Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci - 11. MESIAC života dieťaťa

Zmysly vášho bábätka v priebehu posledných mesiacov dozrejú a teraz bude môcť dobre vidieť predmety – blízke aj vzdialené. Môže sa sústrediť na rýchlo sa pohybujúce predmety. Jeho koordinácia oko-ruka sa vyvinula, takže môže vidieť hračku a pohybovať sa tak, aby ju aj zdvihlo. Rozvíjajú sa aj zmysly pre chuť a vôňu.

Teraz bude mať vaše dieťa preferencie pre rôzne jedlá a bude si užívať vôňu kvetov vonku. Ak dojčíte, možno zistíte, že sa vaše dieťa rozhodlo odstaviť, alebo sa sami rozhodnete, že už je na to čas. Najlepšie je odstavovať pomaly, ak je to možné, aby sa mlieko postupne znižovalo. Ale nie je potrebné odstaviť dojčenie, ak sami nechcete. A to ani vtedy, keď sa plánujete vrátiť do práce.

11. mesiac života bábätka

 • Niektoré 11-mesačné bábätká už budú schopné samé dobre stáť a môžu robiť prvé kroky, aj keď pravdepodobne budú stále radšej loziť.
 • Vaše 11-mesačné dieťatko s najväčšou pravdepodobnosťou prejaví záujem o obrázkové knižky a bude sa mu páčiť aj počúvanie hudby.
 • Jeho komunikačné schopnosti sa budú rozvíjať veľmi rýchlo a budete počuť veľa zvukov, ktoré budú znieť ako krátke slová.
 • Teraz je čas začať určovať hranice tým, že poviete „nie“ veciam, ktoré sú nebezpečné.

Odporúčame: Chodítko pre deti - prečo „klasický" pavúk nie je najvhodnejší?

Hračky pre deti

Zdroj: Depositphotos

Ako môžeme pomôcť dieťatku vo vývoji?

Pokračujte v rozhovore so svojím dieťaťom, a to čo najviac. Čím viac sa s nim rozprávate, tým lepšie. Dajte mu vedieť, že rozumiete jeho zvukom ako „dada“ a „mama“.

 • Môžete povzbudiť fantáziu dieťaťa čítaním a spievaním.
 • 11-mesačné deti sú veľmi zábavné na hranie.
 • Vezmite ich von, použite kocky a interaktívne hračky a povzbuďte ich kreativitu maľovaním – no pripravte sa na veľa neporiadku.
 • Je dôležité povzbudzovať dieťa, aby sa pohybovalo a skúmalo svet okolo seba.
 • Pomôžte im postaviť sa do stoja a precvičiť si chôdzu.

Budete tiež prekvapení, ako rýchlo sa vaše dieťa môže pohybovať po celom dome či byte, takže sa uistite, že je to bezpečné prostredie na objavovanie.

11. mesiac života bábätka - fyzický vývoj

Niektoré bábätká v tomto veku už vedia dobre stáť samé a možno už urobia aj prvé kroky, aj keď pravdepodobne budú stále radšej loziť.

Keď sa zlepší koordinácia vášho dieťaťa, dieťa sa pri väčšine jedál začne kŕmiť prstami. Niektoré 11-mesačné deti dokážu uchopiť šálku a napiť sa z nej samé, hoci niektorým deťom to bude trvať ešte niekoľko mesiacov.

11. mesiac života bábätka - kognitívny vývoj

Vaše 11-mesačné dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou prejaví záujem o obrázkové knihy. Poteší ho aj počúvanie hudby a hranie sa s hračkami, ktoré vydávajú hluk.

11. mesiac života bábätka - sociálny vývoj

Hoci separačná úzkosť môže byť stále problémom pre niektoré 11-mesačné deti, mnohé sa však v tomto veku začínajú cítiť pohodlnejšie, aj keď sú ďaleko od svojich rodičov.

11. mesiac života bábätka - emocionálny vývoj

Väčšina 11-mesačných detí dokáže cítiť a prejaviť empatiu voči utrpeniu inej osoby. Najpohodlnejšie sa cítia pri objavovaní a hraní, keď ste prítomní, a občas vás vyhľadajú, aby vedeli, že sú v bezpečí.

11. mesiac života bábätka - vývoj jazyka

Jeho komunikačné schopnosti sa budú rozvíjať veľmi rýchlo a budete počuť veľa zvukov, ktoré sa budú javiť ako prvé slová. Bude komunikovať inými spôsobmi, ukazovaním, prikyvovaním či mávaním.

Bude tiež rozumieť jednoduchým pokynom a bude spolupracovať, keď ho budete obliekať. 

Neprehliadnite: Prerezávanie zúbkov u detí - aké sú príznaky a koľko mliečnych zubov má dieťa?

rozvoj dieťaťa

Zdroj: Depositphotos

11. mesiac života bábätka - prejavy vývojových problémov

Po 11 mesiacoch veku vášho dieťatka sa poraďte s pediatrom v prípadoch, ak:

 • nie je šťastné, keď vidí svojich najbližších,
 • nenadväzuje očný kontakt,
 • nemôžete ho utešiť,
 • nezačalo sa vôbec hýbať,
 • nesedí,
 • nereaguje na zvuky a ani žiadne zvuky nevydáva.

Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci

Zdroj úvodnej foto - redakcia KAMzaKRASOU.sk

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE