Alergia u detí

Alergické reakcie u detí môžu prebiehať od relatívne miernych kožných prejavov ako sú vyrážky a svrbenie, až po závažné problémy s dýchaním ako je astma alebo dokonca anafylaktický šok, ktorý môže byť život ohrozujúci.

Alergie u detí sú rozšíreným javom, ktorý môže mať významný vplyv na kvalitu ich života aj životy ich rodín. V dnešnej dobe sa zdá, že stále viac detí trpí rôznymi formami alergií, či už sú to alergie na potraviny, peľ, roztoče, zvieraciu srsť, alebo iné alergény. Pre mnohých rodičov je to zdrojom starostí a neistoty, pretože alergie môžu mať rozmanité a niekedy vážne dôsledky. Symptómy alergií môžu byť u detí rôznorodé a nie vždy ľahko rozpoznateľné, čo môže rodičom spôsobiť ťažkosti pri identifikácii príčiny a následnom zvládaní situácie.

Odporúčame:  Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

Je dôležité, aby rodičia boli informovaní o možných príznakoch alergií u detí a vedeli, ako na ne správne reagovať. Zohľadnenie individuálnych potrieb a situácie každého dieťaťa je kľúčové pri diagnostike a liečbe alergií. Včasná identifikácia a liečba môžu zmierniť symptómy a zabezpečiť lepšiu kvalitu života pre deti a ich rodiny.

Liečba alergií u detí môže zahŕňať rôzne formy liekov, ako sú antihistaminiká na zmiernenie svrbenia a vyrážok, kortikosteroidy na zvládnutie zápalových reakcií, alebo dokonca epinefrínové injekcie na rýchlu reakciu pri anafylaktickom šoku. Okrem liečby je dôležitá aj prevencia, ktorá zahŕňa minimalizáciu kontaktu s alergénmi a udržiavanie čistého a bezpečného prostredia pre dieťa.

V niektorých prípadoch môže byť odporučená imunoterapia, známa tiež ako alergénová imunoterapia. Tento dlhodobý liečebný postup sa často používa pri závažných alergiách, najmä na peľ, roztoče alebo zvieraciu srsť. Spočíva v postupnom vystavení organizmu malým množstvom alergénu, aby sa postupne znížila alergická reakcia.

prejavy alergií u detí

Zdroj: Depositphotos

Domace metódy

 1. Med a lokálny peľ:

  • Lokálny med obsahujúci peľ z miestnych kvetov môže poskytnúť postupnú imunitu proti alergénom vo vašom okolí. Pravidelné užívanie medu z miestnej oblasti môže pomôcť zmierniť sezónne alergie. Je dôležité, aby bol med konzumovaný s opatrnosťou, najmä u detí mladších ako jeden rok.
 2. Čaj z bylín:

  • Niektoré bylinky majú antihistaminické vlastnosti a môžu pomôcť zmierniť niektoré príznaky alergií. Napríklad čaj z koprivy alebo mätový čaj môže pomôcť pri upchatom nose alebo kýchaní. Je dôležité, aby sa pred podaním čaju z bylín skonzultovalo s lekárom, najmä u malých detí.
 3. Para:

  • Inhalácia pary môže pomôcť uvoľniť upchatý nos a uľahčiť dýchanie. Pre malé deti je možné umiestniť ich do kúpeľne, kde sa spustí teplá sprcha a vytvorí sa parná atmosféra. Pre staršie deti môže byť užitočné inhalovať paru nad miskou horúcej vody s pridaním éterických olejov ako je eukalyptus alebo mäta.
 4. Lokálne kompresy:

  • Studený alebo teplý kompres môže pomôcť zmierniť svrbenie a podráždenie kože spôsobené alergickými vyrážkami. Studený kompres môžete pripraviť pomocou ľadových vreciek zabalených do uteráka alebo čistého handričky. Teplý kompres sa dá vyrobiť pomocou teplého obkladu alebo uteráka navlhčeného teplou vodou.
 5. Prostredie vo vnútri domu:

  • Udržiavanie čistého a bezprašného prostredia vo vnútri domu môže pomôcť minimalizovať vystavenie alergénum. Pravidelné vysávanie, umývanie posteľného prádla v horúcej vode a používanie vzduchových čističiek môže znížiť množstvo alergénov vo vzduchu.

Pozri aj:  Zápis do školy: Prečo je dôležitá školská pripravenosť a kedy zvážiť odklad školskej dochádzky?

liečenie alergií u detí

Zdroj: Depositphotos

Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať alergiám na potraviny, pretože môžu mať vážne následky. Rodičia by mali byť oboznámení s potenciálne nebezpečnými potravinami pre svoje dieťa a vedieť, ako na ne reagovať v prípade potravinovej alergickej reakcie.

Komunikácia s lekárom a odborníkom na alergie je pre rodiny s alergickými deťmi kľúčová. Len tak môžu získať potrebné informácie, rady a podporu pri zvládaní alergických reakcií a zabezpečiť, aby ich deti mohli žiť plnohodnotný život napriek svojim alergiám.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE