Počas tehotenstva sa v tele ženy odohráva množstvo zmien. Niekedy je ťažké rozlíšiť bežné tehotenské príznaky od prejavov ochorenia. Horúčka je jedným z najčastejších dôvodov, pre ktoré tehotné ženy vyhľadajú lekársku pomoc.
Je dobré vedieť, že pocit vnútornej horúčky v tele ešte nemusí znamenať skutočnú horúčku. V tehotenstve je totiž bežné, že sa cítite teplejšia než zvyčajne. Môžu za to hormonálne zmeny a tiež rast dieťatka. Rýchlejší metabolizmus a všetky procesy súvisiace s tehotenstvom zvyšujú pocit tepla a niekedy aj telesnú teplotu ženy.
Inšpiruj sa: Morov reflex u bábätka: Vzniká už v maternici a sám zaniká. Ale čo ak nezmizne?
Mierne zvýšená teplota je v tehotenstve pomerne bežná, no nikdy ju netreba podceňovať. Najčastejšími príčinami sú infekcie močových ciest, dýchacích ciest alebo chrípka. V prvom trimestri môže horúčka mierne zvyšovať riziko vrodených chýb srdca a tváre dieťaťa.
Príčiny horúčky počas tehotenstva
Bežné prechladnutie alebo chrípka: ženské telo je počas tehotenstva náchylnejšie na vírusové infekcie. Spôsobujú to zmeny v imunitnom systéme.
Bakteriálne infekcie: časté sú infekcie močových ciest, obličiek alebo streptokokové infekcie, ktoré môžu vyžadovať antibiotiká.
Listerióza: tehotné ženy by nemali jesť surové mäso, ryby a nepasterizované syry.
Horúčku môže spôsobiť aj otrava jedlom, zvyčajne v dôsledku vírusov alebo baktérií a ich toxínov. Sprevádza ju bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie.
V tehotenstve sú zvracanie a hnačka obzvlášť nebezpečné, pretože môžu viesť k dehydratácii, sťahom a predčasnému pôrodu.
Ako dlho trvá horúčka v tehotenstve?
Môže trvať rovnako dlho ako jej príčina (chrípka či viróza). Ak ale dosiahne 38 °C, okamžite sa treba obrátiť na lekára a začať s opatreniami na jej zníženie.
Ak vaša teplota neprekročí 38 °C, nemáte iné závažné príznaky a ste v celkovo dobrej kondícii, horúčku zvyčajne zvládnete aj svojpomocne. Odporúčajú sa tieto opatrenia:
Majte v zásobe voľnopredajné lieky proti bolesti a horúčke – v tehotenstve sa odporúča paracetamol (Paralen).
Pite veľa tekutín, ideálne čistú vodu alebo nesladené bylinné čaje, aby ste doplnili stratené tekutiny a elektrolyty.
Doprajte si pokoj a dostatok spánku, najlepšie v dobre vyvetranej miestnosti.
Obliekajte sa primerane, aby ste sa neprehriali ani neprechladli.
Pozri si aj: Prietoky v tehotenstve či flowmetria: Čo dokáže toto vyšetrenie odhaliť?
FreepikKedy sa obrátiť na lekára?
Ak vaša teplota dosiahla 38,5 °C a viac.
Ak horúčka trvá dlhšie ako 24 až 48 hodín alebo sa objavuje opakovane.
Ak sa prerušovane potíte a strieda sa vám triaška so zimnicou.
Ak pociťujete silné bolesti hlavy, svalov alebo kĺbov.
Ak máte hnačku, zvraciate alebo pociťujete bolesti brucha.
Ak pri močení pociťujete pálenie alebo rezanie.
Ak ste spozorovali výtok alebo krvácanie z pošvy.
Lekárske vyšetrenie je nevyhnutnosťou, ak ste v prvom trimestri tehotenstva. Vtedy je riziko komplikácií v dôsledku horúčky najvyššie.
Pozri si: Tvrdnutie brucha v tehotenstve: Kedy je už nebezpečné?
DepositphotosBezpečné lieky a výživové doplnky pri horúčke v tehotenstve
Ak vám lekár potvrdí, že vaša horúčka nie je dôsledkom závažného ochorenia, zvyčajne vám odporučí symptomatickú liečbu.
Z voľnopredajných liekov je počas tehotenstva najbezpečnejší paracetamol (Paralen). Nevhodný je ibuprofén, kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin), Ibalgin či Nurofen. Môžu zvyšovať riziko krvácania a poškodenia plodu.
Ako podporu imunity a rekonvalescencie vám lekár môže odporučiť aj výživové doplnky – vitamín C, zinok alebo probiotické kultúry. Pri ich užívaní sa ale vždy riaďte jeho pokynmi a neprekračujte odporúčané dávky.
Okrem odporúčaní lekára môžete svojmu zdraviu prospieť aj výberom kvalitnej zdravotnej poisťovne. Union zdravotná poisťovňa ponúka svojim poistencom, vrátane mamičiek a detí, celý rad zaujímavých benefitov. Nezabudnite, že na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva už len niekoľko dní.