Ako si môžete byť istí, že váš šperk je naozaj zo zlata a nie je to len lacná napodobenina? V tomto článku vám poradíme na čo sa zamerať pri zisťovaní pravosti. Čo znamenajú značky na zlatých šperkoch, čo vyjadruje rýdzosť a načo si dať pri kúpe zlatých šperkov pozor.
Rýdze zlato
Rýdze zlato, s chemickou značkou Au, je známe svojím žiarivým leskom a charakteristickou žltou farbou. Už tisícročia je symbolom bohatstva a krásy. Jeho jedinečnou vlastnosťou je odolnosť voči korózii. To z neho robí dokonalý materiál na výrobu šperkov a ozdobných predmetov, ktoré pretrvajú generácie.
Čisté zlato, je veľmi mäkké. Využíva sa ako vodič v elektropriemysle, katalyzátor chemických reakcií a podobne. Jeho vzácnosť a odolnosť voči inflácii z neho robia populárnu investičnú komoditu.
Aké zliatiny zlata sa používajú?
Rýdze zlato sa na výrobu šperkov používa zriedka kvôli jeho nízkej tvrdosti. Na získanie dostatočnej pevnosti a odolnosti sa vyrábajú zliatiny zlata s inými kovmi, ktoré môžu výrazne ovplyvniť aj jej výslednú farbu.
V šperkárstve sa najčastejšie využívajú 14 a 18 karátové zliatiny. Stretnúť sa však môžete aj s 9 alebo 22 karátovým zlatom.
Slovenská legislatíva stanovuje, že aby sa výrobok mohol označovať ako zlatý, musí obsahovať minimálne 9 karátov zlata. Tento štandard sa môže v rôznych krajinách odlišovať.
Odporúčame: Ako podporiť deti, aby si užili sviatky bez technológií? Tipy, ako to zvládnuť zábavne
Čo znamená rýdzosť zlata?
Rýdzosť označuje podiel čistého zlata v zliatine. Najčastejšie sa vyjadruje v karátoch. 14 karátové zlato obsahuje 14 dielov čistého zlata a 10 dielov iných kovov. V 1 kg zlata s rýdzosťou 14 karátov je teda 585 g čistého zlata. Rýdze zlato má 24 karátov. Na výrobu šperkov sa však nepoužíva pretože je veľmi mäkké. Môžete sa s ním stretnúť pri zlatých minciach a investičnom zlate.
Ako zistíte, aké zlato máte doma?
Aby ste si overili pravosť a rýdzosť zlata, hľadajte na vašich zlatých šperkoch tieto drobné značky:
1. Rýdzosť
Rýdzostná značka je trojmiestne číslo, ktoré vyjadruje podiel zlata v zliatine - rýdzosť. Býva najčastejšie v blízkosti puncu a je zreteľne viditeľná aj voľným okom. Niekedy môže byť pred číslom rýdzosti aj písmeno G ako Gold (zlato). Toto označenie však nie je povinné a využívajú ho len niektoré značky.
Zaujme vás: Koľko darčekov pod stromček pre deti je tak akurát dosť? Vieme odpoveď
sofia.sk2. Punc
Na území Slovenskej republiky musia byť všetky zlaté šperky s hmotnosťou nad 0,5 g overené a označené Puncovým úradom SR. Puncová značka je dôkazom autenticity drahého kovu. Ide o drobnú značku umiestnenú na menej viditeľných častiach šperku - vnútorná strana prsteňov, zapínanie náušníc či okolie zapínania náramkov a retiazok.
Punc vám môže pripomínať škrabanec alebo nečistotu. Pri bližšom skúmaní lupou by však mal byť jasne viditeľný a hlboko vyrazený alebo vygravírovaný laserom. Ak punc vyzerá nejasne alebo neúplne, je potrebná zvýšená opatrnosť. Rovnako buďte obozretní, ak v okolí puncu spozorujete stopy po spájaní (letovaní) častí šperku.
Keďže sa legislatíva v rôznych krajinách líši, na zahraničných šperkoch môžete nájsť odlišné puncové značky alebo dokonca žiadne. Slovensko má rovnaké puncové značky ako Česká republika a akceptované sú aj punce z niektorých ďalších európskych krajín, vrátane Cypru, Fínska, Poľska, Maďarska a Holandska.
Inšpirujte sa: Finančné príspevky pre rodiny v roku 2025: Akú výšku bude mať rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa a iné?
sofia.sk3. Výrobné a zodpovednostné značky
Toto označenie musia mať na Slovensku aj šperky pod 0,5 g. Nesie informácie o pôvode šperku. Označenie je vo formáte krátkeho kódu, ktorý je graficky upravený do drobného obrázku. Výrobcom Puncový úrad prideľuje výrobnú značku a predajcom zodpovednostnú značku.
Je naozaj pravé?
Dávajte si pozor na pozlátené šperky. Hoci na prvý pohľad môžu vyzerať ako pravé zlato, ich jadro je tvorené iným kovom. Kvalitnejšie kúsky môžu mať základ zo striebra alebo chirurgickej ocele, na ktorý je nanesená tenká vrstva zlata. Tieto šperky predstavujú cenovo dostupnejšiu alternatívu so vzhľadom zlata. Puncovú ani rýdzostnú značku zlata však na nich nenájdete. Na pozlátených strieborných šperkoch od poctivého predajcu je punc aj rýdzosť použitého striebra. Oceľové šperky tieto označenia mať nemusia.
Existujú však aj nepoctiví predajcovia, ktorí ponúkajú falošné šperky za podozrivo nízke ceny. Tieto falzifikáty môžu niesť zavádzajúce označenia ako 14K alebo 18K, aby napodobnili rýdzostné značky. V skutočnosti sú vyrobené z lacných zliatin a len povrchovo pozlátené.
Istota je nákup u overených obchodníkov
Vyhnite sa sklamaniu a kúpe drahého falzifikátu s takmer nulovou hodnotou. Nakupujte u overených predajcov. Každý takýto slovenský obchod je registrovaný na Puncovom úrade. Nezáleží, či predáva v kamenných prevádzkach alebo online. V prípade zahraničných obchodov si vždy pred nákupom nájdite spoľahlivé recenzie.
Ako si overiť pravosť šperku bez značenia?
Zákony sa v rôznych krajinách sveta líšia a menili sa aj v priebehu rokov, môže sa preto stať, že natrafíte na šperk bez riadneho označenia. Existujú rôzne návody ako overiť pravosť zlata v domácich podmienkach. Istí si však môžete byť len pri šperkoch, ktoré sú riadne označené Puncovým úradom alebo otestované odborníkom. Na Puncovom úrade vám aj ako fyzickej osobe overia pravosť a určia rýdzosť vášho šperku. Používajú na to spoľahlivé laboratórne metódy.
Pravdepodobne poznáte aj testovanie lúčavkou kráľovskou, ktoré sa bežne používa v zlatníctvach či záložniach. Pri hrubej vrstve pozlátenia však táto metóda nemusí byť spoľahlivá.
Zdroj úvodnej fotky: sofia.sk