Tehotenstvo je obdobím radosti a nádeje. Každá budúca mamička si želá, aby prebiehalo bez komplikácií, no niekedy sa vyskytnú nečakané situácie, ako je napríklad molárne tehotenstvo. Aké má príznaky a aké kroky treba podniknúť, ak sa s ním stretnete?
Keď nerastie plod, iba maternica
Molárne tehotenstvo, alebo tiež mola hydatidosa, vzniká počas raného štádia tehotenstva. Dochádza počas neho k abnormálnemu vývoju placenty. Namiesto toho, aby sa v maternici vyvíjalo embryo, sa v nej vytvárajú hroznovité útvary tkaniva, ktoré rastú nekontrolovane. To znamená, že tehotenstvo nemôže pokračovať normálnym spôsobom.
Molárne tehotenstvo sa delí na dva typy:
- Kompletná mola: V tomto prípade neexistuje žiadne embryo, len abnormálne tkanivo, ktoré rastie v maternici.
- Parciálna mola: Pri tomto type sa môže vyvinúť embryo, no je neúplné alebo abnormálne a nemôže prežiť.
Odporúčame: Škola začala: Nezabudli ste na bankový účet pre vášho študenta?
Príčiny vzniku molárneho tehotenstva
Molárne tehotenstvo vzniká v dôsledku genetickej chyby pri oplodnení. Vo väčšine prípadov ide o problém s chromozómami, ktoré sa nevyvíjajú správne. Hoci nie je možné predvídať alebo úplne zabrániť vzniku molárneho tehotenstva, je veľmi dôležité vedieť, že na vine nie ste vy ani váš partner. Ide o náhodnú genetickú anomáliu, s ktorou sa môže stretnúť ktokoľvek, aj zdraví jedinci.
Odporúčame: Dieťa ľavák: Mozog ľavákov pracuje inak ako mozog pravákov - prečo?
DepositphotosPríznaky molárneho tehotenstva
Molárne tehotenstvo sa môže na začiatku javiť ako normálne tehotenstvo s bežnými príznakmi, ako je vynechanie menštruácie či nevoľnosť. Avšak po niekoľkých týždňoch sa objavia varovné príznaky:
- Nezvyčajne silné nevoľnosti a zvracanie.
- Krvácanie z pošvy (niekedy tmavé a s kúskami tkaniva).
- Rýchle zväčšovanie maternice oproti bežnému štádiu tehotenstva.
- Absencia pohybov plodu alebo tlkotu srdca v neskoršom štádiu.
Ak spozorujete tieto príznaky, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Molárne tehotenstvo sa zvyčajne diagnostikuje pomocou ultrazvuku a krvného testu na hladiny hormónu hCG, ktorý býva pri tomto type tehotenstva abnormálne vysoký.
Liečba a zotavenie
Ak žene diagnostikujú molárne tehotenstvo, jediným riešením je odstránenie abnormálneho tkaniva z maternice. Tento zákrok, ktorý sa nazýva kyretáž, sa vykonáva v nemocnici a zvyčajne je úspešný. V niektorých prípadoch je potrebné ďalšie sledovanie hladiny hCG v krvi, aby sa zaručilo, že všetko abnormálne tkanivo bolo odstránené.
Po zotavení z molárneho tehotenstva musí žena ostať pod dohľadom lekára. Vo väčšine prípadov sa telo úplne uzdraví a ženy môžu po čase znovu otehotnieť a mať zdravé dieťa. Lekári zvyčajne odporúčajú počkať niekoľko mesiacov alebo dokonca rok, kým sa žena pokúsi znova otehotnieť, aby sa hladiny hormónov vrátili na normálnu úroveň.
Odporúčame: Ako sa po pôrode zmenšuje mamičke bruško? Toto musíte vedieť!
Emocionálna podpora je vítaná
Pre mnoho žien a ich partnerov môže byť diagnostikovanie molárneho tehotenstva emocionálne náročné. Je úplne normálne cítiť smútok, frustráciu alebo dokonca zlosť. V tomto období je veľmi dôležité cítiť podporu partnera, rodiny, priateľov, alebo odborníkov. Mnoho žien, ktoré prekonali molárne tehotenstvo, sa neskôr dočká úspešného a zdravého tehotenstva. Hoci sa vaša cesta k rodičovstvu môže líšiť od ostatných, je dôležité mať nádej. Všetko v živote sa deje z nejakého dôvodu.
Buďte k sebe láskaví a doprajte si čas na uzdravenie – fyzické aj emocionálne.