Diktáty pre 7. ročník: Skvelý spôsob ako sa zdokonaliť!

Diktáty a pravopisné cvičenia sú veľmi dôležité. Pri ich písaní je nesmierne podstatné, aby sa žiaci sústredili na každý detail. S pribúdajúcim učivom totiž stúpa aj množstvo nielen samotného obsahu, ale aj obtiažnosti.

Aj keď písanie diktátov nepatrí medzi obľúbené aktivity mnohých žiakov, ich písanie v škole je nevyhnutné. súčasťou vyučovania už od prvého ročníka v škole a žiakov sprevádzajú až do ukončenia základnej školy. Na kontrolu a hodnotenie žiakov zo slovenského jazyka a literatúry sa využívajú konkrétne a objektívne postupy kontroly a hodnotenia.

Zlepšenie pravopisu siedmakov

Diktáty pre 7. ročník a zvládnutie učiva slovenského jazyka v 7. ročníku zahŕňajú okrem iného aj:

 • nácvik pravopisu,
 • precvičovanie pravopisných javov,
 • rozšírenie slovnej zásoby,
 • zlepšenie vyjadrovacích schopností,
 • zvuková rovina jazyka a pravopis - obojaké spoluhlásky a vybrané slová,
 • významová rovina jazyka - slovná zásoba, tvorenie slov,
 • tvarová rovina jazyka - ohybné a neohybné slovné druhy.

Kontrolné diktáty - hodnotenie

Pri písaní diktátov je dôležitý každý detail, pretože sa vyhodnocuje aj tá najmenšia chybička, a to podľa nasledovnej stupnice:

 • 0 – 1 chyba = 1
 • 2 – 3 chyby = 2
 • 4 – 7 chýb = 3
 • 8 – 10 chýb = 4
 • 11 a viac chýb = 5

Rovnaké chyby v tom istom slove sa pokladajú za jednu chybu, napríklad ríchly chlapec mal ríchly krok – (1 chyba).

Neprehliadnite: Diktáty pre 5. ročník - Zlepšite si gramatiku a slovnú zásobu!

diktáty

Zdroj: Depositphotos

Diktáty a cvičenia - slovenský jazyk pre 7. ročník základnej školy

Kontrolný diktát sa píše po prebraní a zopakovaní sledovaného gramatického javu. Nácvičné diktáty a cvičné diktáty sa píšu podľa potreby. Nemusí ísť o súvislé texty. Môžu to byť slová, slovné spojenia, samostatné vety. A kde nájdete cvičné diktáty pre 7. ročník základných škôl? Predsa tu u nás!

Kontrolné diktáty sa píšu po prebratí daného učiva a zopakovaní sledovaného gramatického javu. Môže ísť o súvislý text alebo o samostatné vety. Ak sa rovnaká chyba v tom istom tvare slova vyskytuje viackrát, považuje sa za jednu chybu. Všetky chyby majú rovnakú hodnotu. Za chybu sa pokladajú aj nečitateľné tvary písma alebo nečitateľné slovo.

Hravé diktáty 7. ročník základných škôl

Diktáty sú jednou z foriem, ako u žiakov preveriť úroveň prebraného učiva, ako aj pochopenie gramatiky, ktorú sa práve v danom ročníku učia.

Výsledky diktátov sú informáciou nielen pre učiteľov a žiakov, ale aj pre ich rodičov.

 • Takýmto spôsobom sa dá veľmi rýchlo zistiť, s akým učivom majú žiaci problém, a na čo všetko by sa mali zamerať pri domácej príprave do školy.
 • Dôsledná kontrola diktátov je preto veľmi dôležitá.

Diktáty pre 7. ročník nájdete v nasledujúcich riadkoch - precvičiť si môžete nielen opakovanie učiva, ale aj precvičenie gramatiky. A čo je najdôležitejšie - diktáty pomáhajú rozvíjať a upevňovať nadobudnuté vedomosti, ale aj obohacujú slovnú zásobu vášho dieťaťa. Preverte schopnosti vašich ratolestí a pre zopakovanie doma im - žiakom 7. ročníka - nadiktujte niektorý z našich diktátov pre 7. ročník s konkrétnym zameraním.

Odporúčame aj: Diktáty pre 4. ročník: Zvládnite všetky gramatické nástrahy!

cvičné diktáty

Zdroj: Depositphotos

Tematicky usporiadané diktáty pre 7. ročník základných škôl

Podstatné mená - pomnožné podstatné mená

Mám rád rôzne súťaže a preteky, ale konské dostihy vo mne vyvolávajú rozpaky. Čítal si už dnešné noviny? Nastali mnohé zmeny v oblasti financií. Vysoké Tatry sú pre turistov najviac lákavé, no aj Malé Karpaty ponúkajú pekné turistické výlety. Atrakciou sú aj Piešťany, čí iné kúpele, od Trenčianskych Teplíc až po Bardejovské kúpele. Sedliaci uchopili vidly a pustili sa do práce. Po Vianociach mám problém sa vmestiť do nohavíc. Otec si nasadil okuliare a pustil sa do čítania novín, ktoré našiel pred dverami. Donovaly sú známe a pekné, no zážitok poskytne aj lyžiarske stredisko Králiky.

Prídavné mená - privlastňovacie prídavné mená

V jednom a tom istom domčeku v Uhrovci sa narodili dve významné osobnosti slovenskej histórie: Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Dnes je v malom domčeku zriadené literárne múzeum, ktoré nám približuje Štúrov život a dielo. Je v ňom izba, kde stála Ľudovítova kolíska. Pitvor, v ktorom robili prvé kroky i Štúrovi súrodenci. Miestnosť, kde napísal prvé slová. V zadnej časti domu je miestnosť, kde Štúrov otec učil miestne deti čítať a písať. Úzka dlhý dvor bol iste plný husieho gagotu a v stromoch sa ozýval vtáčí spev. To bolo miesto detských hier učiteľovho synčeka i jeho mladších i starších kamarátov. Drevenou bráničkou sa neskôr vyberal na vychádzky do okolitej prírody. Niekedy sa vybral do kaštieľa, kde viazal knihy v grófovej knižnici. Ku kaštieľu viedla aleja storočných stromov.

Diktáty na číslovky

Mám rád hudbu zo sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Môj dedo sa dožil deväťdesiatych narodenín. Vo svojich sedemdesiatich rokoch života bol ešte úplne zdravý. Druhý starý otec umrel už ako sedemdesiatštyri ročný. Nevidel som ho od mojich dvanástich rokov. Celkovo som ho videl asi len trikrát. Prvý krát som bol ešte veľmi malý, asi tak trojročný. Druhý raz to bolo na oslave šesťdesiatych narodenín môjho strýka a tretí krát dvadsiateho ôsmeho augusta pred dvoma rokmi, keď moja mama oslavovala štyridsať rokov. Tri razy niekoho vidieť je veľmi málo.

Rozprávky sú známe viacerými magickými číslami. Sú známe siedmimi horami, drakmi s dvanástimi hlavami, hradmi s trinástimi komnatami a kráľmi s tromi dcérami. Po celom svete sa zachovali stovky až tisíce ľudových príbehov. V devätnástom storočí ich zbieral Pavol Dobšinský. Nájdeme ich napríklad v knihe Prostonárodné povesti, čo je zbierka deväťdesiatich slovenských rozprávok. Pavol Dobšinský sa narodil šestnásteho marca v roku tisíc osemsto dvadsaťosem a umrel dvadsiateho druhého októbra v tisíc osemsto osemdesiatom piatom roku vo svojich päťdesiatich siedmich rokoch života. Jeho zozbierané príbehy som čítal už v ôsmich rokoch. Je to môj prvý obľúbený autor.

Každoročne naša škola usporadúva atletické preteky. Tento rok sa uskutočnil už ôsmy ročník. Zo siedmich škôl prišlo dvadsaťjeden športovcov. Tí súťažili v siedmich disciplínach. Našu školu reprezentovali štyria žiaci. Boli veľmi úspešní. Dvakrát boli prví, raz druhí a tretie miesto neobsadili ani raz. Najúspešnejší pretekár sa zúčastnil aj súťaže vo futbale. Všetci sme boli napätí ako struny. Zápas sa nevyvíjal priaznivo pre našich chlapcov. Už od prvých minút prehrávali s pomerne slabým súperom. Potom sa im podarilo dvakrát vystreliť na bránku. Gól však strelili na piaty raz. To im dodalo sily, zvýšili tempo a bojovali ako levy. Skóre bolo stále vyrovnané. Ďalší gól strelili až po dvadsiatich troch minútach. Futbalisti i fanúšikovia po šesťdesiatich minútach hry odchádzali spokojní domov.

Siedmi kamaráti riešili veľkú záhadu. Ich rastlinky sa počas jednej noci zväčšili desaťnásobne. Jozef ich včera polial dvoma druhmi hnojív. Jedno stálo pätnásť eur, druhé bolo o polovicu lacnejšie. Tretí kvetináč v poradí nabral zázračné rozmery. Bazalka vyzerala, akoby tam rástla dvanásť mesiacov. Odišli sme do laboratória v miestnosti číslo osemtisíc. Dvadsaťpäť mikroskopov pracovalo na plné obrátky. Do deviatej večer sme to potrebovali vyriešiť a povedať výsledok druhému najvyššiemu šéfovi.

Súvetia

Neviem, či som sa stratila v dave, alebo ma tam zatiahla Simona. Zrazu sme stáli na úplne inom mieste, kde sme doteraz nikdy neboli. Vôbec sme to tam nespoznávali a mali sme na výber iba dve možnosti. Buď sa necháme unášať davom a prídeme až ku stanici, alebo sa vyberieme proti prúdu a nájdeme náš hotel. Po pol hodine sme konečne stáli na našom námestí, ale aj tak sme ešte nevyhrali. Ku hotelu bola ešte dlhá cesta, počas ktorej sme si museli miestami svietiť veľkou baterkou.

Lenka sedela v kaviarni, ktorú máme tak rady. Prisadla som si k nej a hneď sme sa začali rozprávať. Včera sme mali dlhý deň, pretože v práci sa nám pokazil stroj. Náš šéf povedal, že musíme zostať dlhšie. Preto sme sa nestihli stretnúť, i keď sme potrebovali rozobrať veľké novinky. Lenka si našla priateľa, s ktorým plánuje spoločné bývanie. Do nového bytu sa presťahujú až na budúci mesiac, lebo až vtedy jej skončí stará nájomná zmluva.

Veľké písmená

Osobný vlak zastal v Kráľovej Lehote. Na stanici sme zbadali bankomat Delibanky. Mama vybrala peniaze a potom sme sa vybrali k tete Zite. Býva spolu s dedkom a babkou na Poľnej ulici. Na druhý deň sme šli na výlet autobusom. Najbližšie väčšie mestá sú Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš. Mama nám pripravila prekvapenie, pretože nakoniec sme šli až do Jasnej. Neskôr sme navštívili Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Bol to úžasný zážitok.

S Pavlom sme si otvorili veľký atlas a začali skúmať jednotlivé časti sveta. Najviac sa nám páči v Ázii, pretože pôsobí tak exoticky. Ja by som najradšej šiel do Japonska, Pavla láka skôr Thajsko s jeho nádhernými ostrovmi. Ani Európa však nie je na zahodenie. Mýtické severské krajiny ako Nórsko, Fínsko alebo Island pôsobia už na fotografiách dramaticky. Tento rok pôjdeme s rodičmi na dovolenku do Španielska. Poletíme lietadlom až na Kanárske ostrovy a možno sa budeme plaviť aj po oceáne.

Písanie i-y

Chlapci sa rozbehli dolu strmým svahom. Boli zadychčaní a spotení, pretože táto ulica bola veľmi dlhá. Konečne dobehli ku horiacej sýpke. Medzitým sa chytila aj susedná bytovka. Rýchlo zobrali vedrá a naplnili ich ľadovou vodou. Spoza nich zrazu zakričali hysterické ženy. Zľakli sa padajúcej dosky, ktorá trafila výťahovú šachtu. Našťastie sa nič nestalo a svorne si vydýchli. My s bratom sme pozorovali celú scénu z okna. Nebolo mi to jedno, ale všetko dopadlo dobre a požiar rýchlo zahasili.

Cudzie slová - slová cudzieho pôvodu

Určite každý z vás sleduje masmédiá, z ktorých sa na naše hlavy denne sypú cudzie slová. Nie všetky poznáme, preto musíme občas siahnuť po slovníku cudzích slov. Poznanie bežne používaných cudzích slov ako napríklad aktivita, objektívny, perspektíva, radikálny, história, navigácia, filozofia, či hygiena, patrí k všeobecnému vzdelaniu. Žijeme vo vyspelej civilizovanej spoločnosti. Sme zaplavení rôznymi prístrojmi. Mobilný telefón, internet, email, facebook sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Technológia vyvinutá pre virtuálnu realitu nám umožňuje vstúpiť do simulovaného prostredia. Vieme, čo je morfológia, lexikológia, syntax, diktát či personifikácia. Sme originálni, komunikatívni, flexibilní, empatickí, tolerantní. Chodíme na weby, na blogy. Skrátka sme in.

Včera sa mi medzi kamarátmi stalo nepríjemné faux pas. Pozerali sme film, kde sa objavilo aj jedno majestátne pohorie. Ihneď som vykríkla, že to sú naše Tatry. Bola som tam minulý rok s rodičmi. Všetci sa mi smiali, pretože v skutočnosti to boli Himaláje. Rýchlo sme sa začali rozprávať o múzeách a galériách. Napriek tomu som sa cítila rozpačito a neevidovala som všetky pojmy, o ktorých sa zatiaľ rozprávali.

V Žiline bol workshop o nových smeroch v gastronómii. Predstavili sa tam najlepší kuchári zo Slovenska, ktorí ukázali nové trendy vo varení. Vytiahol som si notebook a začal som si zapisovať všetky dôležité informácie. Niekedy som sa cítil ako v múzeu pred neznámymi exponátmi. Na podujatí bolo veľa dobrovoľníkov, ktorí nám asistovali pri grilovaní, pečení a varení . Občas som sa cítil ako kúzelník. Varenie je exaktná veda, pri ktorej sa musíte sústrediť na celý proces a výsledok.

Zhrnutie učiva 7. ročníka

Teta napĺňala s božím pokojom misky s haluškami. Sestrinho chlapca nepustila domov. Jergušovi podala horúce jedlo a drevenú lyžicu. Paholok Tomáš sedel pri dverách a v rukách držal misku. Tomášova miska bola najväčšia. Hrbil sa nad ňou a stonal. Jerguš škrabotal lyžicou a ukradomky pokukával na gazdových mocných chlapcov. Najstarší Ondrej mal pod nosom krátke tmavé fúzy. Bol veľmi mocný, najmocnejší zo všetkých. Prsia mal široké, budúci gazda. Mladší bol Jano. Svieži, usmiaty, s dobrými očami. Tvár mal oholenú, nos dlhý a zahnutý. Najmladším, ale najkrajším gazdovým synom bol Jožo. Mládencova košeľa ako sneh, čižmy vyleštené ako zrkadlo. Matkini milovaní synovia s obdivom hľadia na otca, s láskou na matku.

Čiernovlasý Adam skončil v autobuse, ktorý smeroval do Košíc. Na východe Slovenska sa nachádza veľa ruín, ktoré by chcel preskúmať. Len po jeho trase ich našiel dvadsaťjeden. Dostal taký bláznivý nápad, že sa všade odfotí vo svojom rytierskom tričku. Nebola to ľahká výzva, pretože túry k týmto budovám boli náročné a v opustenom lese sa bál každého piskotu. Najviac sa mu páčilo v Humennom. Ich kaštieľ je síce zachovalý, no má krásnu atmosféru. Hneď vedľa sa nachádza skanzen, ktorý patrí k jeho najobľúbenejším.

Zaujme vás: Diktáty pre 2. ročník: Zvládnete všetky gramatické nástrahy spolu s vašimi deťmi?

hravé diktáty

Zdroj: Depositphotos

Diktáty "navyše"

Primitívna hudba vznikla už na začiatku ľudskej spoločnosti. Naši dávni predkovia ňou uctievali božstvá, privolávali dážď, dobrú úrodu, úspešný lov, duchov mŕtvych predkov alebo ňou odháňali choroby, živelné pohromy. Oslavovali ňou aj rôzne udalosti v živote kmeňa. Hudba bývala spojená s tancom. Túto jednoduchú hudbu označujeme termínom primitívna hudba. Jej hlavnou a najrozvinutejšou zložkou bol bohatý rytmus, melódia bla málo výrazná. Poznatky o primitívnej hudbe poskytujú archeologické nálezy, jaskynné kresby, a najmä súčasné výskumy hudby prírodných národov, žijúcich napríklad na ostrovoch v Tichom oceáne, v niektorých oblastiach Afriky, vo vnútrozemí Brazílie i Strednej Ameriky.

Pes je veľmi priateľský a učenlivý. Svoj vnútorný stav prejavuje pohybom a zvukmi. Šteká, skuvíňa, vrčí alebo zavýja. Naučí sa strážiť, ťahať, stopovať zver a zastrelenú prinášať, vyhľadávať ranených a vodiť nevidiacich. Jeho schopnosti sa dajú zdokonaľovať správnym chovom a cvikom. Chov psov si vyžaduje veľkú starostlivosť už od najmladšieho veku. Treba s nimi láskavo zaobchádzať. Nedráždime ich, neubližujeme im. Netrestáme ich len údermi, ale aj tým, že ich priväzujeme nakrátko, zabraňujeme im v pohybe alebo ich vystavujeme slnečnej páľave, dažďu, vetru a zime, často o hlade a smäde. Staráme sa o ich čistotu a kúpaním ich pozbavujeme rôznych príživníkov, najmä kliešťov bĺch.

Ani jedna zo slovenských riek nebola človeku takou výzvou ako Váh. Sústavne si s ním meral sily. Býval čas, keď bol rok aj dva pokojný, užitočný, dobrý ťahúň, vozil plte, mlel obilie, ale keď sa splašil, vyčíňal ako bujný žrebec. Azda preto dostal názov Vagus (nestály, blúdiaci), lebo okrem spomínaných "nerestí" rád blúdil, pri každej povodni si vymieľal nové koryto, pravdaže, nie na hornom toku, kde je stiesnený vrchmi, ale poniže Púchova, kde tiekol cez údolné nivy a naplaveniny, ktoré sám naplavil. Váh bol Považiu trvalou hrozbou. Každý rok odnášal päťdesiat až sto hektárov úrodnej zeme, hrozil záplavami. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa zmohol na takú prekvapivú a pustošivú povodeň, že poniektorí ľudia sa zachraňovali na stromoch. Lebo pred ohňom utečieš, ale pred vodou nie, ako pravdivo hovorí staré slovenské príslovie.

Vo Vysokých Tatrách sa blýska a hrmí ako nikde inde u nás. Búrka či snehová metelica hoci uprostred augusta sa schystajú tak náhlivo, že neraz prekvapia i skúseného tatranského vodcu. Spoza skalnatého masívu vystúpi na oblohu mrak, huňatou kosodrevinou zašumí vánok, iskristo sa sčerí hladina plies. Vtáky šibnú do úkrytu, kamzíky sa náhlia pod skalné previsy, svište vhupnú do dier, ešte aj krkavce a orly napnú perute, aby sa skryli pred narastajúcou čierňavou. Príroda zmĺkne. Hustnúce šero odrazu pretne blesk. Dunivým hlasom sa ozve Perún, dávny vládca hromu. Víchor bije do žulových svahov, ohýba smreky, brezy, bičuje limbové háje i osamelé stromy nad hranicou lesa, spúšťa sa lejak. Tma sadá na veľhory, zdá sa, že tu zostane večne. Na obzore však čierňava pukne, presvitne slnko, fialové blesky prestávajú vyšívať sivočierne mraky, hrmavica sa vzďaľuje a v podhorí sa zažíhajú dúhy. Napojené bystriny hučia, vodopády sa zďaleka belejú. Osprchované veľhory voňajú a iskria sviežou krásou.

Ľudí od nepamäti udivovala hierarchia vládnuca vo včeľom úli. Celé spoločenstvo riadia feromóny. Sú to ľahko prchavé látky, ktoré vylučujú včely. Prostredníctvom feromónov si odovzdávajú všetky potrebné informácie. O ceste za potravou, o ohrození. Človek by si mal brať príklad z disciplinovanosti a súdržnosti úľa. Keď je včelstvo ohrozené, včely sa spoločne bránia pred nepriateľom. Keď nastane čas znášky, sústredí sa včelstvo na zber peľu a nektáru, aby získalo dostatok potravín, ktoré ponúka príroda. Keď je včelstvo choré, včely sa usilujú zdroj nákazy zneškodniť, či už zapropolisovaním alebo vynášaním chorých lariev. Dosť príkladov pre celú ľudskú spoločnosť i jej najmenšiu bunku - rodinu.

Florény dostali názov podľa talianskeho mesta Florencia, kde ich razili. Boli to dobré a trvácne mince. Dovtedy sa totiž s mincami zlodejsky šafárilo. Panovník každý rok sťahoval z obehu hodnotnejšie mince, nahradzoval ich novými, menej hodnotnými razbami. Uberal striebro, pridával meď a tak z roka na rok ožobračoval ľud. Ak poddaný dostal za odchovanú jalovicu, za ovčie kože, za med, za narúbanú rudu, za narúbané drevo z roka na rok mince, za ktoré si mohol kúpiť menej a menej vecí potrebných pre život, strácal záujem o prácu. Načo sa bude trápiť, robotovať, keď ho aj tak verejne okradnú.

Kde bolo, tam bolo, žil raz v jednej krajine kráľ Svetoslav, čo pevnou rukou panoval. Vybral sa raz nenazdajky po svojej krajine putovať, nikým nepoznaný potajomky skusovať, ako žijú ľudia. Videl, čo predtým nevidel, a počul aj to, čo nechcel a čo by sa ako kráľ nikdy nedozvedel. Po čase, keď ho už zunovalo po svete sa tárať, ba aj čižmy takmer načisto zodral, pobral sa nazad na svoj zámok. Ale nocou v lese zablúdil, zišiel z cesty a už sa strachoval, kam sa pred divou zverou ukryje, keď tu zazrel svetielko. Ešte viac sa potešil, keď v tých pustých, nehostinných horách našiel uhliarsku chalupu. Uhliar si pútnika uctil dobrou vodou a ovseným posúchom.

Imunitný systém je pozoruhodne účinný v boji s infekciou. Lekári môžu pomôcť liečivami získanými z rastlín alebo synteticky. Baktérie a vírusy prenikajú do tela a množia sa, môžu tak spôsobovať choroby. Na boj s infekciami má telo obranné mechanizmy imunitného systému. Lymfa odvádza odpad z tkanív do ciev lymfatickej sústavy. Choroboplodné zárodky sa prenášajú do miazgových uzlín, de ich zneškodňujú leukocyty.

Ľudia zabíjajú žraloky pre ich mäso, plutvy, kožu a tuk z pečene alebo len pre potešenie z lovu. Športové rybárstvo znožuje počet žralokov miestne, najviac ich však ohrozuje rybolov v celosvetovom meradle. Mnohé žraloky, ktoré rybári ulovili do siete alebo na dlhé laná s veľkým počtom hákov, hádžu späť do mora mŕtve, pretože ich vytiahli s inými, žiaducejšími rybami. Niekedy žralokom iba odrežú plutvy a telo hodia späť do mora. Každoročne zahynie veľa žralokov aj v sieťach na ochranu pláží. Žraloky sa v porovnaní s rybami rozmnožujú oveľa pomalšie a dospievajú oveľa dlhšie. Ak ich zabijeme priveľa, ich počet sa už možno nikdy neobnoví. Na ochranu žralokov sa v súčasnosti vytvárajú rezervácie, obmedzuje sa počet ulovených žralokov a na niektorých miestach sa ich lov zakazuje.

Raz sa ešte malý Jurko Jánošík túlal po lese. Ako tam tak chodil sem a tam, chôdza ho unavila, a pretože sa práve ocitol na utešenej čistinke, uložil sa na mäkký mach. Netrvalo dlho a žblnkot blízkeho pramienka ho učičíkal do spánku. Blížil sa večer, slnko sa klonilo k západu, keď sa k pramienku priblížili tri víly. Chceli sa občerstviť pramenistou vodou. Aké však bolo ich prekvapenie, keď nablízku uvideli sladko spať utešeného chlapca. Vílam sa malý Jurko veľmi zapáčil, preto sa rozhodli obdarovať ho darom, ktorý by mu slúžil po celý život. Za pravé ucho mu vložili sedem vlasov. Neboli to obyčajné vlasy, ale čarovné. V každom bola ukrytá sila jedného mocného chlapa. A tak aj bolo. Po rokoch, keď Jánošík vyrástol, bol taký mocný, že mu široko-ďaleko nebolo rovného.

Tenis pôvodne vymysleli Francúzi už v jedenástom storočí, ale hrali ho ešte rukou, nanajvýš rukavicou. Dnešnú podobu dali tenisu Angličania, a keďže sa zapáčil aj šesťkrát ženatému kráľovi Henrichovi VIII., dal vybudovať prvý tenisový kurt, pravdaže, trávnatý. Odvtedy sa aj zmenil názov hry zo sparistike, čo bolo slovo gréckeho pôvodu a znamenalo hru s loptičkou, na lawn-tennis, akoby z úcty k Francúzom, ktorí sú prapôvodcami hry a ktorí ju pred zhruba tisíc rokmi nazývali tenez!, čo je asi naše na! nate! tu máte! Slovíčko lawn znamená trávnik, tráve sa v upršanom Anglicku darí, nečudo, že slávny Wimbledon má na lawn-tennis trávnaté dvorce.

Zoológovia študujú živočíchy z viacerých hľadísk. Poznávajú stavbu ich tela a spôsob života vo vzťahu k ich životnému prostrediu. Študujú vývin živočíchov - čiže vývin jednotlivých živočíšnych jedincov, ale aj vývoj živočíchov - čiže vývoj jednotlivých skupín živočíchov a ich vzájomné vzťahy. Pochopenie týchto vzťahov pomáha aj pri triedení živočíšnych druhov. Zoológovia skúmajú aj životné deje prebiehajúce v tele živočíchov, napríklad trávenie, dýchanie, činnosť nervovej sústavy. Výsledky vedeckého výskumu vo všetkých odboroch zoológie sa stále viac využívajú napríklad v lekárstve, ale aj v praktickom živote - v poľnohospodárstve, v lesnom a vodnom hospodárstve i v starostlivosti o životné prostredie.

Carmel je utešená riečka. Nie je veľmi dlhá, ale má všetko, to má poriadna rieka mať. Pramení vo vrchoch, chvíľu sa rúti dolu, preteká plytčinami, potom je prehradená, aby vytvorila jazero, valí sa zo splavu, hučí medzi oblými balvanmi, lenivo putuje pod platanmi, rozlieva sa do jazierok, kde žijú pstruhy, a potom sa prepadá medzi brehy, kde zasa žijú raky. V zime sa mení na príval, je z nej malá besniaca riava, no v lete sa v nej môžu pokojne čľapkať deti a špľachotať rybári. Z brehov, porastených hlbokým papradím, žmurkajú žaby. Zaránky a po večeroch z nej chodia kradmo piť jelene a líšky a občas si k nej priľahne na brucho puma a nachlemce sa. Farmy tohto žírneho malého údolia zbiehajú až k nej a jej vodou napájajú sady a zeleninové záhony. Volajú pri nej prepelice a za súmraku vŕkajú divé holuby. Po brehoch sa zakrádajú mývaly, ktoré majú zálusk na žaby. Je to rieka, aká má byť.

V horských slovenských dedinách žil húževnatý a pracovitý človek už stáročia. Drsnej prírode vyrval klčovaním kus zeme, do ktorej zasial zrno, zasadil kapustu a potom sa dennodenne lopotil, aby uživil seba a svoje deti. Odrazu však v 17. a 18. storočí prišli mnohé novoty. Zemepán si zriadil majery, panské salaše, pálenice, píly a ktovie čo ešte a nútil poddaného, aby tu všade robotoval i s celou rodinou. Pritom mu zakázal brať drevo z hory, loviť v nej zver, ustavične striehol, o čo by ho ešte pripravil. A čo neuchmatol on, to zobrali raz kuruci, inokedy labanci. Bolo to vlastne jedno. Čert ako diabol. Nuž sa ani nečudujme, že sedliačikovi napokon došla trpezlivosť a začal účtovať so zemepánom, richtárom, farárom či krčmárom. Tí všetci v jeho očiach predstavovali spoločenské zlo, ktoré bolo príčinou jeho ťažkého osudu.

Veľké množstvo fosílií tvoria kosti alebo schránky živočíchov uchované v horninách. Na vytvorenie skamenenín je potrebných niekoľko miliónov rokov. Proces tvorby skamenenín sa začína až vtedy, keď telo živočícha pokryje vrstva piesku a bahna nazývaná sediment. Zvyčajne sa tak deje pod hladinou vody, na dne jazier, riek a morí. Vrstvy sedimentu pokrývajúce mŕtve telo sa postupným stláčaním menia na horninu. tento typ vrstvenej horniny sa volá sedimentárny kameň. Štrbinami v kameni presakuje voda a preniká do kostry živočícha. Minerálne látky, ktoré voda obsahuj, pomaly tvrdnú a premieňajú kosti na kameň.

Voda ma nepúšťa zo svojho objatia. Je to čudesne príjemný pocit, ktorý mi pripomenul nočné kúpanie: v noci sa zdá, že voda je živá, že sa o vás obtiera chladnou kožou, že v nej rozoznávate niečo ako svaly, cítite ju ako telo, miestami je hustejšia, akási úhorovitá, vzápätí prilipne na chrbát alebo brucho, zovrie vás v členkoch, na zápästí, na zátylku, na bedrách, objíme v páse, pošteklí pod bruchom, pod pazuchami, fľasne po líci, zapchá nos, zavŕta sa do ucha, naozaj je taká, chvíľami nepríjemná a vzápätí prítulne a milo živá, chladivá a hladivá. Nad vodou sa zbiehajú, zlietajú zvuky z blízkeho okolia a ja mám taký zvláštny pocit, že plávam v oblohe.

Iba ten, kto už stál na vrchole Salatína, Sinej, Poludnice, Holice či Veľkého Boku, pochopí, akou obrovskou silou mohutnej krásy si Nízke Tatry podmaňujú svojich návštevníkov. Tieto názvy sú ako zaklínadlá. Nech niekto skúsi spoznať Salatín, jeho doliny, jeho hrebene, kosodrevinu, skaliská, kvety, jeho obzor, za ktorým sa zrak točí ako vĺčok v kruhu, márne sa usilujúc nájsť najkrajšie miesto. Na všetkých stranách Nízkych Tatier vidno prekrásne slovenské pohoria. Malá i Veľká Fatra, Chočské pohorie, Západné a Vysoké Tatry, Slovenský raj, Slovenské rudohorie, v diaľke na severe Babia hora a Pilsko a ešte ďalej na juhu Tokajské vrchy, Bukovské vrchy a pohorie Matry.

Lokalitu z rímskej doby v Stupave poznal už uhorský polyhistor Matej Bel. Prvýkrát vstúpili Rimania na územie Stupavy pravdepodobne okolo prvej polovice druhého storočia nášho letopočtu. Z nevysokej vyvýšeniny, ktorou sa dvíha na sever horstvo Karpát, mohli kontrolovať veľkú časť Záhoria s priľahlou oblasťou bratislavského regiónu. Odtiaľto nebol problém nadviazať vizuálny kontakt s Carnuntom, vzdialeným asi tridsať kilometrov. V čase príchodu Rimanov stála pravdepodobne na vrchole plošiny kopca menšia germánska osada. Rimania terén upravili. Z ich stavebnej činnosti v tomto čase sa zatiaľ nešla len spodná časť múru pozostávajúca zo základového pásu riečnych kameňov a exteriérovej vápennej omietky spadnutej pri deštrukcii na vtedajšiu úroveň terénu. Na jej troskách postavili neskôr komplex dvoch pozdĺžnych budov s dvorcom uprostred. Z nich sa zachovali spodné časti postavené z lomových kameňov spájaných kvalitnou maltovinou.

Zapálila sviecu, natiahla si pančuchy a hrubý kabát a začala písať pri mihotavom svetle jedinej sviečky, ktorá predstavovala bledú oázu svetla v temnej izbe. V tej oáze Emily písala, čiernu hlavu mala sklonenú nad zošitom. S pribúdajúcimi hodinami jej začalo byť chladno a skrehla, ale takmer si to neuvedomovala. Oči jej horeli, líca sčerveneli, slová prichádzali ako vojsko poslušných duchov na zavolanie jej pera. Keď napokon svieca dohárala a syčala v jazierku rozpusteného loja, vrátila sa s povzdychom do skutočnosti a zachvela sa. Boli dve hodiny a ona bola veľmi unavená a bolo jej veľmi zima, no dokončila poviedku, a to najlepšiu, akú doteraz napísala. S pocitom víťazstva, čo sa zrodil z dobre vykonanej práce, vkĺzla do svojho studeného hniezda a zaspala pri uspávanke slabnúcej búrky.

Mačka domáca pochádza z mačky plavej, ktorá žije divo v Afrike a zdomácnela pred niekoľkými tisíc rokmi v Egypte. Dávni Egypťania zavierali mačky do obilných sýpok, kde bolo veľa myší. Mačky si ľahko zvykali na miesto zajatia a zostávali trvalo pri ľudských obydliach. Egypťania si veľmi ctili mačky, ba pokladali ich za posvätné zvieratá, pretože hubili myši, najväčších škodcov obilia. T Egypta sa rozšíril chov mačky domácej. K nám sa dostala len asi pred tisíc rokmi. Mačka domáca si podnes veľa zachovala zo svojho pôvodného spôsobu života. Chytá drobné zvieratá a na odpočinok si vyhľadáva teplé a suché miesta. Pri človeku sa zdržuje preto, lebo pri ňom si nachádza dostatok potravy a teplý suchý útulok.

Kavaléria mrakov prešla a od mora sa s dutým mrmlaním pomaly blížila v mohutnom šíku čierňava. Jozef sa mimovoľne zachvel od rozkoše pri predstave nadchádzajúceho besnenia živlov. Rieka akoby plynula rýchlejšie, so vzrušeným žblnkotom sa valila kamenistým korytom. A potom sa spustil dážď, na lístí sa s cupotom rozprskovali veľké lenivé kropaje. Oblohou sa rozliehal treskot hromov, sťaby po nej váľali súdky so strelivom. Dažďové kvapky, čoraz menšie a hustejšie, kropili pozdĺžnou paľbou vzduch a so svišťaním očesávali koruny stromov. Jozef bol v okamihu premočený do nitky a srsť koňa sa ligotala od vody. Pstruhy v rieke chniapali po hmyze zrážanom vodnou spŕškou a kmene stromov vrúbiacich rieku sa temne ligotali.

Odvekú tvár horstva zmenil človek iba nepatrne. Sprístupnil ich cestami a vedľa rázovitých horských obcí postavil si hotely a chaty na prechodné ubytovanie. Tak pretínajú hrebeň Nízkych Tatier cesty cez Šturec, Donovaly, Čertovicu, prenikajú hlboko a ďaleko do dolín a vzdušnou cestou prekonáva sedačka výťahu severné i južné svahy dvojtisícmetrového Chopka. Na úpätí sú rozosiate dediny často s ojedinelou ľudovou architektúrou. Medzi najzaujímavejšie staviteľské pamiatky patria gotické kostolíky - múzeá s cennými freskami. V Liptovskom Jáne, Lopeji, Valaskej. A renesančný kostolík v Polomke. Ďalej barokové v Kramlišti a Pohorelej a celkom ojedinelý drevený artikulárny kostol v Paludzi. Zaujímavé sú i stavby svetské - kaštiele v Liptovskej Štiavnici, Palúdzke, hrady v Hrádku a Slovenskej Ľupči, kde je jeden z nemnohých, úplne zachovalých stredovekých slovenských hradov.

Okolo obeda prechádzame okolo dlhého plytkého zálivu. Od oblohy k nám pribieha zástup šumivých vĺn, od nás beží zástup presýpavých vlniek k oblohe. Bledomodré nebo, tmavomodrý oceán, sivožltý piesok. Sú to len tri veci. Treba sa vykúpať. idem trochu ďalej, kým sa ľudia stanú navzájom malinkými. Malinkí ľudia nepotrebujú plavky. Pacifik je ako zelenkavé šampanské so zlatými zrniečkami. Má ostré mrazivé vlny. Neúnavne, nemilosrdne ma ťahajú so sebou. A od chrbta ma tam tlačí slnko. Na chvíľu prišli k moru skalisté hory. Potom zmizli, zostal nám len piesok. Všemožných druhov, tvarov, jemností a omakov. Na pobreží široký pás piesku, v oceáne studený prúd. Studený prúd, čo je plný rýb.

Vľúdny večer prešiel do pokojnej noci. Čo žilo cez deň, spalo, čo žilo v noci, vyliezalo z úkrytov, lomozilo v húštinách, ševelilo vo vzduchu. Kdesi ďaleko za obzorom sa tíško zažíhali nehlučné blesky a v hlavách lovcov sa zažíhali nepokojné sny. Uprostred osady blikalo svetielko. Bradatý šaman zlieval posilňujúce nápoje a mrmlal zaklínadlá. Starí lovci robili posledné úpravy na jamách. Starostlivo ich maskovali hlinou a haluzinou. Mladší povyše znášali na hromady suché raždie, konáre, vyvrátené smolnaté stromy i snopy lanského šachoru a vysokej stepnej trávy, ktorá vzbĺkne, len čo sa jej dotkne jazýček plameňa. Jamy sa v širokom pásme tiahli od rieky až pod belavú skalu. Povyše, na desať dostrelov šípom, sa vŕšili hranice umne naukladaného paliva. Najprv mali vyšľahnúť vysoké plamene a o čosi neskôr kúdoly dymu. Len aby bol dobrý vietor, aby zafúkal od severu, aby zahnal dym od stáda.

Žil raz v ďalekej, preďalekej krajine gróf, ktorý bol taký mocný a bohatý, že by mohol hocakého kráľa vyvážiť zlatom. Mal troch preutešených synov a ten najmladší, čo sa volal Janko, bol od malička najkrajší a otcovi najmilší. Chlapci rástli ako z vody a otec sa postaral, aby sa učili o všetkých umeniach a múdrostiach sveta. Otec sa veľmi tešil z ich krásy aj múdrosti a mal ich tak rád, že nesmeli ani krok od neho. Kde sa len pohol, všade museli byť s ním. Synovia čo nevidieť dorástli na hodných mládencov a hoci boli spôsobní a poslušní, už sa im neveľmi pozdávalo, že musia byť stále pri otcovi. Boli do všetkého hotoví, na všetko pripravení a chceli skúsiť aj trochu sveta.

Príčina potopenia Titanicu je všeobecne známa: loď plnou rýchlosťou bokom narazila do ľadovca, pričom došlo k porušeniu vodotesných komôr. So štyrmi nefunkčnými komorami by sa Titanic ešte dokázal udržať nad hladinou. Diera v trupe však bola priveľká, celkovo ich zalialo šesť, čo loď odsúdilo na zánik. Nanešťastie, pasažieri prvé dve hodiny po osudovom momente žiadne nebezpečenstvo nevnímali. Tým z prvej triedy sa ani trochu vymeniť svoje luxusné kajuty za drevené záchranné člny a vydať sa do mrazivej atlantickej noci. A väčšina cestujúcich treťou triedou takúto možnosť vôbec nedostala. Kapacita mnohých záchranných člnov nebola v okamihu, keď opúšťali loď, plne využitá, preto počet obetí na životoch dramaticky stúpol. Žiadne všeobecne platné poplachové smernice neexistovali, postup nemali nacvičený a zjavne im nikto nepovedal, že záchranný čln môžu bezpečne spustiť z lode aj plne naložený.

Diktáty pre všetky ročníky základnej školy

Aktualizované na 19.04.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE