Domáci prírodný čaj na úľavu od bolesti pri prerezávaní zúbkov: Jednoduchý recept pre malé deti

čaj na bolesť pri prerezávaní zúbkov

Prerezávanie zúbkov je prirodzený proces, ktorý sa u detí začína zvyčajne v priebehu prvého roka života a pokračuje až do veku dvoch a pol až troch rokov. 

Pre deti môže byť proces prerezávania zúbkov bolestivý a nepríjemný. Niektoré deti môžu mať opuchnuté a citlivé ďasná, zvýšenú slinivosť, teplotné zmeny alebo nespavosť. V takých prípadoch môžu byť účinné niektoré opatrenia na úľavu od bolesti, ako je napríklad detský paracetamol alebo žuvacie hračky, ktoré zmiernia bolesť a súčasne podporia prerezávanie zúbkov.

Je dôležité venovať pozornosť správnej starostlivosti o deti a ich zúbky v tomto období. Dôležité je pravidelné čistenie zubov, aby sa predišlo možným zubným problémom. 

Bolesť pri prerezávaní zúbkov

Pri prerezávaní zúbkov sa môžu deti často stretnúť s bolesťou a nepohodlím. Tento proces je pre nich nepríjemný, pretože zúbky prenikajú cez ďasná a môžu spôsobiť tlak a bolesť.

Deti sa často prejavuje bolesť nespokojnosťou, nepokojom, plačom, pchaním prstíkmi do úst či podráždenosťou.

Aby sme im pomohli zmierniť bolesť, môžeme im ponúknuť chladiaci alebo žuvací prípravok, môžeme masírovať ďasná, prípadne im dávať ľadové oblúčiky na žuvanie. V prípade silnej bolesti môžeme podať aj lieky proti bolesti, avšak vždy by sme mali konzultovať s pediatrickým zubným lekárom alebo pediatrom.

Je dôležité byť trpezlivý a podporovať deti počas tohto procesu a snažiť sa zmierniť ich nepohodlie čo najviac. Bolesti pri prerezávaní zúbkov sú bežné a väčšinou prejdu, keď sa zúbok dostane úplne von.

Odporúčame: Ako znížiť horúčku u detí aj bez potrebných liekov? Poradíme vám TOP tipy a rady!

prerezávanie zúbkov u detí Depositphotos

Domáce riešenia na pomoc proti bolesti pri prerezávaní zúbkov

 1. Masírovanie ďasien: Jemne masírujte ďasná dieťaťa pomocou čistého prsta alebo mokrej vreckovky. Tento jemný tlak môže pomôcť uvoľniť tlak pri prerezávaní zúbkov a uľaviť od bolesti.

 2. Chladivá hračka: Dajte dieťaťu niečo chladivé na prežúvanie. Chlad môže znecitliviť ďasná a zmierniť bolesť.

 3. Detský paralen alebo panadol: Ak je bolesť veľmi silná, môžete podať dieťaťu detský paralen alebo iný liek na bolesť odporúčaný lekárom. Uistite sa však, že dodržiavate odporúčanú dávku a nekombinujete lieky bez konzultácie s lekárom.

 4. Hračky na hryzenie: Môžete podať dieťaťu zuby na hryzenie, ktoré sú špeciálne navrhnuté na uľahčenie bolesti pri prerezávaní zubov. Zvážte možnosť vopred ochladenia alebo zmrazenia hračiek, aby poskytovali ešte viac úľavy.

 5. Odpútavanie od zdroja bolesti: Ak má dieťa silnú bolesť pri prerezávaní zubov, môžete ho snažiť odviesť od zdroja bolesti inými činnosťami, ako je hranie s hračkami alebo prechádzky na čerstvom vzduchu.

Pamätajte, že je dôležité sledovať reakcie dieťaťa a prípadne konzultovať s odborníkom, ak sa bolesť zhoršuje alebo pretrváva dlhšie.

Aké prírodné ingrediencie sú nápomocné proti bolesti pri prerezávaní zúbkov?

Pri prerezávaní zúbkov môžete vyskúšať prírodné ingrediencie ako:

 • Rumanček: Rumanček má upokojujúce a protizápalové vlastnosti, takže sa môže použiť na uvoľnenie bolesti.

 • Kokosový olej: Kokosový olej má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe infekcií spôsobených prerezávaním zúbkov.

 • Mäta pieporná: Mäta pieporná má chladivé účinky, ktoré môžu pomôcť pri uvoľňovaní bolesti a svrbenia pri prerezávaní zúbkov.

Tieto prírodné ingrediencie môžu byť užitočné pri zmierňovaní bolesti a nepohodlia spojených s prerezávaním zúbkov. Je však dôležité si uvedomiť, že v prípade silnej bolesti by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Neprehliadnite: Vitamínové nanuky - zdravá a chutná alternatíva pre deti!

ako zmierniť bolesť pri prerezávaní zúbkov Depositphotos

Domáci prírodný čaj na úľavu od bolesti pri prerezávaní zúbkov

Prerezávanie zúbkov je pre mnohé deti a aj dospelých veľmi nepríjemným a bolestivým procesom. Pri tomto ťažkom období môže byť veľkou úľavou domáci prírodný čaj, ktorý pomôže zmierniť bolesť a nepohodlie spojené s rastom nových zúbkov.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si pripraviť domáci prírodný čaj na úľavu od bolesti pri prerezávaní zúbkov, je použitie byliniek s protizápalovými a upokojujúcimi účinkami. Napríklad môžete použiť mätu, harmanček alebo medovku, ktoré majú schopnosť zmierniť bolesť a zároveň uvoľniť napätie v ústach.

Postup pri príprave domáceho čaju na úľavu od bolesti pri prerezávaní zúbkov je veľmi jednoduchý. Stačí zaliať vriacou vodou vami zvolenú bylinku a nechať ju lúhovať asi 5-10 minút. Potom čaj precedíte a môžete ho piť postupne počas dňa.

 • V prípade, že bolesť neustúpi ani po konzumácii domáceho čaju, odporúčame vyhľadať pomoc odborníka. 
 • Je dôležité, aby sa prerezávanie zúbkov prebiehalo čo najmenej bolestivo a komplikácie sa minimalizovali.
 • Domáci prírodný čaj je skvelou alternatívou k bežným liekom na úľavu od bolesti pri prerezávaní zúbkov.
 • Okrem svojich liečivých účinkov má tiež príjemnú chuť a je vhodnou voľbou pre tých, ktorí preferujú prírodnú liečbu.

Recept na domáci prírodný čaj na úľavu od bolesti pri prerezávaní zúbkov

Domáci prírodný čaj na úľavu od bolesti pri prerezávaní zúbkov si pripravíte veľmi rýchlo a jednoducho - ako na to?

Ingrediencie:

 • 1 lyžička sušených listov mäty
 • 1 lyžička sušených kvetov harmančeka
 • 1 lyžička sušených kvetov levandule
 • 1 lyžička medu (POZOR - nie pre deti do 1 roka)
 • šálka vriacej vody

Postup prípravy:

 1. Vložte sušenú mätu, harmanček a levanduľu do hrnčeka.
 2. Zalejte ich vriacou vodou a nechajte lúhovať približne 10-15 minút.
 3. Preceďte čaj cez sitko do šálky.
 4. Pridajte lyžičku medu a premiešajte.
 5. Nechajte trochu vychladnúť a pomaly pite.

Tento prírodný čaj môže pomôcť pri zmiernení bolesti a začervenania pri prerezávaní zúbkov. 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE