Diktáty pre 4. ročník: Zvládnite všetky gramatické nástrahy!

Dnes sa spoločne pozrieme na to, ako sa dá precvičovať pravopis v štvrtom ročníku základných škôl. Štvrtáci počas školského roka píšu 10 diktátov. Precvičovanie diktátov aj doma je skvelá cesta k tomu, aby deti nielen zrýchlili svoje pracovné tempo, ale aby si zároveň precvičovali aj znižovanie miery stresu pri písaní diktátov v škole.

Aj keď písanie diktátov nepatrí medzi obľúbené aktivity mnohých žiakov, ich písanie v škole je nevyhnutné. Sú súčasťou vyučovania už od prvého ročníka v škole a žiakov sprevádzajú až do ukončenia základnej školy.

Zostavenie najlepších krátkych diktátov

Diktáty sú jednou z foriem, ako u žiakov preveriť úroveň prebraného učiva, ako aj pochopenie gramatiky, ktorú sa práve v danom ročníku učia. Výsledky diktátov sú informáciou nielen pre učiteľov a žiakov, ale aj pre ich rodičov.

Takýmto spôsobom sa dá veľmi rýchlo zistiť, s akým učivom majú žiaci problém, a na čo všetko by sa mali zamerať pri domácej príprave do školy.

Spravodlivé diktáty

Diktáty a pravopisné cvičenia sú veľmi dôležité. Pri ich písaní je nesmierne podstatné, aby sa žiaci sústredili na každý detail. S pribúdajúcim učivom totiž stúpa aj množstvo nielen samotného obsahu, ale aj obtiažnosti.

Pre 4. ročník základnej školy je rozsah kontrolných diktátov 40 - 50 plnovýznamových slov, pričom tento rozsah slov platí aj pri prepise a odpise textu.

Kritériá hodnotenia diktátov

Pri písaní diktátov je dôležitý každý detail, pretože sa vyhodnocuje aj tá najmenšia chybička, a to podľa nasledovnej stupnice:

  • 0 – 1 chyba = 1
  • 2 – 4 chyby = 2
  • 5 – 7 chýb = 3
  • 8 – 10 chýb = 4
  • 11 a viac chýb = 5

Rovnaké chyby v tom istom slove sa pokladajú za jednu chybu, napríklad ríchly chlapec mal ríchly krok – (1 chyba).

Zameranie kontrolných diktátov + nácvik kontrolných diktátov pre 4. ročník základnej školy

V každom ročníku sa žiaci na kontrolné diktáty pripravujú formou písania takzvaných cvičných diktátov - nácvik kontrolných diktátov.

Žiakom 4. ročníka je určených 10 kontrolných diktátov a ich témy sú nasledovné:

1. Opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ

2. Vybrané slová po b, m

3. Vybrané slová po p, r

4. Vybrané slová po s, v, z

5. Spodobovanie

6. Opakovanie učiva za 1. polrok

7. Vlastné podstatné mená

8. Ohybné slovné druhy

9. Neohybné slovné druhy

10. Opakovanie učiva zo 4. ročníka ZŠ

Neprehliadnite: Diktáty pre 2. ročník: Zvládnete všetky gramatické nástrahy spolu s vašimi deťmi?

diktáty

Zdroj: Depositphotos

Krátke diktáty na opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ

Evička pricestovala do Bratislavy. Dlho  čakala na vlak. Cestovala zo Zvolena. Vo Zvolene pracuje aj môj otec. Stavia tam veľké budovy.  Evička v Bratislave navštívila Slovenské národné divadlo na Hviezdoslavovom námestí. Mala silný zážitok. Na druhom brehu Dunaja leží sídlisko Petržalka. Je pyšná na krásu hlavného mesta Slovenska.

Diktáty na vybrané slová - Vybrané slová po b

Prestaň sa so mnou biť. Nemôžem byť na všetkých miestach naraz. Najprv pôjdeme pozrieť zranenú kobylu a potom pohľadáme strateného byvola. Musíme mu nájsť nový príbytok. Ten starý je mu už malý a mohol by zase utiecť.

Zajtra pôjdeme do Banskej Bystrice. Rodičia mi tam kúpia nový bicykel. V škole som bola veľmi bystrá a dostala som veľa jednotiek. Za odmenu si môžem vybrať dar, ktorý nebude zbytočný. Moja bývalá kamarátka Bibiana mala ružovú prilbu. Takú by som chcela nájsť aj v Bystrici.

Som šťastná bytosť. Včera sme počítali prebytok obilia a ochorel som pri tom. Manželka mi rýchlo uvarila bylinkový čaj. Ľahol som si v našom útulnom obydlí na posteľ a oddychoval som. Ráno som bol čerstvý ako rybička. Na počítanie dobytka sa už oblečiem oveľa lepšie.

Jastrab pozoroval bystrým okom svoju korisť. Otec pribil dosky na stenu. Vojak sa dobýjal zo všetkých síl do zámku. Mohlo byť asi desať hodín, keď opustil hosť hotel. Vietor neustal a vlnobitie neprestalo. V knižnici mali veľa starobylých kníh. Nespokojný záhradník vytrhol byľ pýru aj s koreňom. Sused prišiel z poľa narobený ako zbitý. Bystrík nemá nadbytočné kilá. Návštevníci sa prebíjali rušným stredom mesta. Mnohokrát nosíme veľa zbytočných vecí do školy. Dom bol dlho neobývaný. Byvol sa zastavil pri bystrine.

Sliepky sedeli na bidle v kuríne. Môj dedo je bývalý vojak. V minulosti mali ľudia skromné bydlá. Horolezci vo vysokých výškach sú dobyvatelia. Kedysi rytieri dobýjali kráľovstvá. Chlapci sa bili na ihrisku. Jura baví biť na bubny. Dnes si musím dobiť kredit. V našom bývalom príbytku sme mali len jednu izbu. Srdce jej prudko bilo. Bezdomovci nemajú stále bydlo. Niektorí ľudia bijú zvieratká. Stretol som bývalého kamaráta zo škôlky. V bani sa dobýva uhlie.

V minulosti vznikali bitky. Útočníci zbytočne nevyvolávali boje. Chceli byť hrdinami. Obyčajne sa vydali dobývať starobylé drevené a neskôr kamenné hrady. Boli to opevnené sídla na ťažko prístupných miestach. Do bojov sa zapojili zvyčajne muži, aby bránili svoje obydlia. Nabíjali pušky a delá a z veží a bášt strieľali do nepriateľov. Zápasy trvali dovtedy, pokým bývalí panovníci neopustili svoje bydlá. Na nádvoriach boli zničené a porozbíjané vzácne veci. Dnes sa z mnohých hradov zachovali len zrúcaniny.

Vybrané slová po m

Myš ticho prebehla po kuchyni. Mačka si ju nevšimla, lebo pila mlieko z misky. Mama povedala, že musíme lepšie zamykať dvere. Lieta nám tu všelijaký hmyz. Muchy sú dotieravé a prešmyknú sa cez každý malý otvor. My ich potom naháňame po celom dome.

Podaril sa mi perfektný úlovok. Včera sme boli s Molnárovcami loviť ryby v Myjave. My sme chytali ryby a ženy zatiaľ pripravovali obed. Zrazu som vytiahol pstruha, no ten sa nám vyšmykol z rúk. Spadol som za ním do vody a musel som žmýkať všetko oblečenie. Aspoň sa nemusím umývať.

Myslel som si, že sa mýliš. Potom sa potvrdili tvoje slová a ja som zostal v pomykove. Nové mydlo bolo skutočne v koši. Omylom som ho tam vyhodil, lebo som bol mysľou inde. Premýšľal som o myse, ktorý som videl v dokumente. Priemysel ho ničí svojimi splaškami. Myklo ma až v momente, keď si sa ku mne prihovorila.

Otec zastal a zamyslel sa. Hádať sa s ním nemalo zmysel. Adam hovoril samé nezmysly. V meste je niekoľko priemyselných podnikov. Gazda mykol uzdou a kôň sa postavil na rovné nohy. Sivá myš sa bystro prešmykla do bytu. Miro si nabral vody z umývadla a umyl si mydlom špinavé ruky. Ostrov obmývali silné prúdy vody. Stryná mala hlavu plnú jednej myšlienky. K modranskej keramike patria výrobky s modrým vzorom. Pole sa hmýrilo hmyzom.

Cestovali sme loďou okolo Mysu dobrej nádeje. Poletovali okolo nás čajky. Jedna mi zobrala šiltovku. Tento rok sa konala súťaž Miss sveta. Bolo nám ľúto každej vypadnutej účastníčky. Vonku sa strhla búrka a vietor začal mykať so satelitom. Obraz v televízii sa nám mihal a my sme vyhlásenie víťazky nevideli. Na druhý deň prišla na palubu krásna žena, ktorá vyhrala miss vo svojej vlasti.

Mozgom rozmýšľaš, čo budeš robiť po celý deň. Kedysi pri vstupnej bráne stál mýtnik. V súčasnosti cestné mýto zaplatí každý vodič kúpou známky, ktorú nalepí na predné sklo auta. Pred sejbou sa upravuje pôda smykom. Na horskom priesmyku svietil malý maják. Väzeň poprosil o milosť. Naša spolužiačka by mohla byt miss triedy. My sme nezabudli na týrané zvieratá. Minulé leto trávila moja sestra Miška u tety Mirky v Michalovciach. Emil potichu odomyká dvere bytu. Pri odpovedi sa zvyknem občas pomýliť. Na umývadle bolo položené fialové mydlo. Naša Milka má dlhé mihalnice. Trnava je priemyselné mesto. Vyžmýkanú bielizeň sušíme. Naša mačka neúmyselne rozbila sklenenú misku.

Vybrané slová po b + m

Bystrý strýko Milan by chcel bývať v prepychovom  príbytku. Bitkári sa bijú aj pre nezmysel. Ich piskot trhá uši . V Banskej Bystrici  býva teta Milena.  Stará mama zbiera byliny. V Bytči predali byt. Minulý rok mi rodičia kúpili nové korčule. Myslel som, že sa za pár minút naučím korčuľovať. To bol veľký omyl.

Vybrané slová po p

Pytliak je človek, ktorý bez povolenia loví zver alebo chytá ryby. Niektorí pytliaci sa so svojimi úlovkami pýšia aj na internete. Vôbec sa pri tom nezapýria. Na čiernom trhu je veľký dopyt po exotických úlovkoch. Pytliactvo je u nás trestný čin. Pytliakov nemôžeme len tak stretnúť na lesnom chodníčku. Sú prezlečení alebo sa skrývajú pred ľuďmi. Svoj trest si niekedy odpykajú i vo väzení.

Lesník skúmal na snehu odtlačky kopýt zvierat. Na vrchu stál prepychový zámok. Na trhu bol veľký dopyt po ovocí. Ježkove pichliače na ruke pichajú. Po jedle sme dopili bylinkové čaje.

Na štadióne sme počuli pisk píšťalky. Sestrička pichla pacientovi injekciu. Kobyla držala v pysku steblá bylinky. Môj brat silno pišti. Stryná nedopila čaj. Malé dievčatko sa pichlo na ružovom kríku. Niektorí ľudia žijú v prepychu. Vypílený dub vyniesli obyvatelia z parku.

Dopyt po plastových taškách klesá. Peter sa pri čítaní zvykne zapýriť. Ráno nás zobudil hlasný pisk lokomotívy. Popadané piliny nás pichali do nôh. Našej babke sa páčia ježkove pichliače. Prepichnutá lopta rýchlo vyfučala. Vodiči pykajú za dopravné priestupky. Miro bol pyšný na svoje úspechy. Hostia k nám prídu o päť minút. Prváci sa naučili písať aj veľké tlačené písmená. Gazda vytrhal všetok pýr na poli. Kobyla má zranené kopyto. Strýko Peter si postavil prepychový dom. Rezbár vyrobil z dreva píšťalku. Cudzinec zablúdil a spýtal sa na cestu. Boris si vypýtal od babičky piškóty.

Vybrané slová po r

V lete sme boli na rybolove pri rieke Torysa. Otravoval nás hmyz. Chytil som veľkú rybu. Bola to šťuka. Bál som sa, že ma uhryzne. Po vytiahnutí sa veľmi mykala. Rýchlo som odskočil. Zobrali sme na ňu podberák. Zahryzla sa doň. Videl som vo vode plávať aj vydru. Bol som pyšný na svoj úlovok. Z rybačky sme sa zastavili u strýka. Ponúkol nám syrovú i bryndzovú pizzu. Keď sme odchádzali, začalo sychravé počasie.

Zajace poobhrýzali mladé stromčeky. Horou sa ozýval silný ryk diviaka. Z otca prýšti srdečnosť. Záhradník ryl pôdu rýľom. Voda v horskej bystrine bola čistá ako krištáľ. Výstrel z pušky do vzduchu donútil pytliaka vzdať sa koristi. V starobylej skrini visel rytiersky výstroj. Zarinčali črepiny skla. Bicyklista pri páde skrivil ústa od bolesti. Táňa v spánku zaškrípala zubami. Richard mal zachrípnutý hlas. Obloha bola pokrytá mrakmi. Za lampou bol vidieť obrys muža. V oceáne plávali ľadové kryhy.

Po mori plávajú ľadové kryhy. Z lesa sa ozýval ryk jeleňa. Pri sťahovaní nábytku vznikli na dlážke nepekné ryhy. Richard nemá rád rizoto. Je to jedlo z ryže, mäsa a zo zeleniny. Rím je známe mesto v Taliansku. Moja stryná má ryšavé vlasy. Zo známeho prameňa prýšti voda do výšky niekoľko metrov. Rys ostrovid je zákonom chránený a žije prevažne vo Vysokých Tatrách. Princezná mala prsteň z rýdzeho zlata. Na matematike rysujeme pravítkom. Chlapec si uhryzol z jablka veľký kus. Po rieke Torysa pláva loď. Báseň sa rýmuje. Obnosené odevy sme skryli do skrine.

Liptovská bryndza je veľmi zdravá. Ryčaním zvieratá v zoologickej záhrade oznamujú, že sú hladné. Spisovateľ prečítal úryvok zo svojej knihy. Krištáľ je priezračné sklo. Babička má poháre z krištáľu. Pri varení nedáva do lekváru veľa kryštálového cukru. Za mestom je nebezpečná križovatka. Rybár sedel v rybárskom člne. Známa je minerálna voda Korytnica. Moja sestra robí každý rok ríbezľový džem. Do prístavu priplávala obrovská loď. Záhradkár rýľuje rýľom zem a strihá malinové kríky. V lese rastú chutné rýdziky. Prasiatko má maličký rypáčik. Vrabec si zlomil krídlo pri páde zo stromu.

Vybrané slová po p + r

Pyšná princezná pýtala od Richarda ríbezle. Chcela sa s nimi popýšiť pred pytačmi. Prečo je pýr pichľavý? Pytliaci prepichli loptu. Korytnačky lovia hmyz. Vierka pekne zarecitovala úryvok z básne. Slnko sa hralo s mrakmi na skrývačku. Veverička našlá rýdziky. Vzácna socha bola pokrytá tenkými vrstvami rýdzeho zlata.

Vybrané slová po s

Bol sychravý deň. Sysle sa skryli do svojich úkrytov. Nasypali sme sýkorkám zrno aj kúsky syra. O chvíľu to zjedli a boli sýte. Neskôr vyšlo slnko a mláky začali vysychať. V kríkoch pred domom niečo zasyčalo. Susedov syn sa tam išiel pozrieť. Uštipla ho hus a on sykal od bolesti. Mama ho zasypala bozkami.

V lete od horúčavy jazero pomaly vysychá. V sychravom počasí sa ľudia chvejú ako osika. Síra je chemický prvok žltej farby a zapácha. Na jeseň býva sychravé počasie. Hubová omáčka bola veľmi sýta. Na predlaktí sa mi už zahojila sinka. Sýkorkám sme nasypali aj trochu syra. Hus nepríjemne sipí. Simon je sirota. Pred odchodom z bytu pozhasínam všetky svetlá. Doma máme presýpacie hodiny. Na streche sedeli sivé holuby. Na lavičke odpočíval sivovlasý starček. Silvester nosil drevo do komory. Tetin syn má najradšej bazový sirup. Raz rozsypal na dlážku detský zásyp.

Uzimená sýkorka sa kŕmi krmivom. Chlieb po niekoľkých dňoch začal vysychať. Horúca para nad hrncom syčí. Naše husi na mňa zasipeli. Tete Sidónii sa páčia fialové kvety sirôtok. Silný vietor ohýbal kmene mladých stromov. Syseľ si usilovne robí zásoby jedla. Strýko si nasypal tvrdý syr na cestoviny. Simon má po tele červené fliačiky. Dostal osýpky. Sused kosil trávu na sídlisku. Obilie sa uskladňuje v sýpkach. Mamička vysypala cez sito múku do misky. Šmykľavý chodník posypali cestári sypkým snehom. Syry sa vyrábajú z mlieka v syrárni. Synovec je syn môjho brata alebo sestry. Podráždený had syčí. Simona chodí pravidelne vysýpať smeti. Ovocie pred jedlom vkladáme do sita a umývame pod tečúcou vodou. Rodina sa najedla dosýta.

Vybrané slová po v

Výr je vták chránený pred úplným vyhynutím. Vo vode sa tvoril vodný vír. Na púšti bol piesočný vír. Vietor sa zmenil na vzdušný vír. Najkrajšie vence sú uvité zo živých kvetov. Mama zavila Zite krásny vrkoč. Pod horou vyla svorka psov. V letoviskách sú pekné vily. Videla som rozprávku o víle. Ľahký vánok rozvíril vôňu smrečiny. Víchor ohýbal vrcholce stromov. Strýkova kosa pri kosení sviští. Babička zasadila cvikly. Dnes sme vinšovali našej tete.

Na vianočnom stole v niektorých rodinách býva jeden tanier navyše. Vilo je vyliečený. Cez víkend sme navštívili Trenčiansky hrad. Výr hniezdi vo vysokých dutých stromoch a loví v noci. O chvíľu k nám zavíta jar. Vilma uvila veľkú kyticu z lúčnych kvetov. Mamička opatrne zavila dieťatko do perinky. Na vizitke je aj číslo mobilu. Za mestom rástli dva vysokánske duby. Jarnú záhradu zdobia rozkvitnuté tulipány. Nevykrikuj zbytočne v kine! Sudca obvinil pytliaka z pytliactva. Horúca vyhňa pomaly vyhasína. Na hodine telesnej výchovy trénujeme skok do výšky.

Vydra šikovne ulovila veľkú rybu. Tornádo je silný vzdušný vír. Pes pri vytí vydával prenikavý zvuk. Bývam v najvyššom dome. Vo výškových budovách býva výťah. Na východe začalo svitať. Viktor výskal od radosti. Vítame vás. Vikina vypočítala príklady na delenie. Kováč rozžeravil vo vyhni kus železa a vykoval podkovu. Vyžla zaštekala. Z krovia vyletel výr a vysoko zapískal. Čln sa dostal do vodného víru. Strýko navíjal špagát do klbka. Sesternica Nina sa vydáva v piatok. Športovci výskajú po víťaznom zápase. Medzi pekné zvyky patrí aj vinšovanie na Vianoce. Prestaň víriť prach! Oblaky visia nad hladinou vody. Brat je vyšší ako ja. Turisti pozorovali východ slnka. Na zem mi spadla vidlička. Horár chodí zvyčajne každý deň na vychádzku do lesa.

Vybrané slová po z

V Jurovom žalúdku sa ozýval hlad. Muž nazízal do cudzích okien. Ulica zívala prázdnotou. Pes sa vrátil z vychádzky s vyplazeným jazykom. Náš synovec dostal v mladosti nemilú prezývku. Spolužiak má jazyk ostrý ako britva. Stela chodí do jazykovej triedy. Jazykoveda je veda o jazyku. Slovníky starostlivo pripravujú jazykovedci. Predseda triedy vyzýval žiakov na lepšiu spoluprácu. Niektoré zvieratá u nás prezimujú vo svojich brlohoch. Každú zimu býva v našej obci aj klzisko.

V ústach máme okrem zubov aj jazyk. Chodím do jazykovej triedy. Doma máme dvojjazyčný slovník. Z internetu sme zistili veľa zaujímavostí o včele. Ospalý človek zíva. Ak niekoho voláme iným ako jeho vlastným menom, tak ho prezývame. Po jeseni sa začína zima. Zita sa chodí korčuľovať na klzisko. Je to veľká jazyčnica. Má ho ostrý ako britva. Pokazil sa jej zips na nohaviciach, Náš sused je známy jazykovedec. Športovec získal zlatú medailu. Hilda sa občas správa vyzývavo. Hra na husliach sa ozývala do sídliska otvorenými dverami.

Náš pes má vtipnú prezývku. Naši mladí susedia nás pozývajú na svoju svadbu. Strýko prekladá do slovenského jazyka cudzojazyčné knihy. Bábätko zívlo a zaspalo. V našej rodine sa ozýva niekoľko jazykov. Otec hovorí po anglicky a mama po francúzsky. V cukrárni sme ochutnali gaštanové jazýčky. Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Čo na srdci, to na jazyku. Pes má takmer vždy vyplazený jazýček. Kazimír získal hlavnú výhru.

Vybrané slová po s + v + z

Zima priniesla chlad  a mráz. Krajinu prikryl bielučký sneh. Had prezimuje v zemi. Lastovičky pred príchodom zimy odlietajú na juh. Tu si môžu chytiť rôzny hmyz. Ľudí chráni pred zimou teplý odev. Vo vysokých horách môžeme vidieť kamzíka. Jeho kopytá sa obyčajne mihajú  medzi skalami. Zívalo sa mi. Kamarátka má novú prezývku. Uvidela vodný vír. Cítila zimomriavky.

Diktáty na vybrané slová + diktáty na zlepšenie pravopisu

Kamarátka Miška tuho rozmýšľala. Teplý vzduch stúpa do výšky nasýtený vodnými parami. V pitvore visel nápis nad dverami. Hodiny začali odbíjať desiatu. Gymnastky cvičili na visutej hrazde. Veverica vyhrýzala všetky semienka zo šišky. Aprílové slnko teplo hrialo. Ruža je pichľavý krík. V pivnici sa ozýva šramot malej myšky. Kolotoč sa krútil ako krištáľová guľa. Nastali tropické teplá. Z kôlne bolo počuť pískanie. V hlave mu vírili všelijaké myšlienky. Svetlá osvetľovali nepokrytý bazén. Spoza kríka sa objavil obrys zvieraťa. V sýpke sa hostila syslia rodinka.

Na Štedrý deň zdobíme stromček. Počas sviatkov ľudia dodržujú viacero zvykov. Vrabce sa pobili na streche. Synčekovi sa objavila sinka na ruke. Čo najčastejšie nosí svätý Mikuláš deťom v balíčku? V noci začal padať sypký sneh. Kráľ poslal svojich synov do sveta. Strýko navaril chutnú rybaciu polievku. Náš pes rozhryzne celú kosť. Stryná často varí pirohy. Otec vie dobre lúštiť krížovky. Poľovačky na rysa sú prísne zakázané. Sused po páde z kobyly dlho kríval. Veterinár lieči choré zvieratá. Naša babička rada pečie škoricové koláče. O siedmej hodine prišiel rýchlik zo Žiliny. V lese tečie horská bystrina.

Srdce mu bilo ako zvon. V riekach sa často tvorí vír. Nad minerálnym prameňom cítiť sírový zápach. Sýty muž vstal od stola. Mamička kúpila dve sitá. Chlapec trýznil mačku. Milan sa šmykol na šmykľavom chodníku. Orol mal celé krídlo sinavé. Naša trieda získala víťazstvo v zbere železa. Začínajú sa dlhé zimné večery. Na rieke Orava je vybudovaná priehrada. Koľko vyučovacích hodín dnes máte? Žiak si rýchlo zvykol na novú školu. Pred jedlom si vždy umývam ruky. Gymnasti vytrvalo trénovali. Na strome visia višne, Natália s Luciou skáču cez švihadlo. Mirka jazdí na bicykli. Po dobrej večeri som sýty. Pastier vypustil dobytok na pašu. Nebuď taký zlomyseľný!

Turista bol nosič z chaty pod Rysmi. Sliepky sedeli na svojom bidielku. Umývať si zuby je len sila zvyku. Potápačovi visel život na vlásku, keď sa stretol so žralokom. Hus sipí a had syčí. Pastier vyrábal na salaši ovčí syr. Ujo Milan má ryšavé fúzy. Drž jazyk za zubami a nič nehovor! Lietadlo je rýchly dopravný prostriedok. V škole sme čítali zaujímavú povesť o Sitne. Včera bolo silné krupobitie. Výnimočný jazykovedec dostal štátne vyznamenanie. Pole je zarastené pýrom. Nevyrývaj do lavíc nevhodné slová! Zranený muž zavýjal od bolesti. Strýko stále píska. Hugo dostal nové pyžamo. Vlak sa priblížil k starému nástupišťu. Syn dostal svojimi otázkami otca do pomykova.

Odporúčame aj: Vzdelanosť na Slovensku: Aké sú výsledky posledného sčítania obyvateľstva?

kontrolné diktáty

Zdroj: Depositphotos

Diktáty na vlastné podstatné mená

Pri sútoku Dunaja a Moravy leží starobylý hrad Devín. Spoza Dunaja je pekný pohľad na Bratislavský hrad. Boli sme na výlete vo Vysokých Tatrách. Videli sme aj Štrbské pleso. Spali sme v hoteli Permon. Videli sme aj Kriváň. Ráno sme vyšli na vrch Rysy. Zazreli sme aj Gerlachovský štít. Pekná bola aj Belianska jaskyňa. Potom sme cestovali do Liptovského Mikuláša. Odtiaľ sme videli Nízke Tatry.

Podstatné mená - zhrnutie + skloňovanie podstatných mien

Na Slovensku sú známe priehrady Liptovská Mara a Zemplínska šírava. V Košiciach sa nachádzajú významné stavby, ako sú Dóm svätej Alžbety a Štátne divadlo. V Bratislave sú Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria a Slovenské národné múzeum. V minulosti z jedného brehu Dunaja na druhý premával propeler. Na úpätí Malých Karpát sa rozprestierajú Koliba a Železná studnička. Vrch Kamzík si získal popularitu medzi Bratislavčanmi. Turisti podcenili varovanie Horskej záchrannej služby o nepriaznivom počasí a výskyte hmly.

Kde sa nachádza Katedrála svätého Martina a Primaciálny palác? Sabine sa narodila vo Francúzsku, ale je Číňanka. Cez letné prázdniny som bola v skanzene v Pribyline. Hovorí sa, že Biely a Čierny Váh sú plodmi lásky Kriváňa a Kráľovej hole. V nedeľu sme obedovali v reštaurácii Európa. Kniha O troch princoch vyšla vo vydavateľstve Štart.

Je jesenné počasie. Slnečné lúče už tak nehrejú. Osireli polia a lesy. Chlapci letia ako víchor na lúku pri vysokej hrádzi. Ozýva sa ich krik a piskot dievčat. V diaľke počuť aj gagot. To divé husi tiahnu na juh. Je ich veľa. Utvárajú na oblohe podobu veľkej jednotky. Naozaj, je to nádherný pohľad. Preletia tisíce kilometrov správnym smerom. Vedie ich vrodený inštinkt.

Diktáty na spodobovanie

O hodinu mal hríbov plný batoh. Najväčší hríb sa mu ani nevmestil do batoha. Troška si oddýchol. V tej chvíli sa ozval veselý spev. Zima priniesla  chlad  a mráz. Krajinu prikryl sneh. Had sa skryl do lístia. Medveď a jazvec spia hlbokým spánkom. Do čaju si dávame med. Víchrica zvalila v záhrade plot a prevrátila sud. Starý dub však odolal jej sile. Na dvore je reťaz. Na hrad si sadol holub. Deti nakreslili obraz.

Vodopád je krásny prírodný úkaz. Medveď zaútočil na človeka. V obývačke je tehlový krb. Z medenej rudy sa vyrába meď. Na jabloni rastie plod jablka. Včera padal dážď so snehom. Z hotela je pekný výhľad. Mladý jastrab sa učil lietať. Žaluď je plod stromu dub. Zjedz už tú večeru! V horách napadol prvý sneh. Uložte si kocky! Zjedzte aj zeleninu! Les bol pokrytý snehovou prikrývkou. Rózka si upila glg kyslého mlieka z hlineného krčiažka.

Mám len jednu prosbu. Sľúbte mi, že sa nebudete hádať. Liečba nášho psa sa skomplikovala. Zašitú labku si rozpáral. Museli sme ho dať na reťaz. Včera som bol u dedka. Babka ma ponúkla koláčom. Náš sused má bezcenný majetok. Veľká loď odplávala z prístavu. Mama obšila záves. Prihlásila som sa na dva krúžky. V snehu boli odtlačky stôp lesných zvierat. Je to ťažká otázka, daj mi ľahšiu. Blízko nášho domu je pole.

Včela medonosná je užitočná pri opeľovaní ovocných stromov. Včera bol pondelok. Do školy treba chodiť včas. Vstupenky do kina boli už vypredané. V časopise bol článok o vzácnom vtákovi. Ten kozmetický balíček si prajeme vcelku! Povedz mi smiešny vtip! Všetko treba robiť s láskou. Prišiel som domov a vtom niekto zazvonil. Všade bolo plno prachu. Hlad vyvoláva nepríjemný pocit. Otec si sadol za vrch stola.

Po ulici išiel dav ľudí. Bodrog je malá rieka. V nákupnom centre sa zasekol výťah. Pred naším domom stojí vysoký žeriav. Vstupenka do kina bola drahá. Víťaz dostal zlatú medailu. V kine bola mládež. Včela si sadla na kvet. Doma máme krčah na čaj. Do školy chodím vždy včas. Môj strýko je silný muž. Padla mi reťaz na bicykli. Vtipy sa ľahko vymýšľajú. Vták vyletel na dub. Oleg je vzorný žiak. Na stene visel vzácny obraz.

Deti, zjedzte aj zeleninu! Les bol pokrytý snehovou prikrývkou. Do rieky napadali lístky blízkych topoľov. Na dlážke sa pohybovalo slizké telo dážďovky. Rózka si upila glg kyslého mlieka z hlineného krčiažka. Stavba domu rastie ako z vody. Miladka hladkala malé šteniatko. Ten prírodný úkaz sa stáva zriedka! Lydka sa ľahko naučila násobilku. Mačka sa hrá s klbkom. Pod briezkou sa vyhrieval had. Kosodreviny sú nízke stromčeky.

Diktát na ohybné slovné druhy

V mojej izbe stojí skriňa z javorového dreva. Na stene mám štyri obrazy. Deväť dievčat spievalo ľudové piesne. Ona prišla domov dvadsiateho mája. My pocestujeme v lete k moru. V lietadle sedelo sto cestujúcich. Autobusom cestujem každý deň do školy. Cestujú so mnou aj tri spolužiačky. Stará mama uvarila bryndzové halušky. Chutili mi.

Diktát na neohybné slovné druhy

So sestrou sme vymýšľali rôzne hry. S radosťou spomínam na prázdniny. Pri našom potoku rastie vŕba. V jej veľkej korune často hniezdia vtáky. Pod jej konármi sa hrávajú Janko s Jožkom. S mamou chodia často na nákupy. Pesničku sme spievali najprv pomaly a potom rýchlo. V dome vľavo býva nový sused. Popod most preplávala loď s nákladom.

Diktáty pre 4. ročník ZŠ - opakovanie učiva štvrtý ročník

Nezabudni  kúpiť rožky a med!  Babička sa stretla  s troma vnukmi. Cez prázdniny budeme cestovať po Európe. Z hradu Strečno je pekný výhľad na rieku Váh. Pôjdeme aj na Trenčiansky hrad? Cez prázdniny pôjdeme rýchlikom do Vysokých Tatier k strýkovi. My bývame na Slovensku. Je to výnimočne krásna krajina. Naše veľhory vítajú už po mnoho rokov zahraničných turistov. Prídete k nám aj vy?

Diktáty pre všetky ročníky základnej školy

Aktualizované na 11.04.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE