Keď ortuť v teplomere neúprosne prelieza tridsiatku, tehotné telo zažíva dvojnásobnú záťaž. Extra liter krvi v obehu, tlak rastúcej maternice na žily a k tomu tropické dusno – a vy už cítite, ako vám puchnú nohy, členky aj prsty. Neprepadajte panike! Existujú rýchle a bezpečné spôsoby, ako opuchy efektívne skrotiť.
1. Najprv konzultácia u lekára
Nech sú horúčavy akokoľvek nekonečné, prvou istotou musí byť konzultácia s vašim gynekológom či gynekologičkou. Na pravidelnej kontrole vás ubezpečí, že nejde o nebezpečnú preeklampsiu. Ak je všetko v poriadku, môžete sa pustiť do SOS opatrení doma.
2. Múdry pitný režim
2 litre vody denne – nie naraz, ale v malých dúškoch (pomôže aj appka s pripomienkami).
Doplňte elektrolyty: voda s plátkami citróna, štipkou himalájskej soli a kvapkou javorového sirupu udrží potrebnú rovnováhu sodíka a draslíka.
Stop slaným snackom a kofeínu – zbytočne viažu vodu a zvyšujú tlak.
Chladená polievka alebo smoothie namiesto ťažkého obeda zníži vnútornú teplotu tela o pár stupňov a opuchy tiež.
3. Masáž a osviežujúca sprcha
Sprcha kontrastom: 30 sekúnd vlažnej, 30 sekúnd chladnej vody zdola nahor robí zázraky. Žiadne drastické otužovanie, len schladenie nôh.
Jemná lymfodrenáž v domácom štýle: krúživé pohyby od chodidiel smerom k srdcu 5 minút denne.
Tip do horúčav: priložte studené obklady na členky - príjemne to schladí a zlepšuje prietok.
4. Gaštan, mentol a eukalyptus - prírodný ošetrovateľ žíl
Výťažky z gaštanu:
posilňujú cievne steny,
zrýchľujú návrat krvi k srdcu,
tlmia pocit „ťažkých nôh“.
Hit tohto leta pre tehotné mamičky: masážny gél s gaštanom od tradičnej a overenej značky ALPA. Skladujte ho v chladničke – želaný efekt úľavy a schladenia príde do 30 sekúnd.
ALPA5. Polohovanie a spánok
Vyložte nohy o 15 cm vyššie než srdce vždy, keď si sadnete (vankúš, stoh uterákov, fitlopta pri posteli).
Siesta počas najväčšieho žiarenia (v čase od 11 – 15 h) nie je len juhoeurópsky rozmar – telu ušetrí energiu, ktorú by inak minulo na ochladzovanie.
Spite minimálne 7–8 h – noc je jediný čas, kedy gravitácia nerobí zo žíl „vodné nádrže“ a telo má šancu zregenerovať. Vieme, že spánok v pokročilom tehotenstve býva náročný, no skúste využiť na príjemnú oporu bruška a unavených nôh rôzne vankúše (napríklad, špeciálne vankúše na dojčenie).
Pamätajte, opuch síce vie pokaziť náladu, no väčšinu času je len signál, že treba spomaliť a ochladiť sa.