Ako odstrániť pesticídy z jahôd - jednoduchý trik s pomocou iba 3 prísad!

Jahody sú chutné a lahodné ovocie, ktoré patria medzi najobľúbenejšie na svete. Majú jemnú sladkú chuť a charakteristickú vôňu, ktorá je veľmi príjemná.

Jahody sú tiež bohaté na vitamíny C, K a B, ako aj minerály ako draslík, železo a vápnik. Jahody obsahujú tiež veľa antioxidantov, ktoré sú prospešné pre zdravie a pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele.

Tieto plody sa často konzumujú čerstvé, ale sú skvelé aj vo forme džemov, džúsov, koláčov, zmrzliny či smoothie. Jahody sa dajú použiť aj v kozmetike, pretože majú vynikajúce hydratačné a zjemňujúce vlastnosti.

Okrem toho, jahody môžu byť aj skvelým doplnkom k jedálnemu lístku, pretože majú len málo kalórií a obsahujú vlákninu, ktorá pomáha udržiavať zdravú tráviacu sústavu.

Celkovo si jahody získali svoje miesto ako jedno z najobľúbenejších ovocia na svete nielen pre ich výnimočnú chuť, ale aj pre ich prospešné vlastnosti pre zdravie. Nakoniec sú veľmi obľúbené nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými.

Odstránenie pesticídov z jahôd

Odstránenie pesticídov z jahôd je dôležitým procesom, ktorý zabezpečuje, že jahody sú bezpečné a zdravé na konzumáciu. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť pesticídy z jahôd.

 • Jedným z možných spôsobov je opláchnutie jahôd pod tečúcou vodou. Tým sa odstráni väčšina povrchovej škvrny, ktorá obsahuje pesticídy. Je dôležité opláchnutie jahôd dôkladne a nie len rýchlo pod tečúcou vodou, aby sa zabezpečilo odstránenie všetkých chemikálií.

 • Ďalším spôsobom je namočiť jahody do roztoku octu a vody. Octový roztok môže pomôcť rozložiť nečistoty a pesticídy, ktoré sa nachádzajú na povrchu jahôd. Po namočení ich je dôležité opäť dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou.

 • Ďalšou možnosťou je použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov určených na odstránenie pesticídov z ovocia a zeleniny. Tieto prostriedky sú bezpečné na použitie a sú efektívne pri odstraňovaní chemikálií zo šupky jahôd.

Je dôležité poznamenať, že aj keď sa snažíme odstrániť pesticídy z jahôd, vždy je najlepšie kupovať organické jahody alebo pestovať vlastné ovocie, aby sme mohli byť istí, že nepodliehajú chemikáliám.

Pre zdravé a bezpečné jahody je dôležité mať na pamäti tieto spôsoby odstránenia pesticídov a dbať na to, čo konzumujeme. Účinné odstránenie pesticídov z jahôd nám zabezpečí, že môžeme vychutnať ich sladkú chuť bez obáv o svoje zdravie.

Odporúčame: Nápady na rýchly obed pre deti: Dôležitý je výber potravín i servírovanie

ako správne umyť jahody Depositphotos

Prečo je dôležité odstrániť pesticídy z jahôd?

Odstránenie pesticídov z jahôd je dôležité z niekoľkých dôvodov. Prvým a najdôležitejším dôvodom je ochrana zdravia ľudí. Pesticídy obsahujú chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské telo a môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako sú napríklad alergie, poruchy endokrinného systému alebo dokonca rakovina.

Okrem toho, jahody s pesticídmi môžu mať aj negatívny vplyv na životné prostredie. Chemikálie obsiahnuté v pesticídoch môžu sa dostávať do pôdy a vody a poškodzovať ekosystémy.

Ďalším dôvodom je aj zlepšenie chuti a kvality jahôd. Pesticídy môžu mať negatívny vplyv na chuť a vôňu ovocia, takže ich odstránením môžeme zaručiť, že budeme konzumovať čerstvé, zdravé a chutné ovocie.

Celkovo je teda dôležité odstrániť pesticídy z jahôd pre zdravie ľudí, životné prostredie a kvalitu potravín, ktoré konzumujeme.

Ako odstrániť pesticídy z čerstvého ovocia?

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť pesticídy z čerstvého ovocia:

 1. Opláchnutie ovocia - dôkladne opláchnite ovocie pod tečúcou vodou, trieďte ho a použite štetec na očistenie kože.

 2. Škrabanie alebo šúpanie kože - niektoré pesticídy sa nachádzajú hlavne na povrchu kože, takže ich môžete odstrániť škrabaním ovocia.

 3. Opláchnutie octom - môžete si vytvoriť roztok octu a vody a namočiť ovocie do neho na niekoľko minút, potom ho opláchnuť čistou vodou. Použiť na jahody ocot teda nie je nič nezvyčajné.

 4. Opláchnutie sódou bikarbónou - vytvorte pastu zo sódy a vody a očistite povrch ovocia týmto prostriedkom. Poslúži vám na to jedlá sóda či sóda bikarbóna.

 5. Špeciálne prostriedky na odstraňovanie pesticídov - na trhu sú k dispozícii aj špeciálne čistiace prostriedky určené na odstraňovanie pesticídov z ovocia.

Dôležité je mať na pamäti, že žiadna metóda nie je stopercentne účinná pri odstraňovaní všetkých pesticídov, preto je najlepšie uprednostniť bio ovocie alebo ovocie z miestnych farmárskych trhov, kde je pravdepodobnosť použitia pesticídov nižšia.

Neprehliadnite: Bataty sú skvelou voľbou aj pre deti! Ako ich pripraviť zdravo a chutne?

odstránenie pesticídov z jahôd Depositphotos

Čistenie jahôd a riešenia na umývanie jahôd

Čistenie jahôd je dôležitým krokom pri príprave tejto lahodnej letnej ovocnej pochúťky. Kvalitné a správne umyté jahody nielenže zabezpečia bezpečnosť konzumácie, ale tiež zvýraznia ich chuť a vôňu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako účinne umyť jahody a odstrániť z nich nečistoty a pesticídy. 

 • Jeden z najjednoduchších spôsobov je umyť jahody v studenej vode a jemne ich premiešať, aby sa z nich odstránili nečistoty. Potom ich treba dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou.

 • Ďalšou možnosťou je použitie riedenej octovej vody (pomer 1:3 octu a vody), do ktorej sa jahody namočia na pár minút a potom dôkladne opláchnu pod tečúcou vodou.

 • Ďalším spôsobom je použitie špeciálnej zeleninovej alebo ovocnej pasty, ktorá účinne odstráni nečistoty a pesticídy z povrchu jahôd.

Je dôležité si uvedomiť, že jahody sú mäkké ovocie a pri čistení treba byť opatrný, aby sa neznehodnotila ich šťavnatosť a chuť. Preto odporúčame zvoliť jemné a šetrné metódy umývania, ktoré zaručia čisté a chutné jahody na konzumáciu.

Nakoniec, pred konzumáciou jahôd ich odporúčame uložiť do chladu a konzumovať čo najrýchlejšie, aby sa zachovala ich čerstvosť a všetky prospešné živiny. Takto pripravené jahody sú nielen zdravé, ale aj chutné občerstvenie, ktoré si môžete vychutnať počas letných dní.

Odporúčame aj: Sezamovo-levanduľový detský olej - to je zdravie a pokojný spánok vašich detí

čistenie jahôd Depositphotos

Ako správne umyť jahody?

Na umytie jahôd postupujte nasledovne:

 1. Nalejte do misky či drezu studenú vodu.

 2. Do vody vložte jahody a postupne ich premývajte pod tečúcou vodou.

 3. Mierne potriete jahody rukami alebo špeciálnym kefkou na umývanie ovocia a zeleniny, aby sa zbavili nečistôt a pesticídov.

 4. Potom jahody opláchnite pod tečúcou vodou.

 5. Vysušte jahody na kuchynskej utierke alebo papierových obrúskoch.

Takto umyté čerstvé jahody budú pripravené na konzumáciu a budete mať istotu, že sú čisté a bezpečné.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE