Krvácanie z nosa u detí: Čo robiť a kedy volať lekára?

prvá pomoc pri detskom krvácaní z nosa

Všetci to poznáme. Beží, skáče, kotúľa sa... a zrazu – červený potôčik z nosa. Nie, netreba hneď volať sanitku ani panikáriť. Krvácanie z nosa u detí je bežné, a hoci to môže vyzerať dramaticky (najmä keď dieťa vyzerá ako po súboji s červenou fixkou), vo väčšine prípadov je úplne neškodné a ľahko zvládnuteľné.

Krváca dieťatko z nosa? Pokoj!

Prvá a najdôležitejšia vec je: zachovať pokoj. Keď si rodič udrží chladnú hlavu, aj dieťa sa zvyčajne upokojí rýchlejšie. Strach a stres totiž často znásobia situáciu viac, než by bolo potrebné. Krvácajúci nos nie je automaticky dôvod na paniku – je to len signál, že niečo (často úplne banálne) podráždilo jemné cievky v detskom nose. Vieme však, že noštek môže krvácať, aj keď sa dieťa udrie. A čo potom?

Váš pokoj = pokoj dieťaťa. Keď ste vy vystrašení, ono sa zľakne dvakrát. Takže hlboký nádych (aj výdych!) a povedzte niečo ako: „Nič sa nedeje, len ti nosík robí trošku divadlo.“ Funguje to prekvapivo dobre.

Čo urobiť hneď, keď dieťaťu začne krvácať nos

Zabudnite na všetky tie rady, ktoré kolujú medzi generáciami, ako je zakláňanie hlavy alebo pchanie tampónov do nosa. V modernom poskytovaní prvej pomoci ide skôr o jednoduchosť a efektivitu. Dieťa posaďte do vzpriamenej polohy a mierne mu predkloňte hlavu. To je základ. Tým zabránite, aby krv stekala do hrdla a spôsobila nevoľnosť či dokonca vracanie.

Potom jemne, ale pevne stisnite mäkkú časť nosa – nie kosti, ale to, čo sa dá stlačiť medzi prstami. Držte takto 5 až 10 minút bez prestávky. To je často ten najťažší moment, lebo deti sú netrpezlivé a chcú vedieť, či už „to môžeš pustiť“. No ak to vydržíte, krvácanie sa zvyčajne zastaví samo. Pre väčší komfort môžete priložiť studený obklad na čelo alebo zátylok – chlad pomáha cievam sa stiahnuť a krvácanie sa zmierni.

Čo robiť pri krvácaní nosa

  • Zabudnite na zakláňanie hlavy!
  • Posaďte dieťa vzpriamene, s hlavou mierne predklonenou.
  • Zovrite mu nos – jemne, ale pevne. Presne v mieste, kde sú mäkké krídla nosa, nie vyššie na koreni.
  • Tlačte asi 5 až 10 minút bez prestávky.
  • Ak chcete, môžete priložiť studený obklad na zátylok alebo čelo – pomáha zúžiť cievy a zastaviť krvácanie rýchlejšie.

Čo nerobiť pri krvácaní nosa

  • Nekážte dieťatku zakloniť hlavičku dozadu.
  • Nezasúvajte do nosa vatu, tampóny, servítky ani nič podobné. Môže to situáciu zhoršiť.
  • Neprepadajte panike. Aj keď je tričko červené a každá kvapka krvi vyzerá desaťnásobne dramatickejšie.

krvácanie z nosa
Freepik

Čo robiť, keď krvácanie z nosa nechce prestať

Väčšina prípadov krvácania z nosa sa vyrieši do pár minút. No ak krvácanie trvá dlhšie než 15 – 20 minút, aj napriek správnemu postupu, je čas obrátiť sa na lekára. Rovnako v prípade, ak ide o opakované krvácanie (napríklad niekoľkokrát do týždňa), ak je krvácanie silné alebo spojené s úrazom. Vtedy môže ísť o problém, ktorý si zaslúži odbornú pozornosť – či už kvôli poraneniu, anémii, alebo poruche zrážania krvi.

Kedy už volať lekára?

  • Ak krvácanie neprestane do 20 minút (napriek správnemu postupu).
  • Ak sa krvácanie opakuje veľmi často – niekoľkokrát do týždňa.
  • Ak je krvácanie spôsobené úrazom (napr. rana do nosa) a máte podozrenie na zlomeninu.
  • Ak je krvácanie veľmi silné, alebo dieťa bledne, je malátne, sťažuje sa na závraty.

A čo ak na krvácanie nosa dieťaťu nič nezaberá?

Keď krvácanie z nosa neprestáva alebo sa opakuje častejšie, ako by malo, môže byť čas na odbornú pomoc. Nie vždy sú domácnosti triky dostačujúce, a v takých prípadoch je lepšie neotáľať. Ak krvácanie neustáva, aj keď sa riadite všetkými správnymi postupmi, môže ísť o niečo viac, než len malý problém so suchým vzduchom alebo alergiami. Vtedy je naozaj na mieste vyhľadať odborníka. 

Krvácanie z nosa u dieťaťa a vyšetrenia

Pediater alebo ORL špecialista dokáže presne stanoviť príčinu problému a navrhnúť účinnú liečbu. Akého odborníka na krvácajúci detský noštek vyhľadať? Záleží to od príčiny opakovaného krvácania. Lekár môže vykonať vyšetrenie nosovej sliznice, aby zistil, či nie je poškodená, prípadne odporučiť nosné spreje alebo masti. 

V niektorých prípadoch môže byť potrebné aj podrobnejšie vyšetrenie, ako napríklad testy na zrážanlivosť krvi, ktoré odhalia, či je príčinou neustáleho krvácania problém s krvným obehom. Všetky tieto postupy sú v prípade potreby úplne bezpečné a pomôžu vám zistiť, či za problémom nie je niečo závažnejšie.

Drobné úpravy v každodennej rutine

A nakoniec, ak vám odborník odporučí drobné úpravy v každodennej rutine, ako napríklad zmenu spôsobu fúkania nosa, pravidelnú aplikáciu zvlhčovačov vzduchu alebo používanie špeciálnych nosných sprejov, neberte to ako znak zlyhania. Je to naopak príležitosť, ako riešiť problém efektívne a predísť ďalším problémom v budúcnosti. Nezabúdajme, že v starostlivosti o zdravie našich detí je najdôležitejšia zodpovednosť a prevencia.

Prečo deťom krváca z nosa?

Rovnako ako u dospelých, aj u detí je nosová sliznica kľúčová pre správne dýchanie a ochranu organizmu pred vírusmi a baktériami. Avšak detská nosová sliznica je oveľa citlivejšia a náchylnejšia na vonkajšie faktory. Suchý vzduch, ktorý je bežný najmä počas zimných mesiacov, keď sa kúri v domácnostiach, môže cievky v nose ešte viac vysušiť, čo spôsobí, že sú krehkejšie a ľahko prasknú. 

Tento problém je ešte výraznejší, ak sa do toho pridajú detské zlozvyky – časté špáranie v nose, silné fúkanie alebo dokonca časté kýchanie pri alergiách. Tieto faktory vedú k tomu, že cievy prasknú oveľa jednoduchšie a následkom toho môže prísť ku krvácaniu.

U malých detí je navyše dôležité vziať do úvahy, že ich organizmy sa ešte len vyvíjajú a ich schopnosť reagovať na takéto „mikrokrízy“ je obmedzená. Keď dieťa uvidí, že z jeho nosa tečie krv, môže sa veľmi rýchlo zľaknúť, pretože nechápe, čo sa deje. 

V tomto momente je úloha rodiča neoceniteľná – ide nielen o to, zastaviť krvácanie, ale tiež poskytnúť dieťaťu emocionálnu podporu a pocit bezpečia. Deti si musia byť isté, že sa nič zlé nedeje a že krvácanie je len malý problém, ktorý sa dá ľahko vyriešiť. Takýto prístup im pomôže nielen zvládnuť danú situáciu, ale aj znížiť strach a úzkosť, ktoré môžu mať z podobných prípadov v budúcnosti.

Prevencia krvácania z nosa 

Najlepšia obrana je dobrá príprava. Pravidelne zvlhčujte vzduch – najmä počas zimy, keď kúrenie vysušuje nielen pokožku, ale aj nosové sliznice. Pomáhajú aj nosové spreje s morskou vodou, ktoré jemne hydratujú vnútro nosa a znižujú riziko prasknutia cievok. 

A áno, s deťmi sa oplatí trénovať aj správne fúkanie nosa – nie silou parníka, ale jemne a po jednej dierke. Tiež je vhodné viesť s deťmi nenásilnú debatu o tom, prečo prstíky do nosa jednoducho nepatria. Môžete si vymyslieť rozprávku o malom škriatkovi, ktorý v nose býva a nemá rád, keď ho niekto ruší. Humor a príbehy dokážu zázraky.

Krv z nosa môže prísť nečakane, ale odchádza rýchlo, ak jej pri tom pomôžeme správnym spôsobom. Buďte dieťaťu oporou, nie panikárom. Váš pokoj je ten najlepší obväz. A nezabúdajte – aj keď to vyzerá ako hororová scéna, najčastejšie ide len o nevinné epizódky, ktoré čoskoro prejdú a dieťa sa znova pustí do hry. Možno len s trošku väčším rešpektom k vlastnému nosu.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE