - perineálnej masáži sa vyhnite, ak máte vaginálny herpes alebo vaginálnu infekciu.

Majte na pamäti, že je dôležité:

 • mať čisté ruky a krátke nechty, aby ste chránili jemné tkanivá vo vagíne a na hrádzi,
 • používajte neparfumované krémy alebo oleje,
 • ak chcete pri masáži sedieť alebo ležať, vaše pohodlie môže zvýšiť jeden alebo viac vankúšov pod inkriminovanou oblasťou.

Pozri aj: Ako vyvolať pôrod? Ako na to prirodzene a bezpečne

masáž hrádze

Zdroj: Shutterstock®

Postup pri masáži hrádze - aké je správne vykonávanie masáže hrádze?

Masáž hrádze pred pôrodom je skvelý spôsob, ako uvoľniť a posilniť svaly v tejto oblasti a tým pomôcť prispieť k plynulosti pôrodu. Tu je niekoľko krokov, ako na to:

1. Hygiena

Dôkladne si umyte ruky a uistite sa, že vaše nechty alebo nechty vášho partnera sú krátke. Nájdite si miesto, kde môžete nerušene a v súkromí relaxovať s nohami „dokorán“ a pokrčenými kolenami. Uistite sa, že máte neparfumovaný krém alebo olej. V začiatkoch je dobrou pomôckou zrkadlo.

2. Poloha

Nájdite si pohodlnú polohu. Ak ste podopretá vankúšmi na posteli, vy alebo váš partner sa jednoduchšie dostanete k perineu. Vhodnú polohu na masáž môžete skúsiť nájsť napríklad aj vo vani alebo v sprche. Najdôležitejšie je vaše pohodlie a komfort.

3. Olej

Na perineum a spodnú časť vaginálneho otvoru naneste trochu oleja.

4. Psychická pohoda a dýchanie

Uvoľnite sa a začnite s masážou, zhlboka dýchajte. Vložte palce asi 2,5 cm až 4 cm tesne do zadnej steny vagíny. Prvýkrát bude možno jednoduchšie použiť zrkadlo, avšak nie je to nevyhnutné. Zatlačte smerom nadol ku konečníku a do strán. Mali by ste cítiť pocit pnutia. Tento postup opakujte približne jednu až dve minúty. Potom jemne masírujte spodnú časť vagíny asi dve až tri minúty, pričom sa zamerajte na uvoľnenie perinea. Masírujte palcami smerom nahor a von a potom späť v tvare písmena U. Počas toho si môžete precvičiť pomalé, hlboké dýchacie techniky. Opakujte to dvakrát až trikrát. Perineálna masáž by nemala bolieť, aj keď v prvých týždňoch môžete cítiť tlak, ktorý by sa mal ale neskôr zmierniť.

5. Masáž hrádze s partnerom

V posledných týždňoch a dňoch tehotenstva môže byť náročné, aby ste si perineum masírovali sami. Nebojte sa preto požiadať o pomoc vášho partnera. Jediný rozdiel bude v tom, že váš partner bude na tlak zo strany na stranu a v tvare písmena U používať ukazováky, nie palce.

6. Týždenná rutina

Masáž perinea zaraďte do svojej každodennej alebo týždennej rutiny, napríklad počas alebo po kúpeli či sprche. Práve toto je vhodný čas, pretože krvné cievy v tejto oblasti sú rozšírené, vďaka čomu je perineum mäkšie a na masáž vhodnejšie.

7. Bolesť

Perineálna masáž by nemala byť bolestivá, aj keď na začiatku môže dôjsť k určitému nepohodliu a diskomfortu. Ak máte obavy z akejkoľvek bolesti alebo potrebujete ďalšie informácie alebo podporu s perineálnou masážou, porozprávajte sa so svojim gynekológom alebo pôrodníkom.

Odporúčame: Príprava na pôrod: Ako ju zvládnuť

Správna masáž hrádze a riziko natrhnutia - čo je na zváženie pri masáži perinea?

Správna masáž hrádze je dôležitá počas tehotenstva, aby sa posilnila a upravila hrádza pripravujúca sa na pôrod. Masážou hrádze začnite od 34. týždňa tehotenstva až do pôrodu.

Riziko natrhnutia pri masáži perinea je minimálne, ak je vykonávaná správne. Je dôležité dodržiavať nasledujúce zváženia:

 • Masáž by nemala spôsobovať bolesť. Ak cítite akékoľvek nepohodlie, je dôležité prerušiť masáž a porozprávať sa so svojím lekárom alebo gynekológom.
 • Masáž by sa nemala vykonávať, ak máte otvorenú ranu, infekciu alebo iné zdravotné problémy v oblasti perinea.
 • Ak máte pocity úzkosti alebo obavy ohľadom masáže, je dôležité diskutovať so svojím lekárom alebo gynekológom.

Je však dôležité si uvedomiť, že praktizovať masáž hrádze nie je vždy nevyhnutné a nie každá tehotná žena túto masáž potrebuje vykonávať. Je najlepšie sa poradiť so svojím lekárom alebo gynekológom, ktorí vám môžu poskytnúť konkrétne pokyny a odporúčania pre vašu situáciu.

Tip pre vás: Morov reflex u bábätka: Vzniká už v maternici a sám zaniká. Ale čo ak nezmizne?

starostlivosť po pôrode

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť o hrádzu po pôrode

Ak pri pôrode dôjde k nástrihu (epiziotómii )prinášame vám niekoľko tipov, ako sa o toto poranenie starať po pôrode:

 • majte ranu vždy čistú,
 • po každej toalete si ranu umyte čistou vodou, vyhnite sa parfumovaným mydlám,
 • naopak, výplach s výťažkom z byliniek môže byť pri hojení rany prospešný,
 • často si vymieňajte vložky,
 • ranu ošetrujte napríklad studenými obkladmi z byliniek, odporúča sa dubová kôra, levanduľa, arnika, aloe vera,
 • na sedenie používajte mäkký alebo nafukovací vankúšik, aby ste zmiernili tlak na zranenie,
 • používajte nohavičky z kvalitných a prírodných materiálov,
 • odporúča sa ranu aj vetrať, aby sa eliminovalo prípadné zanesenie infekcie do rany,
 • ak je už rana zacelená, skúste opätovne masáž hrádze – rana sa tak „zjemní“ a zníži sa jej bolestivosť,
 • oddajte sa sexu, keď sa rana a jazva celkom zahojí, aby ste nepociťovali žiadnu bolesť.

Priviesť na svet nový život nie je nič jednoduché, ale aj napriek všetkým komplikáciám pred a po pôrode je to stále azda to najkrajšie a najemotívnejšie, čo ženy môžu zažiť.

Naučme sa o seba viac starať a dopriať si väčší fyzický a psychický komfort, pokiaľ je to čo i len trošku možné. Oblasť „tam dolu“ je pre pohodu ženy v jej živote nesmierne dôležitá. Aj preto, v rámci prípravy na pôrod a svoju ďalšiu rekonvalescenciu, skúste do svojej rutiny zaradiť masáž hrádze. Nemôžete predsa nič stratiť, iba získať.

Aktualizované na 15.01.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE