Známy výrok „každé dieťa je vedec“ naznačuje, že deti sú zvedavé, pričom od narodenia ich zaujíma všetko okolo seba. Najskôr všetko spoznávajú ručičkami, neskôr nôžkami až napokon ich zvedavosť privedie k chodeniu a objavovaniu sveta z novej perspektívy. Ich zvedavosť nás núti vytvoriť v sebe dávku trpezlivosti a nájsť vnútorný pokoj. Pretože obdobie „a prečo mami“ alebo „a prečo tati“ je náročné. A nie vždy dokážeme našim ratolestiam v jednoduchosti vysvetliť čo a ako funguje a prečo to takto je.
Carl Sagan, slávny astrofyzik, raz poznamenal, že zvedavosť je hnacou silou tých, ktorí urobili úžasne veľké objavy a vynálezy. Galileo, Newton, Hooke sú len niekoľkými príkladmi, ktoré ilustrujú skutočnosť, že ich k objavom viedla zvedavosť.
A hoci deti sú od prírody zvedavé, často sa stáva, že keď vyrastú, stratia zmysel pre zvedavosť. Ak máte doma malého vedca, ktorý skúma svet okolo seba a zisťuje ako všetko funguje, tak podporte jeho zvedavosť súpravami z edície Albi Science a Crafts.
Albi Science a Crafts nielen na jarné prázdniny
Sady pre všetkých malých vedcov pomáhajú rozvíjať fantáziu, podporujú kreativitu a zručnosť, no predovšetkým deti zaujmú. Nechajte ich objavovať, skúmať a experimentovať po svojom. Zažeňte nudu počas jarných prázdnin tým, že si spolu vyrobíte sliz, vytvoríte sneh a postavíte snehuliaka, budete skúmať ako vzniká prd alebo objavíte podmorský svet.
Nechajte sa aj vy vtiahnuť do detského sveta a vrhnite sa do spoločného objavovania a skúmania.
Pozri aj: Dokonalé sviečky od Heart & Home: Čas na romantiku každý deň!
Ľadová veda
Premeňte svoju domácnosť na ľadové kráľovstvo – vytvorte si umelý sneh. Videli ste už niekedy snehuliaka v lete alebo v inom ročnom období? Vďaka tejto kreatívnej sade pre malých vedcov nie je nič nemožné. Nájdete v nej všetko potrebné na výrobu snehu i snehuliaka, ľadové kocky – ktoré sa zväčšujú a zmenšujú; môžete sledovať ako mráz kreslí rôzne obrazy v Petriho miske a dokonca si môžete pripomenúť Vianoce a vytvoriť si mrazivý vianočný stromček.
Začnite prípravou snehu, čo deti rozhodne ohúri a poteší. Na nepremokavý papier nasypte 4 lyžičky snehového prášku (nájdete v balení kreatívnej sady Ľadová veda), spravte uprostred jamku a prilejte 100 ml vody. A teraz nechajte deti, nech rukami spracujú sneh. Stačí len zmiešať prášok s vodou a sneh máte rázom na stole.
Z hotového snehu si postavte snehuliaka. Ak máte doma potravinársku farbu, tak sneh zafarbite a váš snehový kamarát môže rázom hýriť farbami.
Objavujte a skúmajte spolu s deťmi. Ľadová veda vám pomôže jednoducho vysvetliť, ako sa tvorí mráz a z čoho je tvorená snehová vločka.
Super sliz
Pokiaľ ide o domáce vedecké pokusy, jedným z najlepších nápadov, ako deti zabaviť, je výroba vlastného slizu. S ním je neskutočná zábava! Deti si zamilujú jeho naťahovanie i „mačkanie“. Jeho výroba je rýchla a jednoduchá. Keď zvládnete základnú techniku, nápadom, ktoré môžete spoločne vymyslieť, sa medze nekladú.
Na začiatok si môžete vyrobiť jednofarebný sliz. V kreatívnej sade Super sliz nájdete hneď viacero práškov na jeho výrobu. Ružový – Barbie, modrý – morský, žltý – slniečkový, zelený – mimozemský i biely sliz. Navyše, vyrobiť si môžete aj trblietavý sliz či sliz svietiaci v tme.
Samotná výroba nie je náročné. Stačí len zmiešať prášok s vodou a nechať sliz odstáť, aby mal ideálnu konzistenciu. A aby ste zažili o niečo viac zábavy, vrhnite sa na výrobu jednorožca, ktorý grcká dúhu.
Fujtajbl!
„Fuj, nechaj toho červíka! Je to špinavé, nechytaj to! Nie, to hovienko nie je na hranie!“ Koľkokrát ste upozorňovali svoje deti, aby pri prechádzke nezbierali špinavé veci zo zeme alebo sa s niečím nehrali? Síce deti rady objavujú, ale pri niektorých veciach by ste boli najradšej, aby ich neobjavili. No počas jarných prázdnin je všetko dovolené. Teda, takmer všetko!
Namiesto toho, aby deti objavovali vonku, nechajte ich skúmať veci u vás doma. Vyrobte si spolu „fujtajblové veci“, s ktorými zažijete nechutnú zábavu. Zistite, ako vzniká prd a sami si vyrobte hovienko, lepkavý hmyz i nechutné červíky.
Fujtajbl! z edície Albi Science a Crafts v plechovej krabičke ukrýva všetko, čo potrebujete na výrobu nechutností. Hovienko si vyrobíte z vody, červeného, žltého a modrého farbiva a, samozrejme, zo slizu v prášku. Všetko zmiešajte, nechajte odstáť a následne vymodelujte hovienko, ktorým môžu vaše deti napáliť kamarátov v škole alebo niekoho z rodiny.
Viete, aký je životný cyklus muchy? Ak to chcete deťom ľahko a rýchlo vysvetliť, vrhnite sa na výrobu vajíčok, larvy, kukly či samotnej muchy.
Svietiaci hopsík v plechovke
Všetko, čo skáče a svieti, má úspech. Namiesto skákacej loptičky si vyrobte hopsíka s kreatívnou sadou od Albi. Ako hopsík bude vyzerať, závisí len od vašich deti. Môžete zmiešať len dve farby a vytvoriť dvojfarebného hopsíka, no kombinovať môžete pokojne aj tri či štyri farby.
Do formy na hopsíka nasypte priložený prášok, do stredu vložte svetielko a následne formu ponorte do vody. Hopsíka nezabudnite skladovať v chladničke!
Morské potvorky
Chcete zabaviť deti na dlhší čas? Ak neviete, čo s nimi počas jarných prázdnin, tak objavte spoločne podmorský svet. V prípade, že máte doma prázdne akvárium alebo väčšiu priesvitnú nádobu, zábavy si užijete o niečo viac. Alebo si vyrobte morské potvorky, napusťte deťom vaňu a kreatívnu zábavu už nechajte na ne.
Vyrobíte si zelenú korytnačku alebo jej doprajete úplne iný vzhľad? V sade na výrobu morských potvoriek nájdete hneď 4 formy morských živočíchov, 3 farby potravinárskeho farbiva, alginát sodný a chlorid vápenatý. Zo všetkého najskôr si pripravte alginát sodný a to tak, že ho rozmiešate vo vlažnej vode. V extra miske si rovnakým spôsobom pripravte chlorid vápenatý. A teraz sa už vrhnite na morské živočíchy. Nebojte sa farby mixovať medzi sebou a vdýchnuť podmorskému svetu nový vzhľad.
Desivé oči
Nie je nič desivejšie než pohľad do zakrvavených očí, ktoré neveštia nič dobré. Áno, takémuto pohľadu by sme sa mnohí radi vyhli, ale vedeli ste, že niektoré deti milujú strach? Sú aj tie vaše nebojácne a milujú halloweenske strašidlá alebo desivé oči?
Sada Desivé oči predstavuje bláznivú zábavu pre deti i dospelých. Tvorte desivé, roztomilé alebo nechutné očné buľvy. Naplňte nimi celú misu alebo sa držte trochu pri zemi a vytvorte ich len zopár. Mimochodom, nikto nepovedal, že oči musia byť len desivé. V prípade, že nechcete svoje deti vystrašiť, tak namiesto krvavých očí vytvorte roztomilé oči, na základe ktorých môžete deťom popísať, ako funguje náš zrak.
Zmiešajte chlorid vápenatý s vodou a nechajte ho rozpustiť. Do priložených nádobiek nalejte alginát sodný a do každej pridajte farbivo. Teraz máte všetko pripravené na výrobu očí!
Užite si jarné prázdniny kreatívne! Popustite uzdu svojej fantázii a o zábavu na voľné dní budete mať postarané!
Neprehliadni: VIDEO: Kúzelné čítanie Albi – ako funguje elektronická ceruzka s knihami? (názor pedagóga)