Prekotný pôrod je termín, ktorý sa používa na označenie pôrodu, pri ktorom dieťa príde na svet neobvykle rýchlo – zvyčajne v priebehu dvoch až troch hodín od začiatku pravidelných kontrakcií, preto sa mu hovorí aj bleskový pôrod. Mnohé ženy môžu spočiatku považovať takýto pôrod za výhodný, keďže netrvá dlho. Má však určité riziká, o ktorých je dobré vedieť.
Prečo dochádza k prekotnému pôrodu?
Prekotný pôrod môžu spôsobiť rôzne faktory. Niekedy ide o genetickú predispozíciu – ak žena už v minulosti zažila rýchly pôrod, je pravdepodobnejšie, že sa situácia zopakuje. Rýchly pôrod môže byť výsledkom veľmi intenzívnych kontrakcií, ktoré dieťa veľmi rýchlo posúvajú pôrodnými cestami. Riziko prekotného pôrodu sa zvyšuje aj u žien, ktoré už majú za sebou viacero pôrodov, pretože telo je už zvyknuté na tento proces a vie naň rýchlejšie reagovať.
Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu zapríčiniť prekotný pôrod, patrí:
- veľká priechodnosť pôrodných ciest,
- menšia veľkosť dieťaťa, pretože vie ľahšie prejsť pôrodnými cestami,
- krátky interval medzi pôrodmi, lebo pôrodné cesty sú pružné,
- predčasné skrátenie a dilatácia hrdla maternice, keď sa krčok maternice začne otvárať skôr, ako je bežné,
- zdravotné problémy mamičky – stres, anémia, infekcie močových ciest.
Odporúčame: Je klystír pred pôrodom povinný? Aké sú výhody aj možné riziká?
Rýchly nástup pôrodu
Kým normálny pôrod zvyčajne trvá 3 – 24 hodín, prekotný pôrod je oveľa rýchlejší.
Bežný pôrod:
Trvá hodiny a má viacero štádií. Bolesť prichádza postupne a jej intenzita rastie. Intervaly sa začnú prirodzene skracovať.
Prekotný pôrod:
Pri prekotnom pôrode sa všetky fázy odohrávajú veľmi rýchlo. Na začiatku sa objavuje silná a intenzívna bolesť bez typického pozvoľného nástupu. Intervaly medzi kontrakciami sú veľmi krátke, často trvajú len niekoľko minút alebo sekúnd, a tlak na panvové dno a nutkanie tlačiť prichádzajú takmer okamžite.
Odporúčame: Ako sa po pôrode zmenšuje mamičke bruško? Toto musíte vedieť!
DepositphotosPrekotný pôrod a jeho riziká
Aj keď môže byť predstava rýchleho pôrodu lákavá, treba myslieť na riziká, ktoré prekotný pôrod prináša. Pri takomto pôrode vzniká vyššie riziko zranení, ako sú natrhnutia pôrodných ciest, pretože telo nemá dostatok času na prispôsobenie a prípravu. Matka tiež môže stratiť väčšie množstvo krvi. Navyše, ak pôrod prebieha príliš rýchlo, nemusí byť čas na cestu do nemocnice, čo môže viesť k narodeniu dieťaťa v aute, doma alebo na inom nečakanom mieste. Tieto situácie sú stresujúce pre matku aj novorodenca, keďže prekotný pôrod je často emocionálne aj fyzicky náročný.
Ako ešte môže prekotný pôrod ohroziť matku?
- Zvýšené krvácanie po pôrode v dôsledku trhliniek na krčku maternice.
- Poškodenie svalov panvového dna.
- Nadmerné krvácanie po pôrode v dôsledku nesprávneho sťahovania maternice.
- Posttraumatická stresová porucha môže ohroziť psychiku matky po bleskovom pôrode.
- Zvýšené riziko vzniku infekcií pri pôrode v nesterilnom prostredí.
Odporúčame: Škola začala: Nezabudli ste na bankový účet pre vášho študenta?
Je pri prekotnom pôrode v ohrození aj bábätko?
Keďže prekotný pôrod prebieha veľmi rýchlo, dieťa nemá dostatok času na postupné prispôsobenie sa tlakom pôrodných ciest, čo môže spôsobiť určité komplikácie.
Jedným z hlavných rizík pre dieťa je väčšia pravdepodobnosť zranení pri prechode pôrodnými cestami. Rýchly pôrod znamená, že tlak pôrodných kontrakcií je silný a častý, čo môže viesť k vzniku pôrodných zranení, ako sú hematómy (krvné podliatiny) na hlavičke dieťaťa. Okrem toho, ak je pôrod príliš rýchly, môžu sa narušiť normálne fyziologické procesy, ktoré pomáhajú dieťaťu prispôsobiť sa po narodení na dýchanie mimo matkinho tela.
Prekotný pôrod môže tiež zvýšiť riziko aspirácie plodovej vody (pri vdýchnutí plodovej vody môže dôjsť k zablokovaniu dýchacích ciest), čo spôsobí problémy s dýchaním hneď po pôrode. Rýchlosť pôrodu tiež môže zapríčiniť, že dieťa nebude mať dostatok kyslíka, ak by sa vyskytli problémy s dodávkou kyslíka počas intenzívnych kontrakcií, hoci to nie je veľmi časté.
Pri prekotnom pôrode môžu dieťatku popraskať malé krvné cievky v očiach v dôsledku silných zmien tlaku. Krvácanie pod spojivkou však samo zmizne do niekoľkých dní. K menej častým prípadom patrí poškodenie krčnej chrbtice dieťatka, nervové poranenia alebo poranenia hlavy a mozgu.
Ďalšie riziko môže nastať, ak sa dieťa narodí mimo nemocničného prostredia, pretože zdravotníci nemusia stihnúť doraziť včas. Ak dieťa vyžaduje okamžitú starostlivosť, môže byť jej poskytnutie mimo nemocnice náročné. Preto je dôležité, aby boli rodičia informovaní o možnostiach rýchlej pomoci a boli pripravení na túto situáciu, najmä ak v minulosti zažili rýchly pôrod.
Pripravte sa na prekotný pôrod
Ak už máte skúsenosti s rýchlym pôrodom, v prípade opakovaných kontrakcií je vhodné odísť do nemocnice skôr. Prekotný pôrod dokáže prekvapiť, a preto je užitočné o ňom hovoriť so zdravotníckym personálom, najmä ak máte predispozíciu na rýchle pôrody. Ak by k prekotnému pôrodu došlo mimo nemocnice, zostaňte pokojná, zavolajte pomoc a postupujte podľa základných pokynov pre bezpečný pôrod v domácich podmienkach. Nech aj váš pôrod sprevádzajú najmä slzy radosti.